۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۴۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84286776
۱ نفر

برچسب‌ها

رنگ کرونایی هفت شهرستان استان یزد قرمز شد

یزد - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: هفت شهرستان این استان با توجه به افزایش ابتلای افراد به ویروس کرونا و تعداد بستری‌ها در بیمارستان‌ها در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

 یزد ۱۰ شهرستان دارد که ۸۷ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند و یکی از شهرستان های قرمز آن مرکز استان است که حدود ۶۰ درصد جمعیت استان در آن زندگی می کنند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد به ایرنا، دکتر سید ابراهیم سلمانی افزود: در حالی تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۰ به پایان رسید که وضعیت همه‌گیری کرونا دوباره در شرایط بحرانی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با توجه به آمار کرونا، همچنان روند افزایش را تجربه می کنیم و شهرستان‌ها به دلیل بی‌توجهی مردم و مسافران به رعایت شیوه نامه های بهداشتی یکی بعد از دیگری تغییر وضعیت داده و نارنجی و قرمز می‌شود.

وی اظهار کرد یزد نیز با تغییر رنگ مرکز استان از چند روز اخیر از نارنجی به قرمز شرایط بحرانی را سپری می کند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهارکرد: شهرستان بافق در وضعیت زرد، اشکذر و بهاباد هم در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت قرمز قرار دارد.

وی تاکید کرد: افزایش موارد مربوط به رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی در هفته آخر اسفند ماه سال گذشته است و به طور یقین بی توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در هفته های اول فروردین، در ۲ هفته آینده مشاهده می شود.

 سلمانی تصریح کرد: با توجه به اینکه ستاد ملی کرونا قبلاً نسبت به رنگ‌بندی‌ها محدودیت هایی را تعریف کرده، با تغییر رنگ شهرستان ها محدودیت های جدید هم اعمال می شود.

در حال حاضر ۳۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند که ۴۳ نفر آنها در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند. 

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =