انجام ۱۷۶۲ ماموریت امداد ونجات در نوروز با حضور ۱۲ هزار نجاتگر تخصصی

تهران - ایرنا - رییس جمعیت هلال‌احمر از انجام ۱۷۶۲ ماموریت امداد و نجات در ایام نوروز با حضور ۱۲ هزار نجاتگر تخصصی و نیز خدمات‌رسانی هلال احمر در ۳۳ مرز رسمی خبر داد.

 به گزارش ایرنا از جمعیت هلال احمر، کریم همتی روز چهارشنبه درباره اجرای طرح امداد و نجات هلال احمر در ایام نوروز گفت: جمعیت هلال احمر در راستای تسکین آلام بشری، ارتقای سطح ایمنی و آمادگی جامعه، کاهش خسارت های مادی و صدمات جسمانی، امدادرسانی موثر و کارآمد به آسیب دیدگان از حوادث و سوانح هرساله در ایام نوروز و همزمان با افزایش سفرهای مردم، نسبت به بالابردن توان عملیاتی و ایجاد پایگاه های موقت و سیار در اقصی نقاط کشور اقدام کرده است.

وی افزود: جمعیت هلال احمر با توجه به گسترش ویروس کرونا و شیوع بیماری کووید ۱۹ از ابتدای سال ۱۳۹۹ با رویکردی جدید و سلامت محور نسبت به ارائه خدمات اقدام کرده است.

خدمات رسانی هلال احمر در ۳۳ مرز رسمی

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه امسال همزمان با اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۰ (طبق سنوات گذشته) و در راستای مدیریت بهینه و مطلوب در روند قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور و به منظور هم افزایی، مطابق بامصوبات پنجاه و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مسئولیت کنترل بهداشتی مسافران ورودی از مبادی مرزهای رسمی کشور (زمینی، هوایی و دریایی) در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برعهده جمعیت هلال احمر گذاشته شد، بیان کرد: به همین منظور در ۱۶ استان کشور و ۳۳ مرز رسمی، هماهنگی و استقرار نیروهای امدادی از ۲۰ اسفندماه ۹۹ کلید خورد و خدمات لازم به هموطنان ارائه شد.

غربالگری بیش از ۱۱۸ هزار نفر در مبادی مرزی رسمی کشور

همتی با اشاره به مشارکت در طرح مراقبت بهداشتی مسافران مبادی مرزی رسمی کشور همراه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: از روز ۲۰ اسفند سال ۹۹ تا ساعت ۸ صبح امروز ۱۸ فروردین ماه، ۱۱۸ هزار و ۳۷۴ نفر از مسافران در ورودی مرزها کنترل شده اند.

وی  به انجام ۲۰هزار و ۴۱۹ تست فوری کرونا اشاره کرد و افزود: از ۶۸۳۹ نفر هم که دارای علائم بودند، تست PCR گرفته شد و ۴۳ نفر از مسافران مشکوک به بیماری کرونا به قرنطینه منتقل شدند. مراکز قرنطینه در مرز سرو در استان آذربایجان غربی، مهران در استان ایلام و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. افراد مشکوک به کرونا از نزدیک از سوی همکاران وزارت بهداشت پیگیری های لازم انجام می شد.

همتی گفت: ۴۱ هزار بروشور میان هموطنان که وارد کشور می شدند توزیع، آموزش های چهره به چهره انجام شد، به علاوه ۵۳ مورد بنرهای آموزشی و تبلیغاتی توسط جمعیت هلال احمر در مبادی ورود کشور نصب شد، ۵۱ محتوای آموزشی هم کار شد.همه اینها باعث شد تا بخشی از بیماران را که از خارج از کشور می آمدند  را کنترل کنیم.کماکان به همکاری نزدیک هموطنان نیاز داریم.این ماموریت تا زمانی که ستاد مرکزی کرونا تصمیم بگیرد توسط جمعیت هلال احمر اجرا خواهد شد تا بتوانیم شاهد کاهش این بیماری باشیم.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر، ۴۳۱ نیروی عملیاتی به صورت روزانه برای کنترل ۱۶ مرز زمینی، دو مرز دریایی و ۱۰ مرز هوایی در حال فعالیت هستند.

۱۲۰۵ پایگاه و مرکز امدادی فعال هلال احمر در نوروز

رئیس جمعیت هلال احمر به تعداد پایگاه ها و مراکز امدادی فعال هلال احمر در طرح امداد و نجات نوروز ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: ۱۲۰۵ پایگاه و مرکز امدادی در طرح نوروز فعال بود که این تعداد شامل ۵۶۱ پایگاه ثابت، ۴۳۳ شعبه، ۳۲ مرکز استان، ۳۴ تیم آنست، ۳۲ مرکز امداد و نجات هوایی،۹۰ پست موقت نوروزی و۳۳ پست موقت مرزی است.

حضور۱۲ هزار نجاتگر تخصصی در طرح ملی امداد و نجات نوروزی

همتی با اشاره به تعداد تیم های عملیاتی فعال در زمان اجرای طرح امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۰ بیان کرد: ۱۵۵۳ تیم شامل ۱۲ هزار نجاتگر تخصصی با به کار گیری ۱۰۶۲ دستگاه آمبولانس، ۱۲۲۹ دستگاه خودروهای امدادی، ۱۹اتوبوس آمبولانسی، ۱۶خودروی ارتباطات، ۶۰۲موتورسیکلت امدادی، ۴۵۶ خودروی نجات، ۵۰ آرگو و۱۹ بالگرد به هموطنان خدمات امدادی ارائه کردند.

۱۷۶۲ ماموریت امداد و نجات در ایام نوروز

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به گزارش خدمات امداد و نجات در سطح کشور از ۲۵ اسفندماه تا ساعت ۸ صبح روز شنبه ۱۴ فرودین ماه ۱۴۰۰، گفت: در این مدت ۱۷۶۲ ماموریت امداد و نجات انجام شده و بر این اساس ۸۷۲۶ حادثه دیده از خدمات امدادی برخوردار شده، ۱۰۰۴ نفر به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی منتقل و ۴۸۸ نفر هم به صورت فنی  نجات داده شده اند.

وی تاکید کرد:ماموریت های امداد و نجات در سال ۱۴۰۰، نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، ۱۸۲ درصد رشد داشته و این میزان نسبت به نوروز سال ۹۸، با ۶۶ درصد کاهش مواجه بوده است.

دکترهمتی درباره انجام بیشترین ماموریت امداد و نجات در استان های مازندران، اصفهان و گلستان، گفت: مازندران با ۱۵۲ مورد ( ۸.۵ درصد از کل ماموریت های امداد و نجات)، اصفهان با ۱۳۸  مورد( ۸ درصد از کل ماموریت های امداد و نجات) و گلستان  با ۱۲۱ مورد ( ۷ درصد از کل ماموریت های امداد و نجات) را به خود اختصاص دادند.

انجام ۱۱۲۶ ماموریت ترافیکی در طرح امداد و نجات ۱۴۰۰

رئیس جمعیت هلال احمر به رشد ۲۳۸ درصدی ماموریت های امداد و نجات ترافیکی نسبت به نوروز ۱۳۹۹ و کاهش ۴۰ درصدی نسبت به نوروز ۱۳۹۸ اشاره و بیان کرد: در محورهای برون شهری ۳۱ استان کشور ۱۱۲۶ ماموریت سوانح ترافیکی توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر انجام شده است که منجر به اعزام ۷۵۱ مصدوم به مراکز درمانی و رهاسازی ۲۹۰ مصدوم در ۲۰۳ مورد عملیات نجات فنی شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین ماموریت امداد و نجات ترافیکی به ترتیب در استان هایگلستان با ۹۱ مورد (۸ درصد از ماموریت ها)، اصفهان با ۸۰ مورد (۷ درصد از ماموریت ها) و مازندران با ۷۴ مورد (۶.۵درصد  از ماموریت ها) انجام شده است.

همتی درباره بیشترین عملیات نجات فنی در سوانح ترافیکی، گفت: کرمان با ۳۳  مورد (۱۶ درصد از ماموریت ها)، سیستان و بلوچستان با ۲۴ مورد (۱۲درصد از ماموریت ها)، فارس با ۲۰  مورد (۱۰ درصد از ماموریت ها) و قزوین با ۱۶ مورد(۹ درصد از ماموریت ها) را به خود اختصاص داده اند.

ارتفاعات کوهستانی و انجام ۱۷۸ ماموریت امداد و نجات

وی درباره انجام ماموریت های امداد و نجات در ارتفاعات کوهستانی در ایام نوروز، گفت: ۱۷۸ ماموریت امداد و نجات از ۲۵ اسفندماه تا ۱۴ فرودین ماه انجام شد و ماموریت های امداد و نجات کوهستان  در سال جاری نسبت به مدت مشابه نوروز ۱۳۹۹، ۲۲۸ درصد رشد  داشته و این میزان نسبت به نوروز  ۹۸ با ۴۰درصد رشد مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه ماموریت های امداد و نجات در کوهستان منجر به نجات ۱۹۰ نفر و انتقال ۴۵ مصدوم به مراکز درمانی شده است، خاطرنشان کرد: بیشترین ماموریت مرتبط با حوادث کوهستان در استان های فارس با ۱۸ مورد ( ۱۰ درصد از کل ماموریت های  کوهستان)، البرز با ۱۵ مورد (۸ درصد از کل ماموریت های  کوهستان) و تهران  با ۱۴ مورد(۸ درصد از کل ماموریت های کوهستان) بوده است.

انجام ۲۲ ماموریت امداد و نجات در محیط های آبی کشور

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر انجام ۲۲ ماموریت امداد و نجات در محیط های آبی کشور، گفت: این ماموریت ها با رشد ۳۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه نوروز ۱۳۹۹ و کاهش ۴۵ درصدی نسبت به نوروز ۱۳۹۸ مواجه بوده است.

وی بیان کرد: در طرح ملی امداد و نجات نوروز ۱۴۰۰، توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر ۲۲ مورد ماموریت امداد و نجات در حوادث مرتبط با محیط های آبی در ۱۵ استان انجام شد که منجر به نجات ۱۲ نفر، انتقال چهار مصدوم به مراکز درمانی و ارائه خدمات سرپایی به سه نفر از مصدومان در این حوادث شده است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =