فعالیت ۱۵۰ ساله پسماند تهران مستندنگاری شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از رونمایی مستندنگاری ۱۵۰ ساله مدیریت پسماندهای جامد شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایرنا از اعلام روز چهارشنبه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، صدرالدین علیپور با اعلام این خبر گفت: این کتاب پژوهشی، مستندی است از تاریخچه جمع‌آوری پسماند که با اشاره به وضعیت پسماند تهران در دوره قاجار، اظهارنظرهای سیاحان و سفرنامه نویسان آغاز شده و به نخستین دستورات در بحث نظافت شهری هم زمان با تشکیل بلدیه پرداخته است.

وی ادامه داد: چالش‌های نهاد احتسابیه در نظافت شهری در دوران قاجار و پهلوی، تشکیل سازمان‌ها و نهادهای متولی مدیریت پسماندهای جامد شهری در دوران انقلاب و روند ایجاد سازمان مدیریت پسماند و گسترش آن از ۱۲۲۶شمسی تاکنون از بخش‌های دیگر این مستند جذاب و ماندگار است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: این مستند در ادامه به بخش‌های مختلف سازمان و نوآوری‌های سال‌های اخیر نظیر طرح جامع، طرح کاپ، هوشمندسازی، تولید کمپوست، پسماند بیمارستانی و ... اشاره دارد.

به گفته وی، این پژوهش ارزشمند قرار است همزمان با روز جهانی زمین پاک رونمایی شود.

تهران گردی ۲۵۰ پاکبان

علیپور ادامه داد:‌ سازمان مدیریت پسماند با همکاری ستاد گردشگری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در نوروز ۱۴۰۰ تور گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی، ویژه ۲۵۰ پاکبان و خانواده های آنها برگزار شد.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت پاکبان‌ها در زنجیره خدمات مدیریت شهری به عنوان مهم‌ترین گروه‌های تلاش‌گر در زمینه کنترل بهداشت محیط به‌ویژه در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا گفت: مسئولیت رفت و روب روزانه  ۱۲۴ کیلومتر مربع از کلان شهر تهران را این قشر زحمتکش بر عهده دارند اما متاسفانه فعالیت‌های آنان کمتر به‌چشم می‌آید.

مدیرعامل سازمان پسماند شهر تهران به برخی از برنامه های این سازمان به منظور  تقدیر از زحمات شبانه‌روزی این تلاشگران اشاره کرد و افزود: سازمان مدیریت پسماند ضمن توجه به  وضعیت معیشتی این قشرو درخواست های آنها،   در ماه های گذشته فعالیت هایی همچون موضوع انتخاب پاکبان نمونه شهر تهران و برگزاری مراسم ویژه برای برگزیدگان، انجام اقدامات و هماهنگی های لازم برای واکسیناسیون  آنها،   اهدا ء دوچرخه به یکی از پاکبان ها بنا به درخواست او و ... را در دستور کار خود قرار داد.

وی در ادامه با تاکید برنقش پاکبان ها درپیشبرد طرح ها و برنامه های سازمان از جمله طرح کاپ(کاهش پسماند)   گفت:  به منظور قدردانی و تشکر از خدمات یکساله تلاشگران این عرصه در مبارزه با ویروس کرونا، هماهنگی های لازم برای برگزاری تور گردشگری و بازدید از مکان های دیدنی پایتخت  برای این افراد به همراه خانواده‌هایشان انجام شد.

علیپور با تاکید بر رعایت پروتکل ها و موارد بهداشتی در خصوص پیشگیری از شیوع کرونا در این بازدید ها افزود: در این تورها که با همت شورای شهر تهران برگزار شد تعداد ۲۵۰ نفر از پاکبان ها و خانواده های آنها طی ۵ نوبت  (در قالب ۵۰ خانواده در هر نوبت) با رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و سایر ضوابط بهداشتی از مجموعه باغ گیاه شناسی، باغ وحش، مجموعه تفریحی عباس آباد و تله کابین توچال بازدید کردند و درکنارتفریح از جاذبه های گردشگری تهران نیز بهره مند شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =