خراسان رضوی رتبه نخست کشور را در جذب اسناد خزانه اسلامی کسب کرد

مشهد-ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان رضوی گفت: این استان سال گذشته با جذب حدود ۱۰۰ درصد اسناد خزانه اسلامی رتبه برتر را در بین ۳۱ استان کشور در این زمینه به دست آورد.

حسین امیررحیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سهمیه مصوب خراسان رضوی برای جذب نمادهای اسناد خزانه اسلامی ۶ هزار و ۵۵۵ میلیارد ریال بود که از این مبلغ ۶ هزار و ۴۴۸ میلیارد ریال جذب شده است.

وی ادامه داد: به رغم برخی مشکلات در حوزه‌های اقتصادی کشور، تمامی اسناد خزانه واگذار شده به پیمانکاران در سررسید مربوطه به حساب آنان واریز شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان رضوی گفت: این اعتبارات از محل اعتبارات استانی، ملی و ابلاغی بوده و جذب این اعتبارات کمک شایانی به افزایش سهم بودجه استان می‌ کند.

امیر رحیمی افزود: دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی به واسطه این موفقیت از این اداره کل قدردانی کرد.

اسناد خزانه اسلامی، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تصفیه بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند.

اسناد خزانه مرسوم در دنیا توسط دولت به رقمی کمتر از قیمت اسمی به خریداران فروخته شده و از منابع مالی حاصل از فروش، بدهی‌های دولت پرداخت می‌شود اما به دلیل اشکالات فقهی وارد بر این روش، دولت جمهوری اسلامی ایران، اوراق اسناد خزانه اسلامی را صادر و به شکل مستقیم به طلبکاران غیر دولتی واگذار می‌کند و دارنده اوراق هم در صورت نیاز به وجه نقد، این اوراق را در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به فروش می‌رساند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =