۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۲
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 84287340
۰ نفر

برچسب‌ها

گرد و خاک آسمان کردستان را فرا گرفت

سنندج- ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان گفت: با توجه به شرایط شکل‌گیری گرد و خاک بر روی کشور عراق و سوریه و انتقال بخشی از آن به سطح منطقه، از امروز تا اوایل هفته آینده کیفیت هوا و دید افقی کاهش می‌یابد.

خسرو سیف‌پناهی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌ها و خروجی مدل‌های پیش یابی هواشناسی از امروز جو استان پایدار بوده و به جز افزایش ابر، گاهی وزش باد و ورود گرد و خاک پدیده دیگری را نخواهیم داشت.

وی افزود: به دنبال آن از اواخر وقت امشب تا یکشنبه هفته آینده، به تدریج شاهد گذر موجی از شمال غرب کشور خواهیم بود که موجب افزایش ابر، در بعضی ساعات وزش باد قابل ملاحظه و گاهی اوقات شدید(به خصوص برای بعدازظهر روزهای شنبه و یکشنبه) و در برخی از نقاط استان بارش باران به همراه رعد و برق می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان ادامه داد: انتظار داریم بارش‌ها به شکل پراکنده بوده و عمدتاً در مناطق غربی و جنوبی استان و در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده رخ دهد؛ برای سایر نواحی بارش‌ها در حد احتمال برآورد می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته سراب شهرک با دمای منفی چهار درجه سردترین و سلین اورامان با ۲۶ درجه سانتی گراد گرمترین نقطه استان بودند، افزود: حداقل دمای شهرهای کامیاران و مریوان یک، سنندج سه، قروه چهار، سروآباد پنج، بانه هفت، بیجار هشت، دیواندره منفی یک و دهگلان منفی ۲ بود.

سیف‌پناهی گفت: امروز دما در طول روز سه تا پنج درجه افزایش می‌یابد و از فردا پنج‌شبه تا روز شنبه تغییرات دمایی قابل توجهی ندارد.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۷۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته(۳۵۴ میلی‌متر) بیش از ۳۰ درصد و در مقایسه با بلندمدت(۳۰ سال قبل) ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =