بازتاب سفر وزیر دفاع تاجیسکتان به ایران در رسانه‌های آسیایی

تهران- ایرنا- جدیدترین گزارش های خبری نشان می‌دهد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان دیروز سه شنبه (۱۷ فروردین) با هدف انجام گفت وگو با مقامات عالی رتبه ایران، به تهران سفر کرده است.

بنابر اعلام رسانه های خبری، این سفر به دعوت رسمی «سرتیپ امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

 سفر میرزا به ایران، در شرایطی که «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان به تازگی با هدف شرکت در نهمین کنفرانس «قلب آسیا» و نیز گفت‌وگو با مقامات عالی تاجیکستان در خصوص روابط دوجانبه به این کشور سفر کرده از اهمیت فراوانی برخور دار است.

سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران در رسانه های مختلف خبری در آسیا بازتاب داشته است.

 به نوشته خبرگزاری «خاور» تاجیکستان، وزیر دفاع آن کشور در سفر به جمهوری اسلامی ایران با رهبران ارشد سیاسی و نظامی دیدار خواهد کرد تا طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه مربوط به همکاری‌های نظامی - فنی را با میزبانان خود در میان بگذارد.

به گفته «سرهنگ فریدون محمدعلیزاده» سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان‌، هماهنگی و تبادل اطلاعات در مبارزه مشترک با تروریسم یکی دیگر موارد مورد گفت وگو در سفر میزرا به تهران به شمار می آید.

خبرگزاری «منافن» نیز به اظهارات امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این دیدار با همتای تاجیک خود اشاره کرده است.

به نوشته این خبرگزاری: امیر حاتمی می گوید در پی به پایان رسیدن تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به ‌موجب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ایران در امر صادرات اقلام و تجهیزات دفاعی هیچ مشکلی ندارد.

 براساس این گزارش، در این دیدار امیر حاتمی همچنین تاکید کرده است: «توسعه حضور داعش و گروه‌های افراط‌گرا در برخی کشورهای منطقه موضوع مهم و حساسی است.»

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه نیز در گزارشی به سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران اشاره کرد و نوشت که این سفر رسمی به دعوت همتای ایرانی وی صورت گرفته است.

خبرگراری «تی آر تی» ترکیه نیز در گزارشی به ابعاد سفر وزیر دفاع تاجیسکتان به ایران پرداخته است.

روزنامه کانادایی«نشنال پست» نیز در گزارشی با عنوان «سفر وزیر دفاع تاجیکستان به ایران» بدون اشاره به جزئیات بیشتر این سفر صرفا در قالب خبر بسیار کوتاه به این موضوع پرداخت.

به گزارش ایرنا، وزیر دفاع کشورمان در دیدار با همتای تاجیک خود تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با رویکرد حل‌ وفصل مشکلات و مسائل منطقه با حضور و مشارکت خود در کشورهای منطقه، هزینه زیادی برای بازگشت صلح و ثبات به منطقه متحمل شده است که مهمترین و البته جبران ناپذیرترین آن شهادت سردار قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی بوده است.

وی همتای تاجیک خود از تهران در آغاز فصل بهار را مبارک دانست و گفت: امیدواریم که همچون شروع فصل زیبای بهار، شاهد شروع فصل جدیدی در روابط و همکاری‌های دوجانبه با دوستان و برداران تاجیک باشیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه روابط دو کشور روابط عمیق و مبتنی برریشه‌های مشترک و کهن است، گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری تاجیکستان مبتنی بر روابط خویشاوندی و خونی است و روابط خویشاوندی و خونی همیشه ماندگار و مداوم است و این پیوندها و پیوستگی‌ها را که از گذشته دور یادگار مانده و ماندگار است، نمی‌توان نادیده گرفت.

وزیر دفاع با بیان اینکه اگر چه ایران و تاجیکستان مرز مشترک زمینی ندارند اما فراتر از مرزهای تعریف‌شده روابط خوبی بین دو کشورحاکم بوده است گفت: زبان مشترک، فرهنگ مشترک، تاریخ مشترک، دین مشترک، تمدن مشترک ازجمله اشتراکات دو کشور هستند.

وی با بیان اینکه معتقدیم وجود اشتراکات دو کشور می‌تواند ظرفیت‌های بالقوه و فراوانی را برای توسعه روابط فی‌مابین ایجاد کند گفت: وجود این ظرفیت‌ها که فعال شدن آن‌ها به نفع هر دو کشور است، دشمنان و بدخواهان زیادی دارد که در مقاطع مختلف دست‌به‌کارشده‌اند.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه در حوزه روابط دوجانبه، همواره جمهوری تاجیکستان از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است گفت : نقش تاجیکستان در آسیای مرکزی بر جایگاه و اهمیت روابط دو کشور ایران و تاجیکستان افزوده است.

وزیر دفاع با بیان اینکه طی سال‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران به‌رغم تحریم‌های ظالمانه و فشارهای سنگین در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های چشمگیر و فراوان داشته است گفت: خوشبختانه در اکتبر ۲۰۲۰ تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به ‌موجب قطعنامه شورای امنیت به پایان رسید و ما در امر صادرات اقلام و تجهیزات دفاعی هیچ مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه  توسعه حضور داعش و گروه‌های افراط‌گرا در برخی کشورهای منطقه موضوع مهم و حساسی است گفت: ما همواره مخالفت خود را با حضور نیروهای فرامنطقه ای در  جنگ‌ها و درگیری‌های مختلف اعلام کرده‌ایم. تفاوتی نمی‌کند این حضور در سوریه، عراق، افغانستان  باشد یا در جای دیگر..."

امیر حاتمی با بیان اینکه روند همکاری‌ها در تمامی حوزه‌های دوجانبه و به‌طور ویژه در حوزه دفاعی و نظامی در حال بازگشت به مسیر واقعی خود است، گفت: رویکرد وزارت دفاع همسو با دولت جمهوری اسلامی ایران تأکید بر توسعه و ارتقاء روابط و همکاری‌ها بر اساس احترام و اعتماد متقابل است.

سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران،  اراده کشور تاجیکستان را به توسعه هکاری های سیاسی، نظامی دفاعی و همکاری های همه جانبه با ایران اسلامی برشمرد و تصریح کرد: در طول سابقه روابط تاریخی دو کشور توانسته ایم با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگی و اجتماعی به نتایج خوب و ارزنده راهبردی دست یابیم.

وزیر دفاع تاجیکستان همکاری‌های دو کشور را در برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان ساخت: مناقشات و ناامنی‌های موجود در منطقه ضرورت همکاری های دو کشور را در مقابله با تروریسم، مبارزه با قاچاق، مواد مخدر و همچنین توسعه و تحکیم امنیت منطقه‌ای دو چندان می کند.

گفتنی است به باور مقامات جمهوری اسلامی ایران، روابط میان دو کشور بسیار عمیق و مبتنی برریشه‌های مشترک، کهن، خویشاوندی و خونی است ونمی‌توان آنرا نادیده گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =