حداقل پرداختی بازنشستگان تامین اجتماعی امسال ۳۹ درصد افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حداقل پرداختی بازنشستگان تامین اجتماعی امسال ۳۹ درصد افزایش یافت که این رقم منهای مرحله دوم همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در روزهای پایانی سال گذشته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «محمد شریعتمداری» در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، افزود: در جلسه امروز هیات وزیران مصوب شد حداقل پرداختی بازنشستگان با ۳۹ درصد افزایش از رقم یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد.

وی افزود: این افزایش برای سایر سطوح ۲۶ درصد رشد به اضافه عدد ثابت ۲۴۸ هزار و ۳۵۵ تومان است و به این ترتیب بازنشستگان در فروردین ماه ۱۴۰۰ از افزایش دستمزد ۳۹ درصد مطابق حداقل مزد کارگران برخوردار می شوند.

وزیر تعاون تاکید کرد: افزایش ۳۹ درصدی حقوق بازنشستگان منهای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است که مرحله دوم آن در روزهای پایانی سال گذشته برای سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان واریز شد.

وی توضیح داد: مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به تصویب هیات امنای سازمان تامین اجتماعی رسید و برای اجرا به این سازمان ابلاغ شد و امیدواریم این دو در کنار هم گشایشی را در زندگی بازنشستگان فراهم کند.

شریعتمداری گفت: رشد مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی همانند بازنشستگان کشوری و لشگری است و طبق محاسبات از اسفندماه تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰ معادل ۱۳۳ درصد رشد داشته است.

افزایش حق مسکن کارگران در دستور کار دولت است 
وزیر تعاون درباره تصویب حق مسکن کارگران گفت: افزایش ۱۵۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران در سال ۱۴۰۰ به هیات وزیران ارائه شده و امیدواریم در جلسه آینده تصویب شد. 
به گزارش ایرنا، حق مسکن کارگران سال گذشته ۳۰۰ هزار تومان بود که با تصمیم شورای عالی کار مقرر شد۱۵۰ هزار تومان به این مبلغ افزوده شود و بنابراین حق مسکن کارگران ۴۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به هیات وزیران ارسال شد. 
افزایش حق مسکن کارگران تنها مولفه دستمزد کارگران است که باید توسط هیات وزیران تصویب شود و پس از تصویب برای اجرا ابلاغ می‌شود. 
حذف ناگهانی یارانه نقدی به صلاح کشور نیست 
شریعتمداری درمورد حذف یارانه نقدی دهک‌های درآمدی گفت: از میان جمعیت ۸۵ میلیونی ثبت شده حدود ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند و بسیاری از دهک‌های بالای درآمدی برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام نکردند یا خارج شدند. 
وی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا، وضعیت زندگی عمومی مردم در شرایط متوسط به پایین است و حذف ناگهانی ۲۴ میلیون نفر که یارانه می‌گیرند به صلاح کشور نیست. 
وزیر تعاون گفت: با دریافت اطلاعات دقیق در زمان مناسب، افرادی که نیازمند نیستند را می‌توانیم حذف کنیم و بقیه افراد که مشمول دریافت یارانه نقدی نیستند را به آنها اضافه کنیم. 
یارانه بگیران معیشتی، کمک هزینه ماه رمضان دریافت می‌کنند 
شریعتمداری درخصوص حمایت‌های معیشتی دولت گفت: در جریان جلسه ستاد اقتصادی دولت در روزهای گذشته، پیشنهادات متنوعی توسط سازمان برنامه و بودجه ارائه شد که پس از تصویب در جلسه امروز هیات وزیران ابلاغ شد. 
وی افزود: یکی از این حمایت‌ها این است که به تمام افراد یارانه بگیر معیشتی که معادل ۶۰ میلیون نفر است، یک ماه یارانه معیشتی مازاد در روزهای آغازین ماه مبارک رمضان واریز می‌شود. 
وزیر تعاون گفت: دولت تصمیم گرفت برای افزایش قدرت خرید مردم به خصوص آنهایی که سهام عدالت دارند به اعتبار برگه سهام عدالت کارت اعتباری صادر می‌شود البته این شروع کار است و در ادامه از امکانات یارانه معیشتی، یارانه نقدی و حتی افرادی که اوراق بهادار الکترونیکی دارند به عنوان وثایقی برای صدور کارت اعتباری برای مصرف‌کنندگان استفاده می‌شود. 
وی افزود: افراد می‌توانند به کمک کارت‌های اعتباری به مدت پنج ماه بدون پرداخت بهره به صورت موردی و یکجا کالاهایی را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای منتخب که ۵ هزار واحد است خرید کنند. 
شریعتمداری اضافه کرد: چنانچه دارندگان کارت اعتباری خوش حساب باشند از تشویق‌هایی هم در طول مسیر بهره‌مند می‌شوند و به این ترتیب ابزار جدیدی برای بالابردن قدرت خرید مردم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha