۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱:۱۷
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84286655
۱ نفر

برچسب‌ها

جزییات جدید از طرح عربستان برای کودتا در اردن
دیدار عوض الله با پادشاه عربستان در سفر به ریاض

تهران – ایرنا- روزنامه انگلیسی "فاینانشال تایمز" چاپ لندن سه‌شنبه شب فاش کرد که اردن درخواست عربستان برای تحویل مقام امنیتی سابق این کشور را رد کرده است.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های عربی، براساس گزارش این رسانه انگلیسی، دولت عبدالله دوم نپذیرفته است که "باسم عوض الله" مقام امنیتی این کشور را به عربستان تحویل دهد.

عوض الله وزیر برنامه ریزی سابق در اردن است و پیشتر گفته می شد که با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، رابطه نزدیکی دارد. حتی شایع شده بود که او یکی از برنامه ریزان اصلی پروژه بلندپروازانه نیوم در عربستان است که هزینه ساخت آن بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

باسم عوض الله  در سال ۲۰۰۷ به مدت یک سال رییس دیوان ملکی سلطنتی و پیش از آن هم رییس دفتر عبدالله دوم شاه اردن بود و گفت می شد که او یکی از افراد برجسته و تاثیرگذار در تصمیم گیری‌های اردن به شمار می‌رود.

از عوض الله همچنین به عنوان فردی نام برده می‌شد که علاوه بر ارتباط زیاد با بازرگانان سرشناس عربستان، در بانک العربی الوطنی عربستان هم فعالیت داشته است.

عوض الله همچنین با امارات هم ارتباطاتی داشته است از جمله او عضو شورای اداره دانشکده دبی در سال ۲۰۰۸ بوده است.

وی همچنین یکی از افراد فعالی بود که در نشست داووس صحرا شرکت داشت و شبکه های تلوزیونی بارها او را در کنار محمد بن سلمان نشان دادند. این نشست اقتصادی را عربستان با هدف پاک کردن چهره عربستان از لکه ننگ ربودن و قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف برگزار کرد.

اردن شنبه شب از بازداشت شاهزاده حمزه بن حسین برادرناتنی شاه این کشور به همراه ۲۰ نفر دیگر از مقام‌های امنیتی و به اتهام کودتا خبر داده بود.

حمزه بن حسین برادر ناتنی عبدالله دوم، شاه اردن، به دلیل اقداماتی که گفته می شد  امنیت و ثبات اردن را هدف گرفته است در حبس خانگی به سر می برد.

ملک عبدالله دوم شاه اردن بر اساس خواسته پدرش در سال ۱۹۹۹ شاهزاده حمزه را به عنوان ولیعهد معرفی کرد  اما در سال ۲۰۰۴ وی را برکنار و پسرش شاهزاده حسین را به عنوان ولیعهد معرفی کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =