خام‌فروشی و تکیه بر اقتصاد نفتی مانع توسعه کشور است

شاهرود - ایرنا - مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: خام‌فروشی و تکیه بر اقتصاد نفتی از موانع اصلی توسعه و پیشرفت کشور است.

کامبیز مهدی زاده شامگاه سه شنبه در پایان سفر به استان سمنان به خبرنگار ایرنا افزود: بسیاری از کشورهای دنیا دارای منابع معدنی و نفتی خوبی هستند اما با خام فروشی جزو کشورهای فقیر قرار دارند.

​وی تاکید کرد: یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه کشور موضوع فناوری و نوآوری به ویژه در حوزه زمین شناسی معدن و صنایع معدنی است.

وی با بیان اینکه در این زمینه بستر و فضای بکری برای سرمایه گذاری وجود دارد، تصریح کرد: امروز با راه اندازی  مرکز نوآوری و فناوری های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی واقع در پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود،دوست داران علم زمین شناسی و معدن، استارتاپ ها و شتاب دهنده و شرکت های دانش بنیان می‌توانند محصولات خود را عرضه کنند.

مهدی زاده راه اندازی این مرکز را با هدف جلوگیری از خام فروشی عنوان کرد و گفت: باید از خام فروشی و اقتصاد نفتی فاصله گرفت، چرا که با تکیه بر یک منبع نمی توان پیشرفت کرد، برای پیشرفت کشور ترکیبی از منابع لازم است. 

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به انعقاد ۲ تفاهم نامه همکاری مشترک طرح توسعه نوآوری و فناوری زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی پارک علم و فناوری استان سمنان اشاره کرد و اظهار داشت: این تفاهم نامه ها در راستای همکاری هر چه بیشتر مرکز شاهرود با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.

به گزارش ایرنا، افتتاح هفت طرح، ۶ بازدید و حضور در نشست شورای اداری استان برنامه سفر یک روزه سورنا ستاری  معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به سه شهرستان استان سمنان بود. استانی که حدود ۶۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی و بیش از ۷۰ هزار دانشجو دارد.

 ستاری صبح امروز ابتدا در پارک علم و فناوری استان مستقر در شاهرود حضور یافت تا یک ساختمان کارگاهی، یک مرکز رشد و ۲مرکز نوآوری را افتتاح کند. وی در این شهرستان ضمن بازدید از شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ماشین آلات و همچنین محل پیشنهادی پردیس فناوری و نوآوری واقع در پارک علم و فناری، از خط تولید ۲ شرکت دانش بنیان در شهرک صنعتی نیز دیدن کرد.

معاون رئیس جمهوری در ادامه سفر خود به دانشگاه دامغان رفت و علاوه بر بازدید از نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان و آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه، یک آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی را هم افتتاح کرد.

ستاری سپس در شهرستان سمنان حضور یافت تا ضمن بهره برداری از یک مرکز نوآوری در دانشگاه سمنان و مرکز رشد پارک علم و فناوری، در نشست شورای اداری استان در استانداری نیز حاضر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =