استان اردبیل وارد فاز چهارم شیوع کرونا شده است

اردبیل- ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت این استان را در زمینه شیوع کرونا نگران‌کننده خواند و اعلام کرد: افزایش آمار مبتلایان نشان می‌دهد که این استان وارد موج چهارم شیوع کرونا شده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: پس از چهار ماه شرایط پایدار، در شبانه‌روز گذشته ۷۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند و مجموع بیماران بستری نیز به ۳۲۴ نفر رسید.

وی گفت: با توجه به روند افزایشی تعداد مبتلایان، انتظار داریم که در روزهای آتی، وضعیت شهرستان اردبیل در زمینه شیوع کرونا از نارنجی به قرمز و وضعیت سایر مناطق استان نیز از زرد به نارنجی تغییر یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به پر شدن ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان امام خمینی (ره) شهر اردبیل و آماده‌سازی بیمارستان امام رضا (ع) برای پذیرش این بیماران افزود: در روزهای آینده بیمارستان سبلان نیز به مجموعه مراکز پذیرش و درمان بیماران کرونایی می‌پیوندد.

وی با اشاره به افزایش شمار بستری مبتلایان کرونای استان اردبیل در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان نیز گفت: هم‌اکنون ۵۳ نفر از مبتلایان در این بخش‌ها تحت درمان قرار دارند.

دکتر حبیب‌زاده اضافه کرد: برای کنترل سریع خیز جدید کرونا لازم است که مراسم عروسی، ترحیم و سایر دورهمی‌ شهروندان تعطیل شده و یا با حداقل افراد و به شکل محدود و با رعایت بسیار جدی پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی ۱.۵ متری، دوری از تجمعات و دورهمی، پرهیز از حضور در فضاهای مسقف و نیز شستن دست به منظور مهار کرونا اظهارکرد: سرعت چرخش و ابتلای سویه جدید کرونا موسوم به کرونای انگلیسی بسیار بالاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین از شهروندان خواست به محض مشاهده علائم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در مراکز درمانی و تشخیصی کرونا، افراد مبتلا بلافاصله مورد مراقبت قرار گرفته و افراد مرتبط با مبتلایان نیز رهگیری شده و در قرنطینه خانگی قرار می گیرند تا از گسترش سطح بیماری جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، هم‌اکنون شهرستان اردبیل در وضعیت نارنجی و پرخطر شیوع کرونا قرار دارد و سایر مناطق استان اردبیل نیز در شرایط زرد قرار دارند و روز به روز بر شمار مبتلایان جدید و آمار بستری همزمان افراد مبتلا افزوده می‌شود.

روند افزایشی کرونا در استان اردبیل از حدود سه هفته پیش و همزمان با سفر گسترده نوروزی شهروندان به استان شتاب گرفته و همانند نیمه پاییز پارسال، در مسیر صعودی قرار دارد.

همزمان با افزایش بستری مبتلایان، با فوت چهار بیمار مبتلا به کرونا در استان اردبیل در شبانه روز گذشته، مجموع آمار جان‌باختگان کرونا در این استان طی ۱۳ ماه گذشته به یک هزار و ۴۶۸ نفر رسید.

مسئولان بهداشت و درمان استان اردبیل از حدود سه هفته قبل شرایط این استان در زمینه شیوع کرونا را شکننده اعلام کرده و هشدار داده بودند که با حضور پرشمار گردشگران و کاهش سطح رعایت مقررات بهداشتی، روند شیوع کرونا در این استان افزایشی و صعودی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا در ۲۵ آبان ماه با ۱۱۳ نفر و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۵۰۳ نفر در روز ۲ آذرماه به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =