۲۳ شهرستان فارس در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند

شیراز_ایرنا _استان فارس دارای ۳۶ شهرستان است که به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شعله ورشدن آتش کرونا ۲۳ شهرستان این استان در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند.

 دکتر مهرزاد لطفی چهارشنبه در نشست مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: ساده انگاری و بی توجهی به کروناویروس به ویژه در تعطیلات نوروز، آغازگر موج چهارم این ویروس در کشور و استان فارس شده است.

وی با بیان اینکه قدرت سرایت پذیری و بیماری زایی ویروس جهش یافته موسوم به کرونای انگلیسی بالاتر از گونه های دیگر است، افزود: موج چهارم بسیار سنگین و خطرناک تر پیش بینی شده، به طوری که طی چند روز گذشته، وضعیت قرمز در استان، از سه شهرستان به ۲۳ شهرستان رسیده است و مابقی شهرستان ها به وضعیت نارنجی تغییر رنگ داده اند که روزانه نیز وضعیت رنگ بندی کرونا در فارس در حال تغییر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: در روز گذشته بیش از پنج هزار تست تشخیصی کروناویروس به روش pcr و سریع در سطح استان انجام شده که نیمی از آن مثبت بوده که بسیاری از این آمارها بی سابقه و نشانگر چرخش سریع ویروس در جامعه است.

لطفی گفت:  ۴۴ مرکز فعال منتخب درمان سرپایی کروناویروس در استان ایجاد شده و در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۲۸۰۰ بیمار مشکوک و دارای علائم کروناویروس به مراکز ۱۶ ساعته مستقر در  استان مراجعه کردند و بیش از ۳۰۰ بیمار جدید با علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند.

وی ادامه داد: در روز گذشته با همکاری نیروهای بسیجی در راستای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، بیش از ۱۰ هزار تماس تلفنی با هدف بررسی وضعیت مبتلایان به کروناویروس و قرنطینه و مراقبت های در منزل انجام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان های حضرت علی اصغر(ع)، شهید دکتر فقیهی و شهید دکتر چمران از بیماران مبتلا و مشکوک به کروناویروس، پیش بینی برای افزایش تخت های بیمارستانی شده است.

لطفی با اشاره به پیشتازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انجام سریع واکسیناسیون علیه کووید۱۹ از تحویل تا تزریق،گفت: با آغاز واکسیناسیون عمومی در آینده ای نزدیک، باید امکانات مناسب برای تزریق سریع به هم استانی ها آماده شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =