تب اتومبیلرانی در جای خالی پیست

زاهدان- ایرنا- جوانی و سرعت ۲ واژه هر چند طبیعی در مکان نامناسب و خیابان‌های اصلی شهر نظم اجتماعی را بر هم ریخته و در پیچ و خم نبود پیست آمار تصادفات را روزبه روز بالاتر می‌برد.

 به گزارش ایرنا هیجان‌طلب بودند و اهل خطر به قول هم‌محله‌ای‌ها سرشان درد می‌کرد برای سرعت؛ نه شوماخر بودند و نه والتری بوتاس، دنیایشان یک شهر کوچک بود و اوج سرعتشان میدان خاکی و مهارتشان دستی‌کشیدن و نهایت یک جیغ و شادی لحظه‌ای اما نیستند نه اینکه تمام احوالاتشان تغییر کرده باشد بلکه جهان مادیشان تمام شد و به آن دنیا شتافتند این تنها برش کوچکی بود از وضعیت بعضی از عاشقان سرعتی که در مکان‌های مختلف چه شهر و چه جاده قربانی حوادث ناشی از این سرعت شدند؛ اما سوال اینجاست چگونه این افراد می‌توانستند قربانی نشوند؟ آیا اتومیبل‌رانی را رها کنند و یا راهکار دیگری وجود دارد؟

 در گزارش زیر به دنیای اتومبیل‌سواران سیستان و بلوچستان سفر کردیم از دغدغه‌ها و نیازهایشان شنیدیم و در صحبت با مسوولان موضوعاتشان را پیگیری کردیم.

میادین مسابقه از گذشته تا به امروز

میادین مسابقه از زمان تمدن‌های باستانی وجود داشته‌اند و پیشرفته‌ترین انواع میدان‌های مسابقه در زمان‌های گذشته به یونان باستان و امپراطوری روم تعلق داشت بعد از اختراع خودرو هم در اواخر قرن نوزدهم میدان‌های مسابقه برای تطابق با وضعیت وسایل نقلیه تغییر شکل یافتند و طراحی آن‌ها به گونه‌ای انجام شد که با شرایط این گونه مسابقات هماهنگ باشند اکنون که چندین قرن از آن روزها می‌گذرد و جهان با تغییرات زیادی همراه شده نیاز به ساخت این میدان‌های ورزشی که پیست نام دارند بیش از پیش احساس می‌شود.

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان و کارشناسان ورزشی در سطح جهان ورزش‌های اتومیبل‌رانی و موتورسواری را بعد از ورزش فوتبال دومین ورزش جذاب و پرطرفدار در بین مردم به ویژه جوانان معرفی می‌کند.

پیست‌های اتومبیلرانی و موتورسواری مکانی هستند که مهارت‌های حرفه‌ای رانندگی فاکتور اصلی برای ورزش‌های اتومبیل‌رانی و موتورسواری مطمئن و ایمن را به افراد آموزش می‌دهند.

آرزوی پیست

صادق.ا جوان زاهدانی از سرعت و دوردورکردن‌های خود و رفقایش در خیابان‌ها گفت: این شهرمکان خاصی برای تفریح ندارد و بعضی شب‌ها در خیابان دانشگاه با رفقا کورس می‌گذاریم.

م.بهروزی جوان دیگری نیز گفت: اگر یک پیست اتومبیل رانی استاندارد در شهر بود حتما به آنجا می‌رفتیم.

حسام شهریاری نیز گفت: می‌دانم سرعت رفتن آن هم در یکی از خیابان‌های اصلی شهر کار اشتباهی است اما برای ورزش و استعداد ما جایی در نظرگرفته نشده اصلا کسی اتومبیل‌رانی را جدی نمی‌گیرد.

مسوولان از نیازها می‌گویند

رییس پلیس راهور سیستان ‌و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: حرکات مخاطره‌آمیز، مرگ‌ومیر و خسارات ناشی از رانندگی در سطح معابر شهری زاهدان توسط عده‌ای از رانندگان قانون‌گریز بویژه جوانان از جمله چالش‌های مهم و تاثیرگذار بر سلامت شهروندان است.
سرهنگ علی نام‌درست با بیان اینکه معمولا قشر جوان مبادرت به انجام حرکات نمایشی و سرعت غیرمجاز در سطح معابر می‌کنند افزود: این مهم علاوه‌بر به خطرانداختن جان و مال راننده و سرنشینان باعث خسارات جانی و مالی به سایر کاربران ترافیک می‌شود.

 او ادامه داد: ساخت پیست اتومبیلرانی با هدف تخلیه هیجانات جوانان و کاهش حوادث رانندگی در شهرستان‌های بزرگ این استان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

رییس پلیس راهور سیستان ‌و بلوچستان  بیان کرد: به منظور جانمایی محلی مناسب برای راه‌اندازی پیست اتومبیل‌رانی نقاط مختلفی ازجمله پارک ملت و بوستان ولایت زاهدان بازدید و در نهایت مقرر شد بررسی لازم برای اتخاذ تصمیمات مقتضی در خصوص عملیاتی‌شدن این امر در یکی از این ۲ موقعیت یادشده انجام شود.

 شهردار زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عدم وجود محلی مناسب برای تخلیه انرژی جوانان متاسفانه برخی از حوادث ناگوار را در سطح شهر رقم می‌زند که حل این مشکل به عنوان یکی از برنامه‌های مد نظر شهرداری زاهدان در دستور کار قرار گرفته است.

عبدالقادر پربار ادامه داد: ساخت پیست اتومبیل‌رانی به عنوان یکی از راه‌های منطقی که می‌تواند در این خصوص کارگشا باشد با جدیت در دستور کار بوده و مراحل ابتدایی انجام این امر در دست بررسی و اقدام است.

او ادامه داد: : با توجه به وجود پتانسیل‌های لازم در برخی از نقاط شهر می‌طلبد که دستگاه‌های ذیربط نیز در کنار شهرداری زاهدان قرار گرفته و برای اجرایی‌شدن این طرح به عنوان یکی از ضرورت‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

ورزشکارانی بدون پیست

رییس هیات موتورسواری و اتومبیلرانی سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۵۰۰ ورزشکار در زمینه اتومبیل‌رانی همگانی در این استان فعالیت می‌کنند ولی امکاناتی مانند پیست که در اختیارشان قرار دهیم وجود ندارد.

محمد توسلی‌کیا افزود: برای ایجاد پیست اتومبیل‌رانی پیگیری کردیم تا زمینی واگذار کنند ولی متاسفانه تاکنون جواب نداده و هنوز در این زمینه تصمیم‌گیری نشده است.

خاطرات اتومبیل‌رانی سیستان و بلوچستان با نبود پیست گره خورد چه اتومبیل‌سوارانی که در تب نبود یک مکان هر چند کوچک سوختند و جانشان را از دست دادند و چه آرامش‌ها که در معابر و خیابان‌های اصلی شهر گرفته شد چه خوب است بدانیم عقربه‌ها سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنیم حرکت خواهند کرد  و باید با با ایجاد پیست اتومبیل‌رانی و تخلیه هیجانات علاقمندان به این رشته در این مکان از اتفاقات تلخ در این رشته جلوگیری و ورزشکاران این رشته را منسجم‌تر کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =