کنترل جهش کرونا نیازمند اعمال محدودیت‌های جدید است

قزوین-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: کنترل جهش و صیر صعودی کرونا نیازمند تغییر رویکرد مدیریتی و اعمال محدودیت‌های جدید دارد.

به گزارش ایرنا، پیمان نامدار، روز سه شنبه در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین افزود: با توجه به اینکه سرعت انتشار ویروس کرونا بسیار بالا تر از عملکرد ما است، لازم است از تمام ظرفیت های ممکن استان برای مهار این بیماری استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: سه روز گذشته تعداد بستریان ما در بیمارستان های استان ۶۰ نفر بود که این میزان در یک روز گذشته، به ۱۰۰ نفر رسیده است.

نامدار اظهار داشت: با توجه به شرایط و زیرساخت های نسبتا ضعیف بهداشت و درمان استان در برابر بیماری کرونا، اگر تصمیم قاطع و محکمی در خصوص کنترل شیوع این بیماری گرفته نشود،  سیستم بهداشت و درمان طی ۱۰ روز آینده نمی یتواند پاسخگوی نیازهای درمانی بیماران باشد.

وی با تاکید بر اینکه بیمارستان صحرایی که برای درمان بیماران کرونایی در نظر گرفته شده بود تنها دارای ۲۰ تخت است، افزود: در بیمارستان ها و مراکز درمانی کرونا با کمبود تخت و در نقاهتگاه ها با کمبود کپسول اکسیژن، مواجه هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین تصریح کرد: اگر نتوانیم با اعمال محدودیت‌ها شرایط فعلی را کنترل کنیم، وضعیت استان قزوین بسیار نگران کننده تر از قبل خواهد بود.

وی با بیان اینکه تنها دانشگاه علوم پزشکی متولی مقابله با بیماری کرونا نیست،افزود: بلکه در امر مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا، تمام دستگاه‌های اجرایی متعهد هستند.

نامدار با بیان این مطلب که تمام عمل های جراحی اعم از جراحی زیبایی و عمل های الکتیو طی سه روز گذشته، در استان قزوین، لغو شده است، تصریح کرد:عمل‌های مربوط به برداشتن کیسه صفرا و توده‌های سرطانی که زیرمجموعه عمل های الکتیو هستند، به دلیل قرمز بودن بیمارستان ها و خطر ابتلا به کرونا لغو شده اند.

این مسوول همچنین تصریح کرد: در هیچ یک از بیمارستان‌های استان عمل زیبایی انجام نمی شود و اگر بیمارستانی، دچار تخلف در این زمینه شد به جد با آن برخورد خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر در بیمارستان بوعلی سینا استان قزوین ۱۲۰ تخت عادی و ۶۶ تخت ویژه برای کرونا در نظر گرفته شده است.

نامدار تصریح کرد:همچنین ۸۰ تخت برای CCU، آنژیوگرافی، مغز و اعصاب و بیمارانی که به دلیل مسمومیت مراجعه میکنند اختصاص پیدا کرده است که  این تعداد نیز با توجه به حجم بالای بیماران پاسخگوی نیازها نیست.

وی ادامه داد: در بیمارستان ولایت ۱۱۷ تخت عادی و ۲۳ تخت ویژه، بیمارستان شفای تاکستان ۵۰ تخت عادی و ۱۲ تخت ویژه، بیمارستان تامین اجتماعی قزوین ۸۸ تخت عادی و ۱۲ تخت ویژه برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.

نامدار افزود: در مجموع ۸۰۰ تخت برای بیماران کرونایی در کل استان درنظر گرفته شده است و از ظرفیت بیمارستان های مهرگان، پاستور، ولیعصر، دهخدا و ارتش نیز استفاده شده است.

وی با بیان این مطلب که این ظرفیت ها تنها تا یک هفته پاسخگوی نیاز بیماران است، تصریح کرد: در شرایط فعلی باید محدودیت‌ها را جدی بگیریم و اجازه برگزاری مراسم ها به ویژه عروسی از سوی ستاد مقابله با کرونا استان قزوین داده نشود.

نامدار تصریح کرد: بیمارستان‌ها به صورت کامل برای درمان بیماران کرونایی اختصاص پیدا کرده است و اولویت درمان در بیمارستانها با بیماران کرونایی است.

وی بیان کرد: تمامی درمانگاه ها به صورت ۱۶ ساعته آماده خدمات رسانی و تست گیری از بیماران کرونایی هستند و دیگر تست‌های گرفته شده از بیماران  برای تشخیص کرونا جهش یافته، به تهران ارسال نمی شود چراکه بر اساس نظرات کارشناسی شده ۸۰ درصد افراد مبتلا دارای کرونای جهش یافته هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =