۱۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۴۱
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84286424
۰ نفر

برچسب‌ها

عمران‌خان در دهمین نشست سران دی هشت شرکت می‌کند

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان قرار است در دهمین نشست سران کشورهای گروه دی هشت به میزبانی بنگلادش که به صورت مجازی برگزار می‌شود، شرکت و مواضع دولت اسلام‌آباد برای تقویت سازمان اقتصادی هشت کشور را تبیین کند.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به عنوان رئیس فعلی گروه دی هشت قرار است ریاست این سازمان را به نخست وزیر بنگلادش به عنوان میزبان دهمین اجلاس سران، تحویل می‌دهد.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت: «عمران‌خان» نخست وزیر قرار است به عنوان رئیس هیات پاکستانی در اجلاس مجازی سران دی هشت شرکت کند. سران دیگر اعضای این گروه شامل جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، نیجریه، مالزی، اندونزی، مصر و بنگلادش نیز حضور خواهند داشت.

در این بیانیه آمده است: عنوان دومین نشست سران دی هشت "مشارکت برای جهانی تحول آفرین: استفاده از قدرت جوانان و فناوری" است و انتظار می‌رود اعلامیه دهمین نشست سران و نقشه راه ۲۰۳۰ - ۲۰۲۰ توسط سران کشورهای عضو تصویب شود.

پاکستان علاوه بر این میزبان دو نشست شورای وزیران دی هشت، چندین نشست کمیسیون و جلسات منظم این سازمان اقتصادی بوده است.

گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه با نام اختصاری گروه دی ۸ (D۸) گروهی اقتصادی متشکل از هشت کشور در حال توسعه اسلامی  ایران،  ترکیه،  پاکستان،  بنگلادش،  اندونزی،  مالزی،  مصر و نیجریه است.

این گروه در ۱۵ ژوئن ۱۹۹۷ (۲۵ خرداد ۱۳۷۶) به پیشنهاد نجم‌الدین اربکان رهبر حزب اسلام‌گرای رفاه و نخست وزیر وقت ترکیه با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی کشورهای عضو تشکیل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =