۱۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۹
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84286049
۰ نفر

برچسب‌ها

سایت موزه خلخال راه‌اندازی می‌شود

اردبیل - ایرنا _ رئیس میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال از راه‌اندازی سایت موزه این شهرستان در منطقه باستانی روستای شال از توابع بخش شاهرود خبر داد.

به گزارش ایرنا ، علی درویشی روز سه‌شنبه در نشستی با امام جمعه خلخال افزود: با کشف نخستین جام سه هزار ساله در منطقه باستانی و دارای آثار میراث فرهنگی کاوش شده در روستای شال هم‌اکنون زمینه برای راه‌اندازی نخستین سایت موزه منطقه جنوب استان در بخش شاهرود فراهم شده و این سایت با بکارگیری حداکثر ظرفیت آثار باستانی و میراث فرهنگی منطقه آغاز بکار خواهد کرد.

او با بیان اینکه جام نقره‌ای بیرون آمده از دل خاک منطقه باستانی شال نخستین جام نقره‌ای استان اردبیل است که در خلخال کشف شده ، اظهارکرد: با توجه به رویکرد جدید میراث فرهنگی در بحث رونق باستان‌شناسی اقتصادی در مناطق مختلف کشور و اینکه روستای شال در کنار جاده در دست ساخت خلخال - منجیل قرار گرفته راه‌اندازی این سایت موزه می‌تواند به ظرفیت بزرگ رونق اقتصادی منطقه جنوب شهرستان خلخال تبدیل شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال همچنین از ثبت ملی ۱۰ اثر تاریخی ،فرهنگی ،مذهبی و باستانی  در مناطق مختلف این شهرستان در سال گذشته خبر داد.

وی به راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در بنای تاریخی رختشورخانه روستای هدف گردشگری خوجین اشاره کرد و افزود: آیین عزاداری قارقارا مختص ایام محرم ، مراسم خدرنبی و بولاغ باشی ویژه سال نو نیز به عنوان سه میراث میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده در لیست آثار ملی و مذهبی شهرستان در اواخر سال ۹۹ خبر داد .

وی با بیان اینکه ثبت ملی حمام (خان) در میدان مسجد جامع و مرکز شهر از بناهای تاریخی دوره قاجار در دست اقدام است، اظهارکرد: این اثر تاریخی در بافت تاریخی قلعه‌باشی شهر بوده و از آثار شاخص تاریخی این منطقه محسوب می‌شود.

درویشی بیان کرد: علاوه بر اقدامات یاد شده برای ثبت نام بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی با ساماندهی ۲۱ هکتار بافت تاریخی شهر خلخال ، تحول مهمی در حفظ بناهای تاریخی مرکز این شهر ایجاد می‌شود.

او افزود: طرح مطالعاتی بافت تاریخی خلخال به اتمام رسیده و با تصویب در کمیته فنی و تامین اعتبار لازم برای اجرای این طرح بزودی عملیاتی خواهد شد.

او همچنین گفت: ثبت ملی آثار تاریخی و میراث فرهنگی منطقه منجر به بهبود و ارتقای کیفی برنامه‌های صیانتی از آثار تاریخی و معرفی هر چه بیشتر میراث ناملموس به گردشگران و میهمانان می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال با بیان اینکه  موزه میراث فرهنگی این شهرستان از موزه‌های درجه یک استان اردبیل است، افزود: بدنبال شیوع ویروس کرونا موزه خلخال نیز همانند سایر موزه‌های استان اردبیل بیش از یک سال است که تعطیل شده است.

وی اظهارکرد: اخیرا موزهای مرکز استان اردبیل با صدور مجوز لازم از سوی ستاد مقابله با کرونا بازگشایی شده و برای آغاز فعالیت مجدد موزه میراث فرهنگی خلخال نیز در تلاش هستیم.

وی همچنین گفت: ده‌ها تاریخی مربوط به هزاره اول میلاد تا دوران قاجاریه در این موزه نگهداری می‌شود و قرآن‌های نفیس خطی ، اشیای سفالی و مفرغی ، ابزارآلات جنگی و زیورآلات از اشیای باستانی ویترین موزه میراث فرهنگی است.

وی با اشاره به اینکه موزه خلخال موفق به کسب مقام دوم کشوری و اکو تشده است  تشریح کرد: اشیای تاریخی نگهداری شده در این موزه ازکاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق مختلف کشف شده و به این محل انتقال یافته است.

حجت‌الاسلام کریم اسدی ، امام جمعه خلخال نیز در این نشست گفت: توجه ویژه به توسعه گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف گردشگری در منطقه جنوب استان به عنوان دروازه ورودی گردشگران از استان‌های گیلان ،آذربایجان‌شرقی و زنجان به استان اردبیل ضرورت دارد.

شهرستان خلخال با ۸۶ هزار نفر جمعیت در جنوبی‌ترین منطقه استان اردبیل در همسایگی استان‌های آذربایجان‌شرقی ، زنجان و گیلان واقع شده ، قلعه خشتی کیلوان ، کاروانسرای چنارلق ، کاروانسرای شاه‌عباسی ، پل تاریخی پردیس ،هفت بام گرمخانه ،قلعه تاریخی اندبیل و بنای چهارگوش از جمله آثار تاریخی این شهرستان است.

تاکنون ۴۳ مورد از آثار تاریخی و مناطق باستانی دارای آثار ارزشمند تاریخی خلخال در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =