اخبار مناطق، عملیات به‌زراعی در فضای‌های سبز منطقه ۱۹ تهران آغاز شد

تهران- ایرنا- شهردار منطقه ۱۹ از آغاز عملیات به‌زراعی درختان و فضای سبز با هدف نشاط بخشی به طبیعت این منطقه همزمان با آغاز بهار ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه شهرداری منطقه ۱۹، علی توکلی هدف از اجرای این عملیات را مبارزه با آفات و بیماری ها، شاداب سازی و تقویت رشد گیاهان بیان کرد و افزود: عملیات به زراعی در هزار و ۳۰۷ هکتار فضای سبز منطقه شامل کلیه بوستان ها و قطعات فضای سبز حاشیه معابر و بزرگراه ها می شود و تا پایان شهریورماه نیز ادامه دارد.  

وی افزود: طی این فعالیت ضمن آبیاری، آبشویی، هوادهی، محلول پاشی، تغذیه درختان و مالچ پاشی، علف های هرز و شاخه های خشک درختان حذف و فرم دهی درختان و درختچه ها نیز انجام می شود.

به گفته توکلی همزمان با آغاز به زراعی درختان، فعالیت کنترل و بررسی ادوات و تجهیزات لازم به منظور تأیید سلامت دستگاه ها و رفع خرابی آن ها انجام می شود.

این مسئول در بخش دیگری از استقبال چشمگیر شهروندان این منطقه از دوره های مجازی آموزش گل و گیاه خبر داد و افزود: طی سال گذشته صدها شهروند این منطقه از طریق کانال های مجازی، مراجعه حضوری همچنین ایستگاه های توزیع درخت در هفته درختکاری تحت این آموزش ها قرار گرفتند.

شهردار منطقه ۱۹ ادامه داد: سبزی کاری، پرورش توت فرنگی، پرورش گل های آپارتمانی، مبارزه غیر شیمیایی با آفات و بیماری ها، بام سبز و ... از عناوین این دوره ها هستند که در قالب فیلم و ثبت مطالب آموزشی در کانال های مجازی به شهروندان ارائه می شود.  

علاقه مندان می توانند از طریق تماس با شماره ۵۵۸۵۲۱۲۱ مرکز مشاوره، تحقیقات و آموزش گل و گیاه و عضویت در کانال های مجازی این مرکز، ضمن شرکت در کلاس ها از مشاوره های گل و گیاه نیز بهره مند شوند. علاوه براین خدمات آموزشی و مشاوره ای این مرکز به شهروندان، در بوستان شریعتی خیابان ماهان به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی ارائه می شود.

خیابان آزادی رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت

شهردار منطقه ۱۰ اعلام کرد:‌ صبح امروز/سه شنبه همزمان با پویش سه شنبه های بدون خودرو، مسیر دوچرخه سواری و خیابان سبز آزادی به عنوان محور کامل در منطقه ۱۰ پایتخت بطول بیش از چهار کیلومتر با حضور دبیر فدراسیون دوچرخه سواری، تعدادی از ملی پوشان و پیشکسوتان دوچرخه سواری و جمعی از مدیران شهرداری منطقه ۱۰ افتتاح و به بهره برداری رسید.

مجید رباطی، خیابان آزادی را مصداق یک خیابان کامل برشمرد و افزود: خیابان آزادی تا قبل از اجرای طرح های جدید فرسنگ ها از خیابان کامل و شهری برای همه فاصله داشت و اینک این خیابان تا کامل شدن فاصله‌ی چندانی ندارد.

وی در ادامه از این خیابان به عنوان یکی از شاهراه های مهم پایتخت نام برد که با اجرای ۴ رویکرد جدید رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.

شهردار منطقه ۱۰ در بخشی از سخنان خود با اشاره به ایجاد فضای سبز خطی با کاشت درختان چنار و یاس هلندی، احداث مسیر دوچرخه و نابینایان همچنین مناسب سازی مسیر مذکور برای شهروندان دارای معلولیت گفت: با نصب نیمکت و سطل زباله مسیر مبلمان شهری این محور نیز تکمیل شده است.

وی ادامه داد: مسیر دوچرخه خیابان آزادی از مقابل وزارت میراث فرهنگی در میان دو لاین درختکاری قرار گرفته است که زیبایی خاصی به این مسیر بخشیده است.

رباطی افزود: بزودی با تکمیل پروژه طولانی ترین خیابان کامل حدفاصل میدان آزادی تا سه راه تهرانپارس به طول ۱۷ کیلومتر در این دوره مدیریت شهری به بهره برداری خواهد رسید.

در پایان مراسم شهردار منطقه ۱۰ به همراه هیات همراه در جوار مزار شهدای گمنام حضور یافتند و پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا از مسیولین اجرایی این طرح با اهدای لوح تقدیر تجلیل بعمل آوردند.

افزایش ۱۵۰ درصدی مسیر دوچرخه سواری در منطقه ۱۷

شهردار منطقه ۱۷ بابیان اینکه قبل از سال ۹۹ تنها پنج کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در منطقه ۱۷ احداث شده بود، که در سال ۹۹ مدیریت شهر توانست ۸ کیلومتر دیگر به این مسیر اضافه کند وپیشرفت ۱۵۰ درصدی در توسعه مسیر دوچرخه سواری در مدت یک سال در منطقه ۱۷ رخ داده است.

داود لطفی با بیان اینکه قبل از از سال ۹۹ طول مسیرهای ویژه دوچرخه در منطقه ۱۷  حدود پنج کیلومتر بود، بنابراین با نگاه جدید و با توجه به تبیین اهداف  شهردار تهران در رشدی نزدیک به ۱۵۰ درصد، این منطقه توانست ظرف مدت یک سال حدود ۸ کیلومتر دیگر به شبکه دوچرخه سواری افزایش یابد.

وی افزود: در حال حاضر مسافت مسیر دوچرخه سواری در این محدوده از پایتخت ۱۳ کیلومتر و ۶۰۰ متر  است که با احداث هشت کیلومتر در سال ۹۹ چشم انداز تعریف شده مسیر دوچرخه سواری در منطقه ۱۷ محقق شده است.

لطفی به اجرای مسیر دوچرخه سواری در سال ۱۴۰۰ نیز اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه شهردار تهران توجه ویژه ای به موضوع ترویج دوچرخه سواری و توسعه زیرساخت های لازم دارند، از همین رو مدیریت شهری این منطقه نیز در سال ۱۴۰۰ در نظر دارد که حداقل پنج کیلومتر دیگر به طول مسیر دوچرخه سواری در منطقه ۱۷ اضافه کند.

شهردار منطقه ۱۷ اضافه کرد: علاوه بر توسعه مسیرهای ویژه دوچرخه طبق نقشه راه توسعه شبکه دوچرخه سواری، در سال آینده قرار است مسیر دوچرخه سواری به دو شکل تفریحی و حرفه ای در ۲۸۰۰ متر، طولِ باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) احداث شود؛ که این امر برای نخستین بار در کلانشهر تهران محقق خواهد شد.

وی افزود: طراحی و پیش بینی احداث نخستین پیست دوچرخه سواری آموزشی - تفریحی حرفه ای، با قابلیت برگزاری مسابقات ملی و کشوری در منطقه انجام شد که نوید بخش روزهای خوبی برای دوچرخه سواران و طرفداران محیط زیست خواهد بود؛ این پیست چند منظوره  با در نظر داشتن امکانات استفاده بصورت Pomp track , Free style , B.M.X خواهد بود.

لطفی ادامه داد: در حال حاضر یک کانکس توزیع دوچرخه در منطقه با کلیه تجهیزات و ملزومات دوچرخه در پارک آموزش ترافیک منطقه محله وجود دارد  که در نظر داریم همزمان با بهره برداری از مسیر باغ راه سلامت ۲ دستگاه کانکس دوچرخه نیز در مجاورت این مسیر مستقر شود.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: این منطقه باتوجه به بافت سنتی شبکه معابر و وجود گوچه های باریک و خیابان های کم عرض،   استفاده از دوچرخه بهترین گزینه برای جابه جایی و تردد آسوده جهت کل اعضای خانواده به حساب می آید که ما به عنوان متولی امر مسئولیم، برای بستر سازی و تامین ایمنی دوچرخه سواران، از جان مایه گذاشته و برای احیای این مهم از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

وی به مسیر های احداث دوچرخه در منطقه ۱۷ پرداخت، گفت: مسیرهای احداثی ویژه دوچرخه شامل خیابان خوش سیما، خیابان شهیدان متین، خیابان هلال احمر، خیابان صدیق، بوستان زمزم و باغ راه سلامت است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =