۱۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۵۳
کد خبرنگار: 2297
کد خبر: 84286359
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کارمندان در صف نخست داوطلبان انتخابات مجلس در تهران

تهران- ایرنا- رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: در ترکیب گروه‌های شغلی داوطلبان انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی در این استان ۸۹ نفر بازنشسته و ۲۳۹ نفر کارمند هستند.

به گزارش ایرنا از اعلام عصر سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکراله حسن بیگی در شانزدهمین جلسه ستاد انتخابات استان تهران که با حضور فرمانداران و مسئولان عضو ستاد در محل استانداری تهران برگزار شد با اشاره به اقدامات کمیته های پنج گانه ستاد در برگزاری انتخابات ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ اظهار داشت: اکنون ثبت نام از داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و شوراهای روستا در جریان است.

وی در مورد آمار ثبت نام داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس برای یک کرسی حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس عنوان کرد: در استان تهران داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس استقبال خوبی داشتند به طوری که حدود ۶ هزار نفر برای ثبت نام اقدام کردند که آمار آن نزدیک به دوره پنجم شورا است.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران افزود: برای یک کرسی مجلس، ۹۷۴ نفر اقدام به ثبت نام کردند که در نهایت ۵۹۷ داوطلب ثبت نام نهایی شدند که از این تعداد ۵۶ نفر از بانوان هستند؛ ۵۴۱ نفر اهل سنت، ۴۱۴ نفر در مقطع فوق لیسانس، ۲۸ داوطلب در مقطع لیسانس، ۱۱۵ نفر دکتری و ۴۰ نفر از داوطلبان دارای تحصیلات حوزوی هستند.

حسن بیگی به آمار و ترکیب سنی داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس نیز اشاره کرد و افزود: سنین ۳۰ تا ۳۵ سال؛ ۴۱ داوطلب، ۳۶ تا ۴۰ سال؛ ۱۱۳ داوطلب، ۴۱ تا ۴۵ سال؛ ۱۰۳ داوطلب، ۴۶ تا ۵۰ سال؛ ۹۲ داوطلب، ۵۱ تا ۵۵ سال؛ ۱۰۴ نفر، ۵۶ تا ۶۰ سال؛ ۸۵ داوطلب، ۶۱ تا ۶۵ سال؛ ۴۳ داوطلب، ۶۶ تا ۷۰ سال؛ ۱۳ داوطلب و ۷۱ تا ۷۵ سال؛ ۲ داوطلب است. براین اساس سن ۴۶ تا ۶۰ سال میانگین سنی داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس است.

وی در خصوص ترکیب گروه های شغلی داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس و وضعیت ایثارگری داوطلبان گفت: فرهنگیان ۴۴ داوطلب، پزشک ۱۲ نفر، بازنشسته ۸۹ نفر، کارمند ۲۳۹ داوطلب، استاد دانشگاه ۶۰ داوطلب، بیکار ۴ نفر، نظامی ۲ نفر، روحانی ۸ نفر، شغل آزاد ۶۸ نفر، وکیل ۲۲ داوطلب و سایر مشاغل و حرف ۴۹ داوطلب است. ۳۲ درصد داوطلبان ایثارگر و ۶۸ درصد غیر ایثارگر هستند.

براساس آمار ستاد انتخابات استان تهران؛ ۶ درصد معادل ۳۵ نفر از داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس؛ دارای سابقه نمایندگی در ادوار گذشته، و ۲۸ درصد سابقه داوطلبی داشتند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران در بخش دیگری از سخنانش در مورد انتخابات شوراهای روستا تصریح کرد: در این دوره از انتخابات، در ۵۲۷ روستا انتخابات شوراها برگزار می شود و کار ثبت نام داوطلبان در حال انجام است و در مجموع ۱۷۹۱ کرسی شوراهای روستا در استان تهران وجود دارد.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران، اصل بی طرفی، قانونمنداری و ضرورت زمینه سازی برای مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های رأی را از اصول اولیه برگزار کنندگان انتخابات خردادماه ١٤٠٠ دانست.

حسن بیگی در پایان سخنانش به موضوع نشست با کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات اشاره کرد و گفت: تعامل با خبرنگاران در اطلاع رسانی موضوعات مربوط به انتخابات در دستور کار باشد و نقش رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیما در تقویت روحیه مشارکت سیاسی ملت بسیار موثر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =