سند تحول بنیادین در حوزه هنری براساس زیست بوم استانی تدوین شده است

قزوین- ایرنا- رییس حوزه هنری استان قزوین از تدوین سند تحول بنیادین در مراکز استان‌ها خبر داد و گفت: این سند بر اساس استعدادها، ظرفیت‌ها و فرصت‌های فرهنگی و هنری هر منطقه تدوین شده است.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا امامقلی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی و مقام سید شهیدان اهل قلم شهید مرتضی آوینی، افزود: شهادت شهید اهل قلم، در تقویم رسمی کشور به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی تعیین شده است و حوزه هنری انقلاب اسلامی هر ساله ویژه برنامه‌های متعددی را به مناسبت هفته هنر انقلاب از ۲۰ تا ۲۷ فروردین در سطح کشور برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه هفته هنر انقلاب اسلامی هفته هنر متعهد است، اظهار داشت: مبنای شکل گیری حوزه هنری، ایجاد فضا و بستر برای بیان هنری مفاهیم دینی انقلابی است.

امامقلی ادامه داد: تلاش شهید آوینی برای شناخت دو جبهه حق و باطل و ترسیم درست و دقیق این دو جبهه است که او را از سایر هنرمندان زمان خود متمایز کرده به طوری که تلاش دارد تا برای آگاهی بخشی به جامعه ادای دین کند.

وی با بیان اینکه رسالت آگاهی بخشی، هنر اصیل را از هنر غیراصیل متمایز می‌کند، اظهار داشت: مانیفست هنر ما براساس مسیری است که امام راحل ترسیم کردند و شهید آوینی را می‌توان بیشتر از کتاب‌های او شناخت.

امامقلی با بیان اینکه تهیه منشور تجدید عهد هنر امام راحل توسط شهید آوینی تنها سند مستند و دقیقی است که خطاب به هنرمندان داشتند،افزود: شهید آوینی هنر را هنر مبارزه جو می‌بیند که این نگاه تا زمانی که بصیرت وجود دارد ادامه دارد و هنرمند در هر عرصه باید فعالیت کند.

وی خاطر نشان کرد: اکنون سندی را در حوزه هنری کشور و استان‌ها تدوین می‌کنیم که سیاست‌ها و راهبردها در آن، طبق تجدید عهد هنر انقلاب اسلامی در حال تدوین است و گسترش کمی، ارتفاع کیفی و ارزشی نیز به عنوان سه مؤلفه مهم در این سند مورد توجه قرار می‌گیرد بنابراین کنش‌گری انقلابی مبتنی بر هنر و زیست بوم در اولویت است.

امامقلی اضافه کرد: زیست بوم در این سند به این مفهوم است که اتفاقات از پایین به بالا انجام می‌شود به طوری که مسائل در استان احصا و به بالادست منتقل می‌شود و ما تصمیم می‌گیریم که روی کدام هنر در استان بیشتر کار کنیم.

رییس حوزه هنری استان قزوین با اشاره به طرح اکران فیلم در مناطق روستایی و حاشیه‌ای استان قزوین، افزود: برای این کار دستگاه دی سی پی به ارزش یک میلیارد تومان را وارد استان کردیم که به صورت سیار اقدام به اکران فیلم در مناطق مختلف می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در کمپ‌های ترک اعتیاد با همکاری بهزیستی نیز بحث اکران فیلم انجام می‌شود و این مأموریت را حوزه هنری برای خود قائل است که به دنبال تمرکز زدایی باشد چراکه هنرمندان خوبی در شهرستان‌ها هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و درصدد هستیم تا دفتر شهرستانی را راه‌اندازی کنیم.

امامقلی تاکید کرد: هدف ما توسعه و خلق مخاطب جدید است هرچند جامعه هدف مثل کودکان کار و افراد حاضر در کمپ‌های ترک اعتیاد ممکن است توانایی بازگشت سرمایه را برای ما نداشته باشند اما هدف اصلی خلق مخاطب و آگاهی بخشی است.

وی با بیان اینکه اختتامیه طرح پویش کتاب مهر در هفته هنر انقلاب افتتاح می‌شود، افزود: تاکنون دوهزار جلد کتاب از طرف مردم به این طرح اهدا شده است و ادارات بهزیستی، علوم پزشکی، پارک علم و فناوری، سازمان زندان‌ها و صداوسیما مراکزی هستند که با آن‌ها قرارداد بسته می‌شود چراکه برای پیش‌برد اهداف باید از ظرفیت تمامی دستگاه‌ها استفاده کنیم.

امامقلی با بیان اینکه طرح "بلیت آزادی" را با هدف کمک به آزادی زندانیان شروع کردیم، افزود: در این طرح افراد بخشی از هزینه فیلم را برای تأمین هزینه آزادی زندانیان قرار می‌دهند و طی تعاملی که با دفتر رییس قوه قضاییه داشتیم، درخواست کردیم تا این اقدام ما الهام بخش سایر استان‌ها شود.

رییس حوزه هنری استان قزوین با بیان اینکه هدف ما مداخله فرهنگی برای کاهش آسیب‌ها است، گفت: خانواده‌های مددجویان می‌توانند به طور رایگان از کلاس‌ها و سینمای حوزه هنری استفاده کنند تا مداخله فرهنگی لازم برای کاهش آسیب های اجتماعی صورت گیرد.

وی یادآور شد: برنامه روایت شیدایی با هدف بزرگداشت شهید آوینی و با حضور میهمان ویژه در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

این مسوول گفت: با محوریت مداخلات اجتماعی نیز عنوان "خان گزیده‌ها" که از جمله مستندهای شهید آوینی در سیستان و بلوچستان بوده با همکاری مرکز علمی فرهنگی سازمان شهید آوینی برای این برنامه انتخاب شده است.

امامقلی با بیان اینکه بیش از ۲۰ عنوان برنامه برای هفته هنر انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده است، گفت: غبارروبی از مزار شهدای روستای شهید آباد، رونمایی از کتاب سکوت به زبان مادری و اجرای جشنواره تئارستان با هدف پاسداشت مدافعان سلامت که به صورت خیابانی در بیمارستان‌های استان اجرا می‌شود از جمله این برنامه‌هاست که بیشتر آنها در این هفته با محوریت مدافعان سلامت برگزار می شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =