ایجاد شهرک‌های صنفی و مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ در این مجموعه اقدامات متنوعی در دستور کار است که از جمله آنها ایجاد شهرک‌های صنفی، تامین زیرساخت‌ها توسط بخش خصوصی و مشارکت دادن آنها در تصمیم‌گیری‌ها قابل اشاره است.

«علی رسولیان» امروز ‌(چهارشنبه) در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به نامگذاری امسال به سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، افزود: معظم‌له چند سالی است که پایه و اساس شعارهای سال را مسائل اقتصادی و تولیدی قرار داده‌اند که نشان‌دهنده جایگاه خطیر مقوله تولید است.

به گفته این مقام مسوول، اشتغال‌زایی و بهبود معیشت مردم از تولید می‌گذرد، به‌ویژه اینکه از مسیر بخش خصوصی و با مشارکت‌های مردمی محقق شود و تاکید رهبر معظم انقلاب بر مردمی کردن اقتصاد نیز دلالت بر همین موضوع دارد.

وی یادآور شد: وظیفه اصلی ما، حمایت از صنایع کوچک و متوسط و فراهم کردن شرایطی است تا فعالان اقتصادی بهتر و بیشتر بتوانند به تولید بپردازند، به همین دلیل از SME‌ها (بنگاه‌های کوچک و متوسط) حمایت کرده و در عین حال زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت‌شان فراهم می‌کنیم.

رسولیان، بروکراسی اداری و تامین زیرساخت‌ها را از جمله مهمترین مشکلات و موانع در مسیر تولید بخش خصوصی برشمرد و ادامه‌داد: از آغازین روزهای سال ۱۴۰۰ با تشکیل کمیته‌ای در ستاد سازمان صنایع کوچک، از آرا، نظرات و پیشنهادهای بخش خصوصی در همین زمینه استقبال شد.

وی گفت: در این راستا دو نوع پیشنهاد مطرح است که دسته نخست، نیازمند اخذ مجوزهای از دولت، مجلس و سایر بخش‌هاست، اما دسته دوم موانع و مشکلاتی است که می‌توانیم با استفاده از توان فنی و کارشناسی سازمان صنایع کوچک به رفع و رجوع آنها بپردازیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان‌داشت: پیشنهاداتی که در دسته نخست یاد شده می‌گنجد، شامل مشارکت دادن بخش خصوصی در تامین زیرساخت شهرک‌ها و امکان ایجاد شهرک‌های صنفی است.

وی خاطرنشان‌کرد: پیشنهاد مشارکت دادن بخش خصوصی در تامین زیرساخت‌ها، نیازمند انجام اصلاحاتی در بخشی از اساس‌نامه این سازمان بود که از سوی مجمع مورد تصویب قرار گرفت و در نهایت، پیشنهاد یاد شده به دولت ارائه شد.

رسولیان اضافه‌کرد: با توجه به اثرگذاری کسب‌وکارهای کوچک در تولید و اشتغال در شهرها و مناطق، پیشنهاد ایجاد شهرک‌های صنفی ارائه شد که مورد موافقت وزارت صنعت قرار گرفت و در ادامه مجمعی متشکل از وزرای اقتصاد، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه نیز با آن موافقت کردند.

الکترونیکی کردن همه فرآیندها

وی در ادامه به موانع و مشکلاتی اشاره کرد که در راستای تحقق شعار سال قابلیت رفع آنها از سوی سازمان صنایع کوچک وجود دارد و افزود: نخستین و مهمترین مورد، کاستن از بوروکراسی اداری است، به همین منظور طرح الکترونیکی کردن همه فرآیندها در حال اجراست که علاوه بر بالا بردن سرعت انجام کار و شفافیت، یکی از راه های مبارزه با فساد به شمار می‌رود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان‌کرد: در همین راستا، اکنون همکاران این سازمان در سراسر کشور متعهد شده‌اند تا به شرط وجود زمین و  فعالیت در زون‌های مشخص، طی مدت زمان ۲ روز کاری زمین و زیرساخت را به متقاضیان واگذار کنند.

وی ادامه‌داد: در همین پیوند، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده تا افرادی که بتوانند زودتر از موعد کسب‌وکارهای کوچک، کارگاهی، صنفی و صنعتی را به بهره‌برداری برسانند، از آنها برخوردار شوند.

رسولیان، همچنین از افزایش فاصله بازپرداخت اقساط تسهیلات برای واحدها از زمان واگذاری خبر داد و گفت: این فاصله زمانی که دست‌کم ۶ ماه در نظر گرفته شده، برای جلوگیری از مواجه شدن واحدها با مشکلات مالی است.

وی همچنین از تفویض همه اختیاراتی که نیازمند تصمیم‌گیری است، به هیات مدیره‌های استانی این سازمان خبر داد تا در چارچوب صلاح و صرفه کشور به تسریع امور برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی بپردازند.

این مقام مسوول همچنین از ارائه مشوق‌هایی برای واحدهایی خبر داد که بتوانند با  به‌کارگیری انرژی خورشیدی و پاک به تامین برق و انرژی بپردازند.

ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در ادامه به مشوق‌های ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان در مجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: این شرکت‌ها از ۱۰ درصد مشوق حق بهره‌برداری از زمین برخوردار خواهند بود، یعنی زمین را ۱۰ درصد ارزان‌تر نسبت به سایر شرکت‌ها در اختیار می‌گیرند.

وی افزود: همچنین اقساط بلندمدت تا ۴۸ ماهه برای بازپرداخت تسهیلات آنها در نظر گرفته شده و علاوه بر آن، اراضی بیکار بازپس‌گرفته شده از واحدها یا زمین‌هایی که به دلیل محدودیت ناچار به مزایده آنها هستیم، با اولویت به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار خواهد شد.

رسولیان بیان‌داشت: با هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تسهیلاتی از سوی این معاونت در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک‌های صنعتی قرار خواهد گرفت.

وی از برنامه‌ریزی برای ایجاد یک‌هزار کارگاه در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور در سال ۱۴۰۰ در نقاط تقاضامحور خبر داد که مقرر شده با اولویت در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار بگیرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، دلیل این مساله را توان مالی اندک شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد که به همین دلیل نیاز دارند تا در آغاز کار و منفک شدن از مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری یا دانشگاه‌ها مورد حمایت قرار  بگیرند.

وی، اعمال ۵۰ درصد تخفیف در واگذاری شهرک‌های صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور و همچنین ارائه اقساط بلندمدت برای تسهیلات دریافتی از سوی زنان سرپرست خانوار و کارآفرین حاضر در شهرک‌های صنعتی را از دیگر برنامه‌های این سازمان در جهت تحقق شعار سال برشمرد.

رسولیان همچنین از مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در این حوزه در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: مقرر شده تا در هیات مدیره‌های استانی این سازمان از وجود یکی از تشکل‌های قدرتمند بخش خصوصی همان استان یعنی اتاق‌های بازرگانی یا خانه‌های صنعت و معدن استفاده شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha