تحقق وعده تجهیز ۲۵هزار هکتار اراضی زنجان به سامانه‌های نوین آبیاری

زنجان - ایرنا – تجهیز ۲۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به سامانه های نوین آبیاری از مصوبات سفر ریاست جمهوری در سال ۹۳ به زنجان بود که سال گذشته این مهم با تکمیل طرح های در دست اجرا، به صورت صد درصد محقق شد.

کشاورزی در زنجان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و بیش از ۳۲ درصد سهم اشتغال را در این استان به خود اختصاص داده است در حالی که میانگین سهم اشتغال کشوری در این بخش ۱۸ درصد است.

استان زنجان ۱.۳ درصد مساحت کل کشور را دارد. این استان با داشتن ۸۴۵ هزار هکتار عرصه های مناسب کشاورزی، پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را دارد.

بخش کشاورزی در استان زنجان بیش از ۹۰ هزار بهره‌بردار دارد که به تولید انواع محصولات زارعی و باغی اشتغال دارند.

اکنون نزدیک سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی دراستان تولید می شود که به گفته کارشناسان با اجرای طرح های بهره ورانه این میزان تولید می تواند به ۲ برابر افزایش پیدا کند.

به گزارش ایرنا در زمان حاضر بالغ بر ۵۰ درصد از زمین‌های مستعد کشاورزی در استان زنجان مجهز به سامانه‌های آبیاری نوین بوده که تجهیز نیمی از اراضی کشاورزی استان به این سامانه ها در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید محقق شده است که زنجان در این زمینه از استان‌های پیشرو محسوب می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در بخش کشاورزی در این استان بیشترین حجم عملیات، انجام اقدامات در جهت ارتقای بهره وری است، گفت: از چند سال گذشته هیچ آب جدیدی برای زارعت و باغبانی از منابع آبی زیر زمینی استان برداشت نشده و در خصوص محدوده های کشت نیز به همین منوال است به این معنی که سطح اراضی زراعی را گسترش ندادیم و فقط به سمت عملیات بهره‌ورانه رفته ایم.

جواد تاراسی، با بیان اینکه سال گذشته ۴۵میلیارد تومان اعتبار برای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در زمین‌های کشاورزی استان اختصاص یافت، افزود: با تکمیل و بهره برداری از طرح های در دست اجرا، وسعت زمین‌های کشاورزی مجهز به این سامانه ها، به حدود ۶۰ هزار هکتار رسید.

وی خاطرنشان کرد: تجهیز ۲۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به سامانه های نوین آبیاری از مصوبات سفر ریاست جمهوری در سال ۹۳ به زنجان بود که سال گذشته این مهم با تکمیل طرح های در دست اجرا، به صورت صد درصد محقق شد.

تاراسی با بیان اینکه تجهیز نزدیک به نیمی از اراضی کشاورزی استان به سامانه های نوین آبیاری در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: از حدود ۱۸۰ هزار هکتار زمین های آبی استان اعم از زراعی و باغی، ۱۲۰ هزار هکتار مستعد تجهیز سامانه های نوین آبیاری هستند.

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، این استان در زمینه اجرای طرح های مربوط به سامانه های نوین آبیاری از  استان های پیشرو کشور محسوب می شود.  

به گزارش ایرنا، استان زنجان حدود ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی اعم از دیم و آبی دارد.  

زنجان،  پیشتاز پروژه اصلاح نژاد گوسفندی به منظور چند قلو زایی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه ایران جزو هشت کشور دارنده فناوری چندقلوزایی است و در زمینه اصلاح نژاد گوسفند افشاری نیز بسیار موفق بوده است افزود: طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری از سال ۸۵ با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و دانشگاه زنجان با وارد کردن سلول‌های جنسی گوسفند نژاد برولامرینو از کشور نیوزیلند آغاز شده است.

وی افزود: سال گذشته برای نخستین بار قوچ‌های افشار پنج قلو در این استان به دنیا آمدند در صورتی که سال‌های گذشته در زنجان که پیشتاز اصلاح نژاد گوسفندی است تا چهار قلو زایی انجام شده بود.

تاراسی اظهار داشت: تاکنون ۱۵۰ هزار راس گوسفند در قالب طرح اصلاح نژاد ژن دار شده اند و بیش از ۱۲ درصد از برنامه‌های سازمان جهادکشاورزی زنجان در رابطه با ژن دار کردن گوسفند افشاری در استان عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اصلاح نژاد دام سبک در ۱۳۲ دامداری روستاهای زنجان انجام می‌شود، گفت: اجرای این طرح افزایش تولید گوشت در استان زنجان را به همراه داشته و در تأمین گوشت قرمز کشور هم مؤثر است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: ژن دار شدن ۲۰ هزار رأس دام در سال از برنامه‌های این سازمان بوده و تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار راس گوسفند در این استان اصلاح نژاد شده است.

رتبه نخست زنجان در فرآوری محصولات و توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی

در چند سال گذشته توسعه صنایع تبدیلی و میزان فرآوری محصولات کشاورزی در استان زنجان روند رو به رشدی به خود گرفته و این استان جزو پیشروها در این زمینه بوده است، هر چند با توجه به ظرفیتها، تا رسیدن به نقطه مطلوب، مسیر پرفراز و نشیبی در پیش است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه سالانه حدود سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود، گفت: سال گذشته با میزان فرآوری ۵۰ درصدی محصولات کشاورزی، زنجان رتبه نخست را در بین استان‌های کشور کسب کرد.

تاراسی افزود: زیتون، انگور، حبوبات، جو، گوجه فرنگی، سیب زمینی و سیر عمده محصولات کشاورزی قابل فراوری استان محسوب می‌شوند.

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، کشاورزان این استان، تولید کننده ۶۰ نوع محصول باغی و زراعی هستند که برای ارتقای بهره وری و ارزش افزوده در زمینه تولیدات، توسعه صنایع تبدیلی جزو برنامه های مهم در استان به شمار می رود و بر همین اساس نیز برنامه ریزی خوبی برای اجرا در دستور کار قرار دارد.

 تاراسی با بیان اینکه توسعه صنایع تبدیلی در گرو بهره گیری از همه ظرفیت‌ها و ایجاد تسهیلگری‌های لازم است، گفت: با گسترش صنایع تبدیلی عواید بیشتری از تولید در مقایسه با خام فروشی، نصیب کشاورزان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با فرآوری محصولات کشاورزی از طریق توسعه صنایع تبدیلی، از هدر رفت بیش از ۱۱۰ هزار تن محصول کشاورزی در استان جلوگیری می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به ظرفیت ها  و موفقیت هابی این استان در زمینه توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار آمایش منطقه‌ای کشور درسال ۱۳۹۵، استان زنجان در زمینه صدور پروانه بهره برداری صنایع تبدیلی و ایجاد اشتغال در این بخش، رتبه نخست را به دست آورد.

وی همچنین یادآور شد: استان زنجان در زمینه فرآوری محصول زیتون، رتبه اول و در فرآوری محصول کشمش، رتبه چهارم را در کشور دارد.

روند پرشتاب ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در زنجان

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: شاخص ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در این استان به عدد ۲.۰۴ اسب بخار در هکتار رسیده که این میزان مطابق اهداف برنامه تحقق پیدا کرده و زنجان همچنان جایگاه دوم را در این زمینه در بین استان‌های کشور دارد.

تاراسی افزود: باتوجه به افزایش روزافزون جمعیت و نیاز به موادغذایی، خودکفایی در تولید برخی محصولات پُرمصرف به ویژه گندم و دانه‌های روغنی امری ضروری است، از این رو مکانیزاسیون کشاورزی که عموماً از طریق ورود ماشین‌آلات و تکنولوژی نوین به بخش کشاورزی و جایگزینی ماشین‌آلات فرسوده محقق می‌شود نقش مؤثری در ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه‌های تولید و افزایش درآمد بهره‌برداران کشاورزی دارد.

تاراسی با بیان اینکه سال گذشته با وجود ۵۳۳ میلیارد ریال خط اعتباری مکانیزاسیون،  ۶۶۸ میلیارد ریال با عملکرد ۱۲۵ درصد در استان جذب شد، گفت: با این میزان اعتبار، تعداد ۲۴۵ دستگاه تراکتور، ۹۶دستگاه کمباین و ۳۲۰دستگاه سایر ماشین های کشاورزی جذب بخش کشاورزی استان شد.

وی افزود: در سه سال اخیر تعداد ۱۷۰ دستگاه کمباین نو به ناوگان برداشت استان اضافه شده و نیمی از سطح زیر کشت غلات استان با کمباین های جدید با ریزش زیر ۲ درصد برداشت می‌شود.   

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: از سال۹۲ بیش از هفت هزار و ۶۵ دستگاه تراکتور و کمباین در استان پلاک گذاری شده و بیش از پنج هزار دستگاه تراکتور و ۱۰۰ دستگاه کمباین پلاک شده نیز وارد ناوگان نیرو محرکه استان شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =