مجوز تخریب خانه تاریخی کوزه‌کنانی مشهد صادر نشده است

مشهد -ایرنا- معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: هیچ ‌مجوزی برای تخریب و آغاز عملیات اجرایی در خانه تاریخی کوزه‌کنانی مشهد صادر نشده است.

مرجان اکبری روز سه شنبه با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر تخریب این خانه تاریخی با توافق میراث فرهنگی استان افزود: طرحهای حفاظت، مرمت، بازسازی و توسعه خانه کوزه کنانی در شورای فنی استان بررسی و مصوب شده است اما هیچ‌گونه مجوز تخریب و انجام عملیات اجرایی صادر نشده است.

وی ادامه داد: ۲ جلسه شورای فنی در ۲۵ اسفند ۹۹ با موضوع بررسی طرح اثر فرهنگی تاریخی موسوم به خانه کوزه کنانی مشهد و ۲۸ اسفند ۹۹ با موضوع طرح بازسازی و توسعه خانه کوزه کنانی برگزار شده و طرحهای حفاظت، مرمت، بازسازی و توسعه این اثر بررسی شده است.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: این طرحها توسط مشاور ذیصلاح در شهر اصفهان با همکاری مشاور محلی دارای تخصص مرمت آثار میراث فرهنگی در مشهد ارائه شده است.

اکبری با اشاره به سابقه اقدامات انجام شده برای این اثر تاریخی افزود: در جلسه ای با حضور معاون میراث فرهنگی وزارت مقرر شد که دکتر علی جبل‌عاملی پیشکسوت میراث فرهنگی از این اثر بازدید کند و طرحهای حفاظت، مرمت، بازسازی و توسعه با نظر این صاحب‌نظر تهیه شود که از این بازدید انجام و نظر این کارشناس پیشکسوت صاحب نظر میراث فرهنگی در قالب سه صفحه گزارش ارائه شد و طرح تهیه شده برای این اثر تاریخی فرهنگی نیز براساس نظرات دکتر جبل عاملی تهیه شده است.

وی اضافه کرد: پیش طرح (فاز صفر پروژه) علاوه بر اخذ تائید از شورای فنی میراث فرهنگی استان، در شورای فنی کشور نیز ارائه و تایید شده است و این پروژه شامل بخش حفاظت و مرمت و بخش بازسازی و توسعه است که در قسمت اول که طرح با موضوع مرمت ارائه شده است طرحهای عملیاتی تایید و مقرر شده است که آلبوم نقشه به اداره کل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برای ممهور شدن به مهر شورای فنی توسط مشاور آماده و توسط کارفرما ارائه شود که تاکنون واصل نشده است.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در قسمت دوم که بازسازی و توسعه بنا قرار دارد نیز در مرحله اول طرحهای معماری مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد ضمن اعمال اصلاحات اعلام شده از سوی شورای فنی، نقشه های مرحله ۲ توسط مشاور در شهر اصفهان بلافاصله تهیه و برای طی روند تصویب در شورای فنی میراث فرهنگی استان ارائه شود.

اکبری افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی پس از دریافت طرحها برای انجام اقدام قانونی لازم آمادگی دارد.

وی ادامه داد: بخش فرو ریخته شده این خانه توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی مورد بازدید قرار گرفته و اخطار لازم نیز داده شده است و البته این بخش در جبهه شمالی و محدوده طرح بازسازی قرار دارد که بر حفاظت عناصر واجد ارزش تاکید شده است همچنین ابنیه دارای ارزش معماری در جبهه جنوبی و شرقی به صورت کامل در برنامه حفاظت و مرمت قرار دارد.

خانه تاریخی کاظم کوزه کنانی در شهر مشهد متعلق به دوره پهلوی اول است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =