معاون رئیس جمهوری آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی را در دامغان افتتاح کرد

سمنان- ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی گسیل میدانی (FE-SEM) را در دانشگاه دامغان افتتاح کرد.

به گزارش ایرنا، ستاری، پس از افتتاح و بازدید از طرح‌هایی در شهرستان شاهرود، در قالب سفر یک روزه، وارد شهرستان دامغان در استان سمنان شد و آزمایشگاه مجهز به دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی گسیل میدانی را در دانشگاه دامغان را افتتاح کرد.

رئیس دانشگاه دامغان درباره این افتتاح در گفت و گو با ایرنا، افزود: دستگاه میکروسکوپی (FE-SEM) دارای بزرگنمایی تا ۹۰۰ هزار برابر با قدرت تفکیک تا سه نانومتر است و دارای تمامی امکانات پیشرفته تصویرگیری و آنالیز عنصری شیمیایی (EDS) در مقیاس نمونه های بزرگ تا نانومقیاس است.

عبدالعلی بصیری ادامه داد: با فعالیت این دستگاه به شهرستان دامغان،  نواحی شمالی، شمال شرق و شرق کشور می توانند از خدمات این دستگاه استفاده کنند. 

بصیری اظهار داشت: دستگاه جدید آزمایشگاهی با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال جهت تکمیل زنجیره خدمت رسانی به متقاضیان داخل و خارج دانشگاه از کمپانی TESCAN اقدام شده است. 

وی به کاربردهای این دستگاه اشاره کرد و گفت: این دستگاه پیشرفته تحقیقاتی، مورد نیاز تمام رشته های شیمی ، فیزیک ، زمین شناسی ، زیست شناسی، فنی و مهندسی ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طرح‌های پژوهشی و صنعتی اساتید دانشگاه و جذب طرح‌های پژوهشی است. 

بصیری تصریح کرد: از این پس، مراکز و کارگاه‌های صنعتی و معادن محلی استان سمنان برای نمونه های مختلف معدنی، زمین شناسی، آنالیز قطعات صنعتی و آنالیز خاک که همواره مورد تقاضای خدمات میکروسکوپ الکترونی است، از  این دستگاه بهره‌مند می‌شوند.  

وی خاطرنشان کرد: مطالعه نمونه های بیولوژی ، سلولهای سرطانی و مطالعه انواع ویروس ها و گونه های زیستی، از دیگر کاربردهای این دستگاه است. 

بصیری بیان کرد: با پشتیبانی معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص توسعه علمی و فناوری دانشگاه‌ها در پژوهشهای کاربردی، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دامغان به صورت جدی برنامه ریزی جامعی برای تجهیز آزمایشگاه در سال‌های اخیر را در دستور کار خود قرار داد. 

رییس دانشگاه دامغان گفت: در سالهای گذشته، دانشگاه دامغان با در اختیار داشتن دستگاههای پیشرفته  XRD  و  XRF  به خدمات رسانی به متقاضیان  استانی و کشوری اقدام کرده است.

به گزارش ایرنا، ستاری ضمن افتتاح این دستگاه، از نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دامغان بازدید کرد.

 در حال حاضر بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دانشجو در ۷۲ رشته و گرایش در هشت دانشکده دانشگاه دولتی دامغان تحصیل می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =