۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۴۵
کد خبرنگار: 1367
کد خبر: 84287594
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت گل محمدی در کاشان آغاز شد

کاشان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی کاشان گفت: برداشت گل محمدی در ۲ هزار ۶۰۰ هکتار از گلستان‌های این شهرستان آغاز شد.

رضا مظلومی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برداشت گل محمدی تا سه ماه در کاشان ادامه دارد، افزود: کشت گل محمدی در این شهرستان رتبه نخست کشور به لحاظ میزان تولید در واحد سطح و نخست استان اصفهان به لحاظ سطح زیر کشت دارد.

به گفته وی، در صورت رخ ندادن حوادث غیرمترقبه و خسارت‌های ناشی از آن برای بخش کشاورزی، امسال افزون بر ۱۰ تن گل محمدی در کاشان برداشت می‌شود.

وی با اشاره به میانگین تولید چهار و نیم تن گل محمدی در هر هکتار و اشتغال پنج هزار نفر در حوزه زراعت و باغبانی کاشان گفت: ارزش گل محمدی تولید شده امسال در این شهرستان ۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشان با بیان اینکه در سه ماهه فصل گل‌چینی در کاشان روزانه ۵۰۰ نفر کارگر مشغول به‌ کار هستند، ادامه داد: افزون بر ۱۶ میلیون لیتر گلاب و یک‌هزار لیتر اسانس گل محمدی با فعالیت ۳۴ واحد صنعتی و ۱۸۰۰ واحد سنتی در بخش تولید و فرآوری گلاب استحصال می‌شود.

وی اضافه کرد: ۱۰ هزار تن گل محمدی نیز از شهرستان‌های دیگر برای فرآوری گلاب در کارگاه‌های سنتی و صنعتی وارد کاشان می‌شود.

صادرات ۴.۵ میلیون دلاری گلاب و اسانس گل محمدی

مظلومی با یادآوری اشتغال چهار هزار نفر در کارگاه‌های سنتی و صنعتی تولید گلاب این شهرستان  ادامه داد: سه هزار و ۸۰۰ تن گلاب و اسانس گل محمدی به ارزش چهار و نیم میلیون دلار سال ۱۳۹۹ به خارج از کشور صادر شد.

معاون رییس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به ۲ ویژگی بی‌نظیر گل محمدی منطقه کاشان گفت: این ویژگی‌ها شامل تنوع اقلیم و اختلاف ارتفاع از سطح دریا از سه هزار به ۸۵۰ متر در افزایش زمان برداشت گل محمدی در مدت سه ‌ماه ‌است.

وی همچنین قرار گرفتن محصول گل محمدی در الگوی کشت، بهره‌وری و صرفه‌جویی در آب با نیاز پایین آبی این محصول را از ویژگی‌های دیگر این محصول برشمرد.

به گفته وی، ۱۳ هزار هکتار سطح زیر کشت کشاورزی در کاشان وجود دارد که ۹ هزار هکتارآن باغ‌ها است.

اکنون ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین زراعی و ۹ هزار هکتار باغ و گلخانه در شهرستان کاشان وجود دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =