نشست تغییر پارادایم از شهرسازی سوداگرا به شهرسازی انسان‌گرا برگزار شد

تهران- ایرنا- نشست تغییر پارادایم از شهرسازی سوداگرا به شهرسازی انسان گرا در نهاد راهبری و پایش طرح های توسعه شهری تهران برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این نشست که به موضوع تغییر پارادایم شهرسازی سوداگرانه شهرسازی انسان محور اختصاص داشت با حضور «محمد سالاری» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، «علی نوذرپور» سرپرست نهاد راهبری و پایش طرح های توسعه شهری و «مسعود حمزه ای» رئیس بازرسی شهرداری تهران برگزار شد.

«محمد سالاری» در این نشست‌ یکی از مهمترین چالش های شهرداری ها در سراسر جهان را منابع کافی درآمد و تامین هزینه های خدمات شهری دانست و گفت: در دهه ۶۰ تصمیم گرفته شد که موضوع درآمدهای پایدار آغاز شود، کمکهای دولتی به شهرداری ها محدود و دولت لایحه درآمد پایدار را تهیه، تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

وی اظهار داشت: تصمیم اول اجرا شد و کلان شهرها از بودجه دولت محروم شدند و تصمیم دوم مبنی بر ارائه لایحه درآمد پایدار به مجلس شورای اسلامی، تا دولت دهم آقای روحانی مغفول ماند.

سالاری گفت: در نهایت این لایحه و تصویب آن بستگی به نگاه نهادهای مختلف به جایگاه حکومت محلی دارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: طی سال‌های گذشته در کلانشهرهای کشور به خصوص شهرداری تهران سهل الوصول ترین، راحت ترین و جذاب ترین مسیر درآمدزایی شهر فروشی بود و این موضوع به یک هزار و ۳۲۰ شهر فعلی کشور تسری پیدا کرد.

به گفته سالاری شهر فروشی خارج از اصول طرح های جامع و تفصیلی در آن دوران اتفاق افتاد و درآمدزایی از مسیر شهر فروشی که مبتنی بر سوداگری بود در تمامی ابعاد مختلف محقق شد.

وی با اشاره به نظر شورای پنجم در خصوص فروش تراکم اظهار داشت: شورای شهر پنجم مخالف فروش تراکم در چارچوب طرح های جامع و تفصیلی نبود.

سالاری با اشاره به چرخه باطل شهر فروشی عنوان کرد: از شهر فروشی در تمام ابعاد، ساخت و سودآوری در تقابل با کیفیت، سوداگری تشدیدکننده شهر فروشی و شهر فروشی برای کسب درآمد و جبران هزینه ها، به عنوان چرخه باطل شهر فروشی یاد کرد.

وی گفت: شهرفروشی در گذشته در تهران به جایی رسید که مصوبه برج باغ تصویب و با قانونی کردن این مصوبه در شورای عالی معماری و شهرسازی برای باغاتی که درختان کهنسال هم داشتند و امکان ساخت و ساز حداقلی فراهم بود؛ طرح تفصیلی اجازه بارگذاری بیش از حد بدهد.

وی، گسترش بی رویه برج سازی در منطقه ۲۲، بارگذاری های انبوه در پادگان ها و عرصه های عمومی برای درآمدزایی را از جمله ایجاد بستر شهرفروشی در پایتخت در گذشته برشمرد.

وی یادآورشد: قانون خروج پادگانها از شهرها به این منظور بود که پادگان ها از شهر خارج و به محل پادگان به فضاهای شهری تبدیل شود تا از جمعیت پذیری اجتناب شود اما این قانون به شکل دیگری اجرا شد.

وی با اشاره به ساخت مگامال ها در پایتخت، خارج از قانون و برخلاف طرح‌های تفصیلی، گفت: من معتقدم ساخت مگامال ها نمی تواند تهدید باشد اما اگر بدون مطالعه و بدون توجه به طرح‌های تفصیلی باشد، تهدید است.

وی همچنین گفت: استراتژی مبتنی بر ساخت بزرگراه های درون شهری استراتژی اشتباهی بود که خودشان هم به این نتیجه رسیده اند.

سالاری در ادامه با اشاره به گزارش تلفیق سال ۹۳ گفت: بر اساس این گزارش ۲۲ هزار متر مربع که قرار بود به سرانه های خدماتی تبدیل شود، هیچ آمار شفافی ندارد؛ این اراضی یا فروخته شده و یا شهرداری بر روی آن ساخت و ساز انجام داده است.

وی با بیان اینکه سونامی درآمد شهرداری تهران را شاهد بودیم، گفت: آنچنان درآمدزایی در آن سال‌ها انجام شد که شهرداری نمی دانست با آنچه کند.

سالاری خاطرنشان کرد: در پی این درآمدها پروژه‌های قابل توجه ای  از جمله ایجاد بزرگراه های درون شهری، در تهران طراحی شد.

وی گفت: هر چند بزرگراه سازی که از نظر فنی و تکنولوژی قابل تقدیر است اما تبعات آن از لحاظ مثبت یا منفی بودند برای شهر تهران چه بوده است.

 تکیه درآمدی این دوره مدیریت شهری بر فروش تراکم استوار نبود 

«علی نوذرپور» سرپرست نهاد راهبری و پایش طرح های توسعه شهری تهران، نیز در این نشست گفت: در سالهای بین ۹۷ و ۹۹ در کلیه عوارض مربوط به حوزه ساخت و ساز، عوارض پروانه ساختمانی شاهد کاهش سقف درآمدی در شهرداری های کشور هستیم.

وی ادامه داد: حتی در آمد هایی از محل جرائم کمیسیون ماده ۱۰۰ از ۱۵ درصد به ۵/۴ درصد کاهش داشته است.

نوذرپور ادامه داد: در سرجمع عوارض چهارگانه سال ۹۷ نیز از ۳۶ درصد به ۱۲ درصد کاهش داشته ایم.

به گفته وی، با حاکم شدن یک جریان سیاسی در بخش‌های قابل توجهی از شهرهای کشور، شفافیت، شایسته‌سالاری و تخصص گرایی حاکم شد.

وی با بیان اینکه منظورمان از شهرسازی باید شهرسازی مبتنی بر ضوابط قانونی و عدم انحراف از طرح تفصیلی باشد، تاکید کرد: پژوهشی در دانشگاه مدرس تهران آمار عجیبی را نشان داد که بر اساس آن ۶ هزار و ۲۸۴ هکتار معادل ۱۰ درصد از وسعت شهر تهران در سالهای گذشته با تغییر در زیر پهنه ها مواجه بوده است.

«مسعود حمزه ای» رئیس بازرسی شهرداری تهران نیز در بخش از این نشست با بیان اینکه به دلیل محدودیت هایی از جمله محدودیت منابع آب، طرح جامع برای تهران تهیه و تصویب شد، اظهار داشت: وی گفت با تصویب این طرح به اینجا رسیدیم که برای شهر تهران محدودیت‌های جمعیتی قرار دهیم.

وی ادامه داد: بنابر علل مختلف در سال های گذشته از محدودیت ها رد شدیم و اکنون چیزی تحت عنوان توسعه جمعیتی نداریم.

حمزه ای یادآور شد: در این دوره مدیریت شهری پارادایم گذار شهر تهران از توسعه به نگهداشت اجرا شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با جمعیت تعریف‌شده روبرو هستیم که قرار است بهترین خدمات را ارائه داده و سطح خدمات موجود را بالا ببریم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =