مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی بر اجرای مجازی موسیقی مقامی تاکید کرد

مشهد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در ایام شیوع کرونا که امکان اجرای زنده موسیقی مقامی در استان فراهم نیست، باید بستر اجرای آن در فضای مجازی برای تاثیرگذاری این موسیقی بر فضای نامطلوب ناشی از شیوع کرونا فراهم شود.

جعفر مروارید روز چهارشنبه در دیدار با هنرمندان موسیقی مقامی شهرستان خوشاب افزود: موسیقی مقامی در خراسان، ریشه در تاریخ و هویت این استان دارد و براساس نیاز زندگی، طبیعت و احساسی که روح زندگی به انسان می دهد، پدید آمده است.

وی ادامه داد: اصالت موسیقی اصیل، از زندگی، تاریخ و سنتهای کهن گرفته شده اما با وجود تاثیرگذاری بسیار و نیت خالص، اندیشه و عقیده ای که اساتید موسیقی مقامی نسل به نسل به فرزندان خود منتقل کرده‌اند، مورد حمایت لازم قرار نگرفته است. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی انجام پژوهش و گردآوری آمار جامع از هنرمندان رشته موسیقی را بستری به منظور ایجاد سند فرهنگی، هنری برای خراسان رضوی دانست و گفت: در صدد هستیم حمایت لازم از هنرمندان موسیقی استان در حوزه رفاهی و فرهنگی بیش از گذشته فراهم شود و در این راستا تلاش می‌شود درجه هنری و هنرکارت به اساتید موسیقی مقامی استان داده شود.

سرپرست نمایندگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوشاب نیز در این نشست گفت: روستای عادل آباد در شهرستان خوشاب، ۲۰۰ خانوار جمعیت دارد و همه اهالی آن هنرمند و نوازنده موسیقی هستند، اهالی این روستا که از کردهای کرمانج شمال خراسان بوده و به این منطقه کوچ کرده اند از گذشته تا حال به نوازندگی اشتغال دارند.

حسین یزدان پناه افزود: تلاشهای بسیار برای ساماندهی وضعیت اشتغال هنرمندان موسیقی عادل آباد انجام شده و تاکنون ۴۰ نفر از این هنرمندان در صندوق اعتباری هنر ثبت نام کرده اند، معرفی این هنرمندان و موسیقی اصیل این منطقه به کشور از اولویت برنامه های نمایندگی اداره کل فرهنک و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خوشاب است.

در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از سلطان محمد عاشق، محمود محمودی نژاد و علی اصغر عاشق به عنوان پیشکسوتان موسیقی مقامی خوشاب با اهدای هنرکارت به آنان تجلیل کرد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =