لاوروف: سیاست آمریکا منطقه را بهم ریخته است

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر خارجه فدراسیون روسیه با انتقاد از رویکرد واشنگتن در خاورمیانه، گفت: سیاست‌های آمریکا بر ایجاد هرج و مرج در منطقه معطوف شده و مسکو مخالف این راهبرد است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «سرگئی لاوروف» که طی سفری رسمی در اسلام‌آباد بسر می‌برد روز چهارشنبه طی کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه پاکستان، محور رایزنی‌های دو کشور را تشریح کرد.

وی با اشاره به تحولات منطقه از جمله خاورمیانه گفت: با همتای پاکستانی خود درباره آسیا و اقیانوسیه و سازمان آ سه آن تبادل نظر کرده است.

سرگئی لاوروف تاکید کرد: روسیه حامی حفظ ساختارهای همکاری و تعامل مانند گروه "آ سه آن" به جای هرگونه محور جدید تقسیم و یا ترویج اختلافات است.

وی آمریکا را به تشدید سیاست تفرقه متهم کرد و افزود: ما در منطقه شاهد فرآیندهای نامشخصی هستیم که اتفاق افتاده است، زیرا آمریکا استراتژی‌های تفرقه انگیزی را ایجاد کرده که همه چیز را تغییر می‌دهد و منطقه را بی ثبات می‌کند.

تشکیل کشور مستقل فلسطین

وزیر امور خارجه روسیه از رایزنی‌ با «شاه محمود قریشی» همتای پاکستانی خود درباره وضعیت خاورمیانه از جمله سوریه، یمن، فلسطین و لیبیگفت و افزود: ما معتقدیم که در شرایط تنش در منطقه، نباید ماموریت ایجاد کشور مستقل فلسطین را فراموش کنیم.

وی اظهار داشت: مسکو آماده است تا گفت‌وگوهای مستقیم بین فلسطین و اسرائیل را تسهیل کند و ما در این زمینه تلاش خواهیم کرد.

روسیه نگران تحرکات داعش در افغانستان 

لاوروف با اشاره به وضعیت افغانستان نسبت به تشدید خشونت‌ها به ویژه تحرکات گروه تکفیری داعش در این کشور همچنین افزایش اقدامات تروریستی در شمال و شرق افغانستان ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: پاکستان و روسیه توافق کردند تا برای دستیابی به راه حل پایدار و مستقل برای پایان دادن به جنگ در افغانستان مذاکرات سیاسی و فراگیر ادامه یابد و همزمان کاهش اقدامات خصمانه توسط طرف‌های درگیر نیز باید تسهیل شود.

خیز جدید مسکو-اسلام‌آباد برای تعمیق مناسبات تجاری-دفاعی

وزیران امور خارجه پاکستان و روسیه همچنین از افزایش مناسبات تجاری دو کشور طی یکسال اخیر و شناسایی ظرفیت‌های بالقوه مشترک برای گسترش روابط همه جانبه‌ خبر دادند.

قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد که روابط این کشور با روسیه وارد مرحله جدیدی شده و اسلام‌آباد از مشارکت مسکو در طرح‌های انرژی به ویژه احداث خط لوله گاز موسوم به طرح "شمال-جنوب" از لاهور تا کراچی و همچنین مدرنیزه سازی منابع تولید انرژی پاکستان استقبال می‌کند.

وی افزود: مقدمات پیشبرد طرح خط لوله شمال جنوب فراهم شده و ما آماده مشارکت با روسیه برای اجرای آن هستیم.

وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر آمادگی این کشور برای افزایش مناسبات دفاعی و تعاملات امنیتی با پاکستان اضافه کرد: مسکو از ظرفیت‌های اسلام‌آباد در مبارزه با تروریسم خرسند است و ما آماده‌ایم‌ نیازهای جنگی و دفاعی پاکستان را تامین کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =