تحقق امت واحده اسلامی عبادتی پر ارزش است 

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تلاش برای تحقق وحدت امت واحده اسلامی یک عبادت بسیار مهم و پر ارزش است. 

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری روز چهارشنبه در دیدار با آیت الله شیخ حسن جواهری استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه نجف اشرف گفت: تلاش برای تحقق وحدت امت واحده اسلامی یک عبادت بسیار مهم و پر ارزش است. در شرایطی که دشمنان میدان های جدیدی برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان طراحی کرده اند ما از طریق تعامل و گفتگو به دنبال تقریب با برادران دینی خود هستیم.

وی با تاکید بر اینکه دشمن در حال حاضر نقشه های جدیدی برای تفرقه میان امت اسلامی طراحی می کند، گفت: از این رو ما در طراحی مدل مفهومی و راهبردهای جدید مجمع تقریب برنامه های جدیدی برای وحدت مسلمین داریم تا بتوانیم برنامه های دشمنان را خنثی کنیم.


آیت الله شیخ حسن جواهری با اشاره به ویژگی علمای نجف گفت: فقیه، ولایت عامه بر امت اسلامی دارد و ما می گوییم ولایت مطلقه برای فقهایی مانند امام خمینی (ره) است.
این استاد حوزه با تاکید بر نظر صاحب جواهر در خصوص ولایت مطلقه فقیه، اظهار داشت: در عراق مرجعیت در امور حساس کشور عندالضروره دخالت می کند. 
وی با اشاره به روش طالب علم در نجف، تصریح کرد: زندگی زاهدانه و عارفانه، اساس اصلی زندگی علمایی است، اگر در حال حاضر مردم یک عالم را می بینند، تجملات ندارد، قصری ندارد، زندگی مرفه ندارد، به او اعتماد می کنند و حرفش را قبول می کنند.


طلاب در قلمرو تقریب بین مذاهب نقش آفرین باشند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: حوزه های علمیه آماده گشودن عرصه جدیدی در بین المذاهب و تقریب است و طلاب باید در قلمرو تقریب بین مذاهب نقش آفرین باشند.

شهریاری همچنین در دیدار با طلاب حوزه علمیه امام خمینی(ره) در نجف اشرف ضمن بیان خاطراتی از دوران طلبگی خود، تصریح کرد: در مجمع تقریب اقدامات تاثیرگذاری در برابر نقشه‌های دشمنان در تقابل با مسلمانان انجام شده است که شبکه‌سازی و توجه به فضای علمی از جمله این اقدامات است.
وی با تأکید بر اهمیت ارتباط مسلمانان در جهان گفت:  اگر انسان های شجاع جهان اسلام بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و در بستری گفت و گو کنند که در حوزه اطلاعات، ارتباطات و خدمات و تعاملات در اختیار نظام استکبار نباشند، بسیار اثرگذار خواهد بود. در حال حاضر بسترسازی و توسعه زیرساختی این مسئله در دستور کار قرار گرفته است.


شهریاری افزود: در دوره جدید مجمع تقریب، مدل مفهومی اتحادیه اسلامی براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی طراحی، تنظیم و تدوین شده که اقدام بسیار ارزشمندی است. همچنین ارتباطات وسیعی با علما و بزرگان جهان اسلام گرفته شده است که محصول  آن مشارکت تعداد قابل توجهی از علما و بزرگان جهان اسلام در سی ‌و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بود و این حضور گسترده و اجماع بیانگر علاقه بزرگان به تقریب و وحدت اسلامی است.
وی با بیان اینکه گاهی اوقات برداشت‌های نادرستی از مسئله تقریب می‌شود عنوان کرد: برخی طلاب برداشت‌های ناصوابی از تقریب و تقابل مذاهب دارند و اگر به این موضوع مهم توجه نکنیم، می‌تواند موجب آسیب‌هایی در درون شود؛ اگر فعالیت و اقدام مناسبی در این زمینه انجام نشود و تولید و تعمیق فکر صورت نگیرد، ممکن است مشکلاتی به‌وجود بیاید.
دبیرکل مجمع خاطرنشان کرد: البته این مورد از مسائل حاشیه‌ای حوزه در عرصه تقریب است و در متن حوزه خلل ایجاد نمی‌کند. اما در عین‌حال نباید نسبت به این موضوع غافل باشیم. حوزه های علمیه آماده گشودن عرصه جدیدی در بین المذاهب و تقریب است و طلاب باید در قلمرو تقریب بین مذاهب نقش آفرین باشند.

جایگاه نجف اشرف در قلوب مومنین به برکت حرم امیرمومنان (ع) است

آیت الله بشیر نجفی از مراجع تقلید در عراق گفت: جایگاه نجف اشرف در قلوب مومنین به برکت حرم حضرت امیرمومنان (ع) است. 
وی به ابعاد ایمانی و معنوی شهر نجف اشرف به ویژه حوزه علمیه آن اشاره کرد و برای حفظ مومنین و هدایت مسلمانان به راه صلاح دعا کرد.

حجت الاسلام شهریاری در این دیدار گزارشی از برگزاری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی داد و از ایشان برای سخنرانی در سی و پنجمین کنفرانس دعوت به عمل آورد.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی همچنین به تشریح اهداف مجمع تقریب و برنامه ریزی برای نوسازی در جهت رسیدن به امت واحده اسلامی پرداخت.

سفر دبیر کل تقریب مذاهب اسلامی به عراق در یک نگاه

به گزارش ایرنا، پیرو سفر سال های گذشته شخصیت های عراقی و میهمانان شرکت کننده در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی و تماس های تلفنی اخیر با شخصیت های برجسته کشور عراق برای تعامل بیشتر در جهت عمق بخشیدن به دوستی و حرکت در راستای وحدت مسلمین و بیان برنامه های نوسازی مجمع برای رسیدن به اتحادیه کشورهای اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی سفر به این کشور را در دستور کار خود قرار داده و به این کشور سفر کرد. 

سفر هیأت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به عراق همچنین به منظور تعمیق روابط دینی و فرهنگی، پیگیری فعالیت های گذشته، معرفی برنامه های مجمع در دوره جدید و دیدار و ملاقات با شخصیت های برجسته عراقی انجام می گیرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه این سفر قرار است با شخصیت های برجسته کشور عراق دیدار و گفتگو کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha