اجرای طرح‌ های عمرانی کشور با وجود تحریم و کرونا متوقف نشد

تهران-ایرنا- «مهدی طغیانی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به وضعیت پروژه‌ های عمرانی کشور به ایرنا گفت: با وجود درگیری کشور با شدیدترین تحریم ‌ها و بحران کرونا، طرح ‌های عمرانی هر چند دچار مشکل شدند اما اجرای آن ها نه تنها متوقف نشد، بلکه طرح های مهمی نیز گشایش یافت.

تحریم و کرونا دو عنصر تاثیرگذار در زندگی ایرانیان در مقطع کنونی است. در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۷ ترامپ از برجام خارج شد و بعد از آن هم کارزار فشار حداکثری علیه ایران  را به راه انداخت تا جمهوری اسلامی به گفته مشاورش «جان بولتون» چهلمین سالگرد پیروزی خود را نبیند!  از سوی دیگر بحران کرونا از بهمن سال ۹۸ گریبان مردم کشورمان را همانند دیگر کشورها گرفت. تحریم و کرونا  شرایط اقتصادی ایران با تلاطم های بی شماری رو به رو کرد. اداره کشور با حضور این دو عامل کاری نبود که هر کسی بتواند از پس آن برآید؛ چرا که دیگر از دلارهای سرشار نفتی خبری نبود تا با هزینه کرد این منابع، کارها را جلو برد. کشور با وجود همه این مشکلات اداره شد و چرخ اقتصاد از حرکت باز نایستاد.
در این میان مساله مهم ایجاد تعادل بین بودجه جاری و عمرانی کشور از گلو گاه‌های اداره کشور در این شرایط بوده و هست؛ چرا که اگر بودجه صرفا معطوف به هزینه ‌های جاری شود به معنی غفلت از توسعه کشور و ایجاد زیر ساخت‌ ها است. اما طرح "پنجشنبه‌های افتتاح"  و طرح‌های وزارت نیرو تحت عنوان پویش "الف ب ایران" نشان دهنده این موضوع است که نه تنها طرح‌ های عمرانی کشور در این مقطع زمانی متوقف نشده بلکه با همت مسوولان کشور جان تازه‌ای هم به خود گرفته است.
البته تردیدی در این مساله نیست که تحریم و کرونا توان کشور را در زمینه اجرای طرح‌های عمرانی تضعیف کرده و اگر این دو عامل نبود قطعا دولت با توان و سرعت بیشتری طرح‌ های عمرانی کشور را به پیش می‌برد؛ نکته‌ای که مدعیان با غفلت آگاهانه از آن، سعی دارند اسباب دیگری برای حمله به دولت فراهم کنند. در همه مقاطعی که کشور دچار بحران و تحریم شده به دلیل ضرورت تخصیص هزینه‌ های جاری که عمدتا صرف جبران خدمات کارکنان دولت می‌شود، بودجه‌های جاری با سختی تخصیص پیدا کرده  و مختص به دوران فعلی ندارد. اما نکته جالب توجه، نادیده گرفتن اقدامات ظالمانه دولت آمریکا در تحریم ایران توسط مدعیان آمریکا ستیزی و تاختن به دولت به دلیل گناه ناکرده است.

ناکامی دشمن در فروپاشی اقتصاد کشور 
«مهدی طغیانی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم اصفهان با اشاره به تحریم کشور و تلاش دشمن برای ضربه زدن به نظام، به ایرنا گفت: کارزار فشار حداکثری و تحریم کشورمان باعث بروز مشکلات زیادی در کشور شد. اما اهداف دشمن از این اقدامات محقق نشد.درست است که ما دچار تورم نسبتا شدیدی شدیم؛ تورمی که در ۲۰ ساله اخیر سابقه نداشته ولی دچار ابر تورم نشدیم. یعنی اقتصاد کشور توانست خودش را منظم کند. بیکاری ما افزایش پیدا کرد اما آن اعداد تعجب آوری که حتی در کشورهای اروپایی که هیچ فشار اقتصادی هم ندارند وجود دارد آمار ما به آن شدت نرسید.

 وی ادامه داد:  موفقیت دیگر کشور مساله تامین نیازهای ارزی بود. بالاخره بخش زیادی از نیاز ما از طریق فروش نفت تامین می‌شد که به دلیل تحریم ‌ها این منابع حذف شد.اما بالاخره مسوولان کشور توانستند نیازهای ارزی را فارغ از فروش نفت تامین کنند. همچنین با وجود مبحث کرونا در سال ۱۳۹۹ که ما دچار شوک مضاعف شدیم؛ به تحریم‌ها مساله کرونا هم اضافه شد، ما در ماه‌های آخر سال در بعضی بخش ‌های اقتصادی رشد را تجربه کردیم. اینها نشان دهنده این نکته است که اقتصاد کشور نه تنها دچار فروپاشی نشد بلکه توانسته رفته رفته از تحریم عبور کند و در بخشی از شاخص ‌های اقتصادی نشانه‌های خوبی آشکار کند.

عملیاتی شدن طرح‌های عمرانی مهم در کشور
نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم در مورد فعالیت طرح‌های عمرانی کشور هم بیان داشت: به طور طبیعی زمانی که درآمدهای نفتی که بخش قابل توجهی از کسری ‌های ما را پوشش می داده است به دست نمی‌آید و ما از درآمد های نفتی محروم هستیم، بودجه دچار آسیب می‌شود به ویژه در بخش بودجه ‌های عمرانی این آسیب بیشتر دیده می‌شود. اما بنده معتقدم که در بخش بودجه‌های عمرانی ضروری کشور توانستیم از عهده تامین منابع بر بیاییم و به این صورت نبوده که به پروژه‌های عمرانی کشور تعطیل شده باشد. اتفاقی که خواست دشمن بود.

وی ادامه داد: بنابراین در شرایط سخت کرونا و تحریم، کشور توانسته در حوزه عمرانی تا حد امکان فعالیت‌ها را به پیش ببرد و طرح ‌های ضروری حتی افتتاح هم شده است و سکونی در این زمینه مشاهده نمی‌شود. مشکلاتی وجود دارد که بخش عمده این مشکلات هم به خاطر دو عاملی که اشاره کردم، است.
 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =