نخستین دستگاه دروگر سنبل آبی تولید داخل در گیلان رونمایی شد

رشت – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت : برای نخستین‌بار در کشور دستگاه دروگر گیاه مهاجم سنبل آبی با همت و تلاش جوانان دانش آموخته در صنایع دریایی شهید تمجیدی گیلان ساخته شد.

به گزارش ایرنا، ساسان کفایی روز چهارشنبه در آیین رونمایی از این دستگاه  با حضور مقامات کشوری و استانی در صنایع دریایی شهید تمجیدی در بندر انزلی اظهار داشت : جوانان ساعی و تحصیل‌کرده صنایع دریایی شهید تمجیدی در انزلی با حمایت اداره کل حفاظت محیط ‌زیست گیلان توانستند این دستگاه را طی مدت شش ماه با هزینه کمتر از نصف قیمت نمونه مشابه خارجی آن بسازند و با ساخت آن (نمونه خارجی این دستگاه ۹۰ هزار دلار قیمت دارد)  در شرایط تحریم، بالغ بر ۵۰ درصد از لحاظ ارزی صرفه جویی کنند.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه در تست‌های اولیه نظر کارشناسان را جلب کرده است، تاکید کرد : دستگاه مذکور با کیفیتی هم‌تراز با نمونه‌ خارجی موجود،  توان جمع آوری سنبل آبی را از سطح تالاب‌های استان دارد.  

وی بیان کرد: گیاه غیربومی و مهاجم سنبل آبی در سال ۱۳۹۰ وارد بوم‌سازگان‌های آبی استان شده و در حال حاضر ۱۸ پهنه آبی در ۱۱ شهرستان با مساحتی بالغ بر شش هزار و ۶۷ هکتار را آلوده کرده است و بیم آن می‌رود زیستگاه‌های آبی بیشتری در این استان به این گیاه مهاجم آلوده شود.

کفایی با اشاره به اقدامات مناسب انجام شده برای حذف سنبل آبی در برخی مناطق آلوده استان  افزود : با توجه به وسعت زیاد مناطق آلوده به ویژه در تالاب بین‌المللی انزلی و قدرت تکثیر بالای این گیاه خرید یا ساخت دستگاه دروگر را در اولویت برنامه های این سازمان قرر داد تا به صورت مکانیکی و با سرعت بیشتری با این گیاه مقابله شده و آن را از پهنه‌های آبی کشور حذف کنیم.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با تاکید بر منویات مقام رهبری در سالی که به شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها مزین شده است، گفت: با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست، اراده سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور و استانداری گیلان، از قابلیت و توانمندی داخلی به ویژه صنایع دریایی شهید تمجیدی در ساخت این دستگاه دروگر استفاده شد.

مدیر صنایع دفاع شهید تمجیدی نیز در این آیین، رسوب دانش در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار و تربیت نیروی انسانی متخصص را از دستاوردهای ساخت این دستگاه اعلام کرد . 
ناخدا یکم جهانبخش امیری روز چهارشنبه در آیین رونمایی از دستگاه دروگر سنبل آبی گفت: مراحل طراحی و ساخت این شناور  شهریور ۹۹ بر اساس اعلام نیاز محیط زیست در دستور کار صنایع دریایی قرار گرفت و فرایند طراحی آن آغاز شد .
وی اضافه کرد :فرایند ساخت بدنه شامل سازه فولادی، روسازه، الحاقات سازه ای و تامین ، ساخت و نصب و راه اندازی سازه سامانه های مکانیکی ، کنترلی، تحرک و رانش برق و الکترونیک با نظارت موسسه رده بندی ایرانیان به عنوان ناظر کارفرما با صرف ۱۲ هزار و ۵۶۰ نفر ساعت کار انجام و بیش از ۱۵۰۰ فعالیت اجرایی توسط کارکنان صنایع دریایی شهید تمجیدی انجام شد.

وی ادامه داد : ۱۵ عنوان آزمایش و بالغ بر ۵۰ آیتم کنترلی برای سامانه‌های مختلف روی این شناور انجام شده است و از ویژگی های این شناور در مقایسه با شناورهای مشابه خارجی می توان به سامانه رانش ،سامانه دروگر ،سامانه انتقال و سامانه کنترل اشاره کرد.
ناخدا یکم امیری افزود: افزایش توان سازمان محیط زیست کشور در مقابله با جنگ بیولوژیکی و ریشه کنی گیاه سنبل آبی، ورود به عرصه طراحی ساخت به ویژه بهینه سازی انواع شناورهای مختلف با تناژ و ابعاد متفاوت به سفارش سازمان های مربوطه ، به کارگیری مکانیزم های مورد استفاده در این دستاورد جهت ایده پردازی طراحی و ارائه پیشنهاد برای ساخت سایر شناورهای با ماموریت های مشابه ،تقویت روحیه خودباوری و خود اتکایی با اکتساب  فناوری‌های نوین و کسب دانش فنی ، ساخت تجهیز شناورهای مشابه ، صرفه جویی ارزی با انجام بومی سازی و بهینه سازی و سامانه ایجاد اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان و کشور ، رسوب دانش در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار و تربیت نیروی انسانی متخصص را از دستاوردهای ساخت این دستگاه میتوان اعلام کرد.
مدیر صنایع دفاع شهید تمجیدی تاکید کرد: افزایش استحکام بدنه این شناور ،افزایش پایداری، افزایش مقاومت به خوردگی با توجه به شرایط محیطی تالاب انزلی، افزایش کنترل پذیری شناور، افزایش توان سامانه رانش با تقویت توان موتور و دبی پمپ هیدرولیک به منظور افزایش مانور پذیری، قدرت و سرعت شناور با در نظر گرفتن شرایط محیط عملیات، کاهش پیچیدگی فرآیند ساخت و تولید به منظور کاهش مدت زمان از مزایای این دستگاه نسبت به مشابه خارجی آن است. 

بر این اساس اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در سال ۹۹ با امضاء قراردادی با صنایع دریایی شهید تمجیدی، ساخت دستگاه دروگر سنبل آبی را با استفاده از توان و دانش متخصصین داخلی در دستور کار خود قرار داد و برای نخستین‌بار در کشور این دستگاه در صنایع دریایی شهید تمجیدی در استان گیلان ساخته شد.

سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیاست؛ این گیاه وقتی وارد اکوسیستم آبی می‌شود ظرف مدت ۲ هفته می‌تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته  با ۲۰ گل می‌تواند سه هزار دانه تولید کند و هر دانه آن بین پنج تا ۲۷ سال می‌تواند زنده بماند؛ گیاه مهاجم سنبل آبی به عنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده و به دلیل تکثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب می‌شود و به دلیل تولید لجن آلی باعث خشک شدن پهنه‌های آبی می‌شود.
ورود فاضلاب ها به تالاب انزلی از جمله تهدیدهایی است که تالاب با آن مواجه است؛ بیشتر فاضلاب های شهرستان های رشت و صومعه سرا و انزلی وارد این تالاب می شود و علاوه بر ایجاد مشکلات بهداشتی و ورود مواد شیمیایی مختلف به این تالاب و بازگشت آن به چرخه زندگی مردم، آثار زیان باری در حیات تالاب بر جای می گذارد.

علاوه بر ورود پسماندها و رسوبات و فاضلاب ها به تالاب پسروی آب خزر باعث کاهش شدید عمق تالاب بین المللی انزلی شده و طی سالهای گذشته این تالاب را با مشکل جدیدی به نام گیاهان مهاجم آزولا و سنبل آبی مواجه کرده است.
سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیاست که وقتی وارد اکوسیستم آبی می شود ظرف مدت دو هفته می تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته با ۲۰ گل می تواند سه هزار دانه تولید کند و هر دانه آن بین پنج تا ۲۷ سال می تواند زنده بماند.

تالاب بین المللی انزلی ۲۵هزار هکتار مساحت دارد که بیش از ۸۰ درصد (۱۹هزار هکتار) از پهنه این تالاب در حوزه سرزمینی شهرستان بندرانزلی واقع است و با وجود اینکه در سال ۱۹۷۵ جزو اولین تالاب های ثبت شده در فهرست کنوانسیون بین المللی رامسر بود ولی متاسفانه در سال ۱۹۹۳ در فهرست تالاب های در معرض نابودی قرار داده شد و در این میان امروز سنبل آبی از جمله عوامل تهدید کننده جدی این تالاب است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =