۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۵۴
کد خبرنگار: 955
کد خبر: 84287459
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ترقی: پیروزی اصولگرایان در انتخابات قطعی نیست

مشهد- ایرنا- نایب رییس و سخنگوی شورای وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: پیروزی اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ به هیچ وجه قطعی نیست و نباید رقیب را کوچک و ضعیف در نظر بگیریم.

حمید رضا ترقی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: از طرفی دشمنان با توطئه‌های خارجی به دنبال روی کار آمدن دولت طرفدار غرب هستند و هزینه بسیار صرف می‌کنند.

وی ادامه داد: مطابق آنچه ذات قدرت بر افراد تحمیل می کند، کسانی که زمام قدرت را در اختیار دارند به سادگی حاضر نیستند کرسی را ترک کنند و اگر مجبور به این کار شوند، قدرت را به فردی نزدیک به خودشان می دهند تا بخشی از این قدرت را نیز خود حفظ کنند.

ترقی گفت: بخشی از نیروهای خودی نیز با همین تحلیل غلط که اصولگرایان پیروز قاطع انتخابات هستند به جان هم افتاده اند و از رقیب غافل شده اند.

اولویت اصولگرایان حضور رییسی در انتخابات ریاست جمهوری است

وی افزود: نظر ما در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری تبعیت از نظر اجماع کلی در تهران است، اولویت همه تشکلها این است که آیت الله رییسی نامزدی ریاست جمهوری را بپذیرد و وارد عرضه انتخابات شود اما اگر اینگونه نشد نظر نهایی به جمع بندی شورای ائتلاف و وحدت در تهران بستگی خواهد داشت.

وی ادامه داد: شورای ائتلاف و وحدت نیروهای انقلاب پس از انجام بررسی های لازم برای انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری در خراسان رضوی نامزد معرفی خواهد کرد.

رقابت شناسنامه دارها و بی شناسنامه ها

 ترقی ادامه داد: البته انتخابات پیش رو صحنه رقابت جریان های بدون شناسنامه با جریانات و تشکلهای شناسه دار و همچنین صحنه فعالیت سهم خواهان و منفعت طلبان در برابر طرفداران منافع و مصالح ملی است.

وی گفت: همه فعالان و حاضران در عرصه انتخابات باید به دنبال ارائه راه حل و برنامه در جهت رفع گرفتاری و مشکلات معیشتی مردم باشند، شرایط اقتضا می کند همه نیروهای انقلاب از اختلافات درونی خود بپرهیزند و به تلاشهای رقیب اصلی بی توجه نباشند.

ترقی افزود: انقلابی نماهایی که در جریان این انتخابات تمام وقت و انرژی خود را به تفرقه افکنی بین نیروهای انقلاب صرف کرده و از رقیب اصلی غفلت می کنند فاقد بصیرت و دور اندیشی هستند.

نایب رییس شورای وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: این شورا اصولا از تلفیق دو شورای وحدت اصولگرایان و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب شکل گرفته و هیات موسس آن از دو جریان یاد شده و با محوریت روحانیت و تشکلهای مردمی است و اکنون نمایندگی این شورا در استان را مجموعه استانی آن برعهده دارد، هدف زیرمجموعه استانی نیز جمع کردن نیروهای انقلابی و اصولگرای استان زیر یک پرچم واحد است.

سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی گفت: این شورا وضعیت گذشته تصمیم سازی برای معرفی نامزدها را تغییر داده است، اگر در دوره های گذشته انتخابات، به عنوان مثال پنج نفر جمع می شدند و یا یک یا دو جناح سیاسی تصمیم می گرفتند، امروز ۱۰۰ برابر این تعداد جمع می شوند و همچنین ۳۵ تشکل سیاسی و دهها تشکل فرهنگی با نفوذ شهر در تصمیم سازی و تهیه فهرست نهایی ایفای نقش می کنند.

وی افزود: به دنبال ترکیبی کارآمد، شاخص محور، متخصص مطابق نیازها و کمیسیونهای شورای شهر هستیم و اقدام به تدوین برنامه متناسب با نیازهای مردم و آسیب شناسی شهر طبق استاد بالادستی توسعه شهر و نگاه به شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام کرده‌ایم.

۲۰۰ داوطلب شورای شهر مشهد در سایت شورای ائتلاف ثبت نام کرده اند 

وی از بررسی صلاحیت نامزدهای ثبت نام شده در سایت شورای ائتلاف خبرداد و گفت: تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از داوطلبان ثبت نام شده در فرمانداری مشهد، اطلاعات خود را به سایت شورای ائتلاف ارائه کرده اند تا از طریق این فرایند به مردم معرفی شوند، این آمار نشان دهنده اعتماد نامزدها به فرایند انتخابی این شورا است.

ترقی گفت: مدارک داوطلبان توسط  متخصصین تشکلهای سیاسی، تشکلهای فرهنگی و اجتماعی با نفوذ و معتمدان محلات و حاشیه شهر مشهد مورد بررسی قرار می گیرد و براساس ویژگی های که پیش از این ذکر شده شاخصه های نامزدها مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت چند برابر ظرفیت شورای شهر مشهد به شورای مرکزی ائتلاف معرفی شده و این شورا نیز فهرستی ۳۰ نفره را به مجمع عمومی ارسال خواهد نمود، دراین مجمع ۴۰۰ نفره نیز ترکیبی ۱۵ نفره از بانوان، روحانیون، جوانان و افراد باسابقه متناسب با کمیسیونهای شورای شهر انتخاب و معرفی می شوند.

وی افزود: با این فرایند اجازه مهندسی در تصمیم سازی در داخل ائتلاف داده نخواهد شد و از ارتباط گیری و رابطه بازی ها که مسیر سالم شایسته سالاری را مختل می کرد جلوگیری می شود.

نامزدهای انتخاب نشده به انصراف تعهد می دهند

سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی ادامه داد: معتقدیم باید زمینه را برای ورود جوانان به عرصه انتخابات فراهم نمود، البته خودشان با تمرکز بر روی چند نفر این زمینه سازی را فراهم می کنند و از سوی دیگر باید دارای تخصص لازم و مرتبط با حوزه شهری باشند  لذا حداقل برای ورود چهار جوان در فهرست نهایی شورای شهر مشهد برنامه ریزی شده است.

وی همچینن پیمان شکن نبودن نامزد را از ویژگی های مورد بررسی توسط شورای ائتلاف اعلام کرد و گفت: تعدد افراد ثبت نام شده موجب می شود رای فهرست نهایی شکسته شود بر همین اساس افرادی که در فهرست ۳۰ نفره نهایی به مجمع عمومی معرفی می شوند در صورت انتخاب نشدن در جمع ۱۵ نفر، برای انصراف تعهد می دهند، این طبیعی است تعدد نامزدها موجب شکستن آرای نهایی خواهد شد.

سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی به ارائه فهرست انتخاباتی "هوالمطلوب" در انتخابات ادوار گذشته اشاره و بیان کرد:  این مجموعه قبلا به صورت مستقل و بدون هماهنگی با سایر تشکلها فعالیت می کرد اما در این دوره هوالمطلوب در خدمت شورای ائتلاف و وحدت قرار گرفته و از انجام اقدامات جداگانه در انتخابات ۱۴۰۰ پرهیز می کند.

۳۰ درصد مردم بنا بر تکلیف دینی در انتخابات شرکت می‌کنند

وی همچنین بر اهمیت مشارکت مردم در انتخابات آتی تاکید کرد و گفت: اگر به نظر سنجی ها و پایش هایی که در سطح مشهد و دیگر شهرهای کشور رخ داده توجه شود می بینیم بهبود وضع معیشتی مردم یکی از عوامل مهم مشارکت در انتخابات عنوان شده است، چنانچه ۳۶ درصد از سوال شوندگان در نظر سنجی ایسپا و صداوسیما گفته اند در صورت بهبود اوضاع معیشتی در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت می کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: البته بیش از ۳۰ درصد پرسش شوندگان گفته اند براساس تکلیف دینی در انتخابات شرکت می کنیم و حضورشان در انتخابات ارتباطی به مسائل اقتصادی ندارد.

وی به اوضاع بازار توزیع مرغ و دیگر مایحتاج عمومی در کشور اشاره کرد و گفت: البته برخی می خواهند از این اوضاع سوء استفاده کرده و مشکلات را تا زمان انتخابات ادامه دهند و اینگونه القا کنند که با رفتن ما اوضاع معیشتی خراب می‌شود.

ترقی گفت: هرچند عملکرد موفق شهردار فعلی مشهد را نفی نمی کنیم  اما معتقدیم شهر مشهد گران اداره می شود و اولویت هزینه در پروژه های بزرگ به درستی رعایت نشده است.

وی با اشاره به بررسی عملکرد پنج دوره گذشته شورای شهر مشهد گفت: طی پنج دوره اخیر شورا، به جز شورای سوم عملکرد شوراهای دیگر را تایید نمی کنیم، شورای سوم از نظر زیرساختی و همچنین چشم اندازی نمره خوبی گرفته است.

نیروهای سیاسی در مشهد زیرآب یکدیگر را می‌زنند

ترقی افزود: نیروهای سیاسی در مشهد اغلب وقت خود را به زیرآب زنی یکدیگر و خودزنی نیروهای خودی که ناشی از قدرت طلبی است، صرف می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که بسیاری از سیاسیون سایر استانها که در عرصه اجرایی موفق بودند پشت یکدیگر بوده و تعصب استانی دارند و تمام انرژی خود را صرف گرفتن امکانات برای استانشان می‌کنند.

وی گفت: این فرهنگ غلط سیاسی در خراسان رضوی موجب مهاجرت نیروهای نخبه به استانهای دیگر و درخشش آنها در تهران شده و از طرفی با وجود نیروهای بومی توانمند، مدیران استان از دیگر استانها برای پستهای خراسان رضوی گماشته می شوند.

سخنگوی شورای وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی انتخابات ۱۴۰۰ را صحنه رقابت بین نیروهای انقلابی و غیرانقلابی دانست و افزود: در این کارزار رقابت بین دلباختگان به بیرون و تکیه کنندگان به ظرفیت داخلی کشور شکل گرفته است و از طرفی صحنه رقابت بین تداوم بخشان وضع موجود و طرفداران تغییر و تحول به سوی گام دوم انقلاب است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =