بهترین راهبرد در مناسبات کشورها تلاش برای درک متقابل است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: بهترین راهبرد در مناسبات میان کشورها تلاش برای درک متقابل از طریق گفت‌وگو و مراودات نزدیک است که این شیوه بتواند به تقویت و تحکیم روابط کمک کند. 

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری با اشاره به اهداف سفر خود به کشور عراق گفت: تعمیق روابط دینی، فرهنگی و سیاسی از طریق گفت و گو و مراودات نزدیک بهترین راهبرد برای دستیابی به وحدت است که این شیوه می تواند به تقویت و تحکیم روابط کمک کرده و ما را به تشکیل اتحادیه کشورهای اسلامی نزدیک کند.
وی افزود: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با توجه به مأموریت ذاتی خود یکی از تأثیرگذارترین نهادهایی است که می تواند گام مؤثری در جهت آرامش و صلح عادلانه در جهان اسلام و گفت وگوی سازنده میان بزرگان دینی و علمایی بردارد. 
شهریاری با بیان اینکه از ظرفیت این نهاد تأثیرگذار می توان در جهت ایجاد یا تقویت ارتباطات علمایی و دینی برای دستیابی به امت واحده  در کشورهای مسلمان بهره جست، تصریح کرد: دیدارهای رو در رو و بیان نقطه نظرها عاملی مهم برای اعتبار زدایی فعالیت های تبلیغاتی دشمنان وحدت اسلامی است که با انتشار روحیه ستیز و تکفیر و توهین در رسانه های همسو با استکبار تلاش می کنند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تحولات اخیر در کشور عراق و تأثیر این حوادث بر سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی، تاکید کرد که شدت گرفتن برخی منازعات و اختلافات فرقه ای لزوم تلاش برای جلوگیری از بروز و تعمیق اختلافات جاری را می طلبد.

شهریاری ادامه داد: از این رو پیرو سفر سال های گذشته شخصیت های عراقی و میهمانان شرکت کننده در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی و تماس های تلفنی اخیر با شخصیت های برجسته کشور عراق برای تعامل بیشتر در جهت عمق بخشیدن به دوستی و حرکت در راستای وحدت مسلمین و بیان برنامه های نوسازی مجمع برای رسیدن به اتحادیه کشورهای اسلامی در دستور کارمان در این سفر قرار دارد. 

وی با بیان اینکه اهداف سفر هیأت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به عراق ناظر به همین موضوع تعریف شده است، گفت: تعمیق روابط دینی و فرهنگی، پیگیری فعالیت های گذشته، معرفی برنامه های مجمع در دوره جدید و دیدار و ملاقات با شخصیت های برجسته عراقی محور برنامه کاری مان خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha