اصلی‌ترین هدف مجلس یازدهم، نظارت بر قوانین حوزه تولید است

تهران-ایرنا- «مهدی طغیانی» نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به نقش مجلس در تحقق شعارسال، گفت: نظارت بر قوانین حوزه تولید، اصلی‌ترین رویکرد مجلس یازدهم برای تحقق شعار سال است.

طبق ارزیابی رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی و سخنرانی روز اول فرودین امسال، شعار جهش تولید سال ۹۹ با اینکه در حوزه ‌هایی منجر به سرعت گرفتن چرخ تولید کشور شده اما در برخی بخش‌ ها این شعار تبلور پیدا نکرده است. عدم تحقق کامل به این معنا است که شعار جهش تولید باید در سال جاری هم با قوت و قدرت پیگیری شود. از همین رو شعار امسال توسط رهبرانقلاب «تولید؛ مانع زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها» نامگذاری شد. به عبارت بهتر رهبر انقلاب در شعار امسال با توجه به ارزیابی دقیق نسبت به عملکرد نهاد های مختلف کشور در زمینه تولید، شعار سال را معطوف به حوزه‌ هایی کردند که کشور دچار مشکل است. تولید در کشور ما دارای موانعی است که باعث شده آنچنان که ظرفیت و قابلیت کشور است شاهد رونق آن نباشیم. موانعی از جمله در حوزه مقررات، مجوزها، تامین نقدینگی و مسایل دیگری که باعث حرکت لاک پشتی تولید در کشور شده است.

علاوه بر موانع موجود، رونق تولید نیازمند حمایت‌ هایی است که فعلا این حمایت ‌ها چندان که شاید و باید انجام نمی‌شود. به بیان دیگر هر چند که رفع موانع ضروری و از واجبات رونق تولید در کشور است اما علت تامه و نهایی نیست. علاوه بر موانع، حمایت‌هایی هم باید صورت بگیرد تا صنعت کشور قوت پیدا کرده و بتواند روی پای خود بایستند. در زمینه مانع زدایی و همچنین حمایت از تولید، یکی از نهاد هایی که نقش مهمی بر عهده دارد مجلس شورای اسلامی است. تعدد قوانین، مبهم بودن قوانین و تغییر مداوم قوانین حوزه تولید، یکی از مشکلات اساسی تولید در کشور است از سوی دیگر علاوه بر نکات مورد اشاره، نبود حمایت های مالیاتی، قانونی و  در برخی اوقات فقدان امنیت سرمایه گذاری  از دیگر موانع و مشکلاتی است که در پیش پای تولید وجود دارد. در رفع همه این موانع و ایجاد همه این حمایت‌ها یکی از ابعاد اساسی، مجلس شورای اسلامی است.

همه قوانین حوزه تولید باید به صورت کامل اجرا شود 

«مهدی طغیانی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال ایرنا که مجلس برای تحقق شعار امسال چه برنامه‌ای دارد، گفت: مجلس یازدهم از ابتدای شروع به کار خود دغدغه تولید را از اولویت ‌های اول خود قرار داده است. با تاکید دوباره رهبری بر مساله تولید مجلس به صورت ویژه این مساله را پیگیری خواهد کرد.

وی افزود: برنامه امسال ما در مجلس همان طور که رییس  مجلس گفتند نظارت بر اجرای قوانین است چراکه ما قوانین خوبی در زمینه تولید داریم مانند، قانون بهبود وضعیت کسب و کار یا توانمند سازی تولیدات داخلی، برخی از احکام برنامه ششم یا بودجه های سالانه که تمام قوانین، پتانسیل بسیار خوبی برای تقویت تولید در کشور دارند. یعنی بستر های قانونی تقویت تولید در کشور فراهم است اما متاسفانه از این بستر های حقوقی و قانونی استفاده نشده است. با توجه به این خلاء ما به دنبال این هستیم که با تقویت نظارت، استفاده از این ظرفیت ‌ها را افزایش داده و احیا کنیم تا مجلس در خدمت تولید کشور قرار بگیرد.
 

 تعامل، راهی برای رفع مشکلات تولید و تولید کننده

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این نکته که برای عبور از مشکلات اقتصادی راهی جز تقویت تولید نداریم، بیان داشت: علاوه بر نظارت برای اجرای قوانین فعلی مجلس یازدهم آمادگی دارد هر خلاء قانونی در زمینه تقویت تولید را با سرعت رفع کرده و  قوانین مناسب را در کم ترین زمان به تصویب برساند. از سوی دیگر قوانین دست و پا گیر در این زمینه را با همکاری همه نمایندگان ساماندهی خواهیم کرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: با دولت و قوه قضاییه و دیگر نهاد ها تعامل خوبی در زمینه حمایت از تولید و رفع مشکلات تولید کنندگان داریم. به صورت مرتب از دولت پیگیر برنامه‌ های مدون در این زمینه هستیم و بر اجرای این برنامه ‌ها نظارت داریم. از سوی دیگر با قوه قضاییه هم تعامل داریم تا مشکلات تولید کنندگان با نظر کارشناسی بررسی شده و تاجایی که ممکن است به خاطر پروندهای قضایی، کارخانه‌ای تعطیل نشود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =