شاخصه هنر انقلاب، تعهد در برابر آموزه‌های حسینی است

اردبیل- ایرنا- مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل گفت: شاخصه هنر انقلاب تعهد در برابر تمام آموزه‌های انسان حسینی مانند عدالت‌جویی، آزادی‌خواهی، ذلت‌گریزی و ظلم‌ستیزی است.

به گزارش ایرنا، محمد سیمزاری روز چهارشنبه در گفت و گویی به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی اظهار کرد: اگر انقلاب اسلامی را در راستای نهضت عاشورا بدانیم، هنرمندان باید زینب‌گونه زیبایی‌های انقلاب را ببینند؛ زیرا شاخصه‌های هنر انقلاب ظلم‌ستیزی، آزادی‌خواهی و دیدن زیبایی‌های نهفته در مسیر به دست آوردن عدالت است که در مسیر آن هزاران شهید با عشق‌بازی بسوی معشوق شتافتند، زندگی با ذلت را به اهلش سپردند و مرگ سرخ پرافتخار را برگزیدند.

وی افزود: هنر انقلاب مانند پدیده‌ای که قرن‌ها وجود دارد، از صحیفه سجادیه تا اشعار فرزدق مشهود بوده اما هیچ‌گاه امکان تئوریزه شدن به عنوان یک ژانر را پیدا نکرده است؛ در انقلاب اسلامی که در راستای انقلاب‌های بر حق طول تاریخ است، این هنر با تمامی مولفه‌هایش باید تئوریزه شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل بیان کرد: مانع اصلی هر هنری در گام اول سواد می‌باشد که حاصل اهمیت ندادن به علوم انسانی و در دل آن به هنر است و متاسفانه اکثر هنرمندان به خود و هنرشان به عنوان یک ابزار نگاه می‌کنند، صاحب فلسفه و اندیشه نیستند و این دردناک است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به فلسفه حیات، راه برون‌رفت از این مشکل را آموزش دانست و اضافه کرد: نباید سطحی فکر کرد و نباید هنرمند خود را ابزار بداند؛ مانند چاقویی که شکم یک بی‌گناه را هم می‌درد و برای گرسنگان هم به عدالت نان تقسیم می‌کند.

سیمزاری ادامه داد: جایگاهی کنونی هنر انقلاب در بین مردم با جایگاه بایسته‌اش فاصله بسیار دارد، چرا که در کمتر کسی تعهد و تخصص همزمان جمع است و متاسفانه تا به حال جریان انقلاب فرصت تربیت نیروهای متخصص متعهد را به طور شایسته نیافته است.

وی با اشاره به ضرورت هزینه کردن برای هنر انقلاب، تصریح کرد: جشنواره‌های هنر انقلاب به طور معمول جشنواره‌هایی ضعیف و متعلق به آماتورها بوده است و حتی همین آماتورها هم با اندکی تسلط به تکنیک‌های هنری با هنر انقلاب زاویه گرفته‌اند.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان اردبیلی افزود: نمی‌توان هنر غیرمتعهد به انقلاب را با هنر انقلابی در یک میدان رقابت و با شرایط مساوی رها کرد که اگر چنین باشد، نتیجه شکست هنر انقلابی است؛ چون هنر سیاه‌نما و متخاصم از سوی دشمنان انقلاب حمایت می‌شود.

وی تاکید کرد: با وجود مشکلات باید اذعان داشت که نسل جوان در درون خود تمایل خوبی به هنر انقلابی دارد و تنها ارگان‌هایی لازم است که آنها را حمایت کند تا بخاطر برخی از عوامل مانند گیشه به ابتذال کشانده نشوند.

سیمزاری در مورد ویژگی‌های چهره سال هنر انقلاب، گفت: کسی که تخصص و تعهد را با هم داشته و به‌روز باشد، مدرنیته‌ستیز و سنت‌گرای محض نباشد؛ چرا که در عصر گذر از سنت به مدرنیته هستیم و باید سنت خود را از فیلتر مدرنیته بگذرانیم، سنت‌های غلط و خرافی را کنار بگذاریم و از سنت‌های خوب و ارزشی تمام قد دفاع کنیم.

وی اضافه کرد: هنرمندی که مدعی ارزش و انقلاب است، باید برای پرسش‌های نسل جوان پاسخی درخور داشته و در برابر فلسفه غرب و لیبرال دموکراسی که هر روز در قالب رمان‌های جذاب ارائه می‌شود، تولیدات جذاب و بامحتوا داشته باشد.

هفته سوم فروردین همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی (۱۹ فروردین)، سید شهیدان اهل قلم، با عنوان «هفته هنر انقلاب» نام‌گذاری شده است.

محمدرضا دوست‌محمدی، جلیل سامان، افشین علا، وحید یامین‌پور و علی‌محمد مودب از میان ۱۴ گزینه به عنوان پنج نامزد نهایی چهره هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۰ اعلام شده‌اند و قرار است نفر نهایی در اختتامیه این آیین در ۲۳ فروردین‌ماه معرفی شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =