۲ رقم جدید کلزا برای کشت آماده معرفی به کشاورزان گلستان است

گرگان - ایرنا - عضو هیات علمی و محقق دانه‌های روغنی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان گفت که با تلاش هشت ساله پنج محقق این مرکز، ۲ رقم جدید و پرمحصول کلزا آماده معرفی برای کشت به کشاورزان است.

  کمال پیغام‌زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: این ۲ رقم با نام های " SRL – ۹۵۱۶ "و "SRL- ۹۵۷"  مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشته و آماده تایید کارشناسان فنی وزارت جهاد کشاورزی است.

وی پیش بینی کرد تایید این ۲ رقم جدید کلزا تا ۱۰ اردیهبشت ماه سال جاری نهایی شود.

عضو هیات علمی و محقق دانه های روغنی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان ادامه داد: زودرس بودن، گلدهی زودهنگام و عملکرد بالا از جمله ویژگی رقم های جدید کلزا است.

پیغام زاده با اشاره به معرفی رقم های روشنا و آرام در ۲ سال زراعی گذشته گفت: روشنا ویژه مناطق گرم و خشک و آرام ویژه مناطق گرم و معتدل شمالی است که در مرحله تکثیر بذر برای استفاده کشاورزان قرار دارد.

ارقام هایولای ۵۰، هایولای ۴۸۱۵، آرجی اس، دلگان، تراپل و صفار، ارقام پرمصرف کشاورزان گلستان برای کشت زمستانه و بهاره کلزا است.​

مطابق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان، در سال زراعی جاری ۵۵ هزار هکتار زمین زراعی استان به زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته که ۳۰ هزار هکتار آن آبی و مابقی در مزارع دیم است.

گلستان در تولید دانه روغنی کلزا طی چند سال اخیر در رتبه نخست کشور قرار دارد.

این استان شمالی با داشتن ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی به ویژه دانه روغنی کلزا در کشور به شمار می رود که به گفته کارشناسان دانه های روغنی با توجه به شرایط جوی،  سالانه ظرفیت کشت ۷۰ تا ۵۵ هزار هکتار دانه روغنی را دارد.

زراعت کلزا به عنوان یک محصول راهبردی در راستای پایداری کشت گندم و تحقق اقتصاد مقاومتی و تضمین امنیت غذایی کشور است که ضمن مشارکت در تولید روغن خوراکی موردنیاز کشور در داخل و تلاش برای بی نیازی از واردات این محصول و نیز بهترین تناوب برای گندم و جو بوده که رعایت آن علاوه بر افزایش تولید، آفات، بیماری ها و علف‌های هرز را کاهش می دهد.

علاوه بر این، زراعت کلزا در مناطق کم بارش کشور از جمله شمال استان گلستان گزینه مناسب به شمار می رود که به گفته کارشناسان مراحل رشد بین ۲۰ تا ۳۰ روز زودتر از گندم به گل نشسته و دارای عملکرد و صرفه اقتصادی بهتر از زراعت گندم دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha