کاهش نرخ‌بیکاری در آمریکا شامل حال سیاه‌پوستان نشد

تهران- ایرنا- خبرگزاری بلومبرگ نوشت: اگرچه وضعیت کار در آمریکا رو به بهبود است، اما این موضوع در مورد کارگران سیاه‌پوست صدق نمی‌کند و نرخ بیکاری این گروه از جامعه ایالات‌متحده بالاتر از میانگین کشوری است.

گزارش ها نشان می دهد اگرچه وضعیت بازار کار در آمریکا رو به بهبود است، اما این وضعیت برای کارگران سیاه‌پوست چندان صدق نمی کند. بر اساس داده های وزارت کار آمریکا که روز جمعه منتشر شد، نرخ بیکاری سیاه‌پوستان در این کشور در ماه گذشته اندکی بهبود یافته است، اما همچنان با نرخ ۹.۶ درصد بالاتر از نرخ بیکاری میان سایر گروه های نژادی ارزیابی شده و از میانگین کشوری که ۶ درصد است بیشتر است. داده های ارائه شده از سوی وزارت کار ایالات متحده نشان می دهد شکاف میان کارگران سیاه و سفید همچنان برقرار است، از جمله میان سیاه پوستانی که تحصیلات بالایی دارند.

بلومبرگ نوشت: کاهش شایع کار در دوران همه گیری ویروس کرونا به طور متناسب جوامع اقلیت را تحت تاثیر قرار داده و بهبودی به اصطلاح K شکل (بازیابی K شکل زمانی اتفاق می افتد که بدنبال یک رکود اقتصادی، بخش های مختلف با نرخ، زمان یا اندازه های مختلف بهبود یابند) را تشدید می کند که به گفته اقتصاددانان عواقبی را به همراه دارد. اکنون همزمان با بازگشایی اقتصادی، سیاست گذاران از جمله «جروم پاول» رئیس بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) از نزدیک در حال بررسی هستند تا ببینند که آیا سود بازیابی مشاغل برای همه کارگران یکسان است.

پاول در پاسخ به سوالی درباره نرخ بالای بیکاری سیاه پوستان در یک نشست خبری در تاریخ ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) گفت: «دیدن افزایش نرخ بیکاری در میان نیروی کار رنگین پوست ناراحت کننده است، زیرا تا پیش از همه گیری ویروس کرونا شکاف میان نیروی کار سیاه و سفید کاهش یافته بود».

به گفته برخی اقتصاددانان، تاثیر متفاوت رکود اقتصادی بر سیاه پوستان آمریکایی نشان دهنده تبعیض سیستمی است. به ویژه آنکه این وضعیت در مورد کارگران سیاه پوستی که تحصیلات بیشتری دارند هم صدق می کند.

بر اساس داده های وزارت کار در ماه مارس (اسفند و فروردین)، نرخ بیکاری کارگران سیاه پوست با مدرک کارشناسی یا بالاتر  ۴.۷ درصد در مقایسه با ۳.۶ درصد سفیدپوستان آمریکایی بود. داده ها نشان می دهد که این شکاف میان کارگران سیاه و سفید دارای تحصیلات دیپلم نزدیک به دو برابر است.

برخی کارشناسان بر این باور هستند بسته محرک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا این وضعیت را بهبود می بخشد. هرچند برخی دیگر از ناظران تاکید دارند علاوه بر این بسته محرک اقتصادی، سیاست های دیگری مانند افزایش حداقل دستمزد و بخشش وام دانشجویی برای رفع شکاف موجود مورد نیاز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =