حذف چراغ های پرمصرف ۱۵۲میلیارد ریال هزینه برق خراسان شمالی را کاهش داد

بجنورد-ایرنا- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: حدود ۶۰ هزار چراغ بخار جیوه ای و سدیمی به عنوان لامپ های پرمصرف از خیابان های عمومی شهری و روستایی و محورهای اصلی این استان حذف شد.

علی رضا صبوری روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با اجرای این طرح  سالانه علاوه بر کاهش ۱۵۲ میلیارد ریالی  هزینه این شرکت، برق مازاد حدود سه مگاواتی ناشی از این صرفه جویی دراختیار سایر مشترکان به خصوص صنعت قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: درمجموع ۱۲۸ هزار و ۳۴۴ چراغ پر مصرف بخارجیوه ای و سدیمی در معابر عمومی خراسان شمالی  نصب بود که در راستای صرفه جویی و مصرف بهینه تاکنون حدود ۶۰ هزار عدد از این چراغ ها از معابر جمع آوری و ۴۱ هزار لامپ کم مصرف ال ای دی  جایگزین شد.
 این مسوول هزینه اجرایی این جایگزینی را حدود ۲۹۷ میلیارد ریال اعلام کرد و اظهارداشت : این هزینه با صرفه جویی ناشی از مصرف برق و فروش آن به سایر مشترکان حداقل در مدت زمان کمتر از دو سال برگشت می شود.
مدیرعامل برق خراسان شمالی اضافه کرد : با انجام برنامه میزان مصرف برق خیابان های عمومی از ۸.۶ به ۵.۷ مگاوات کاهش یافت که علاوه بر ارتقاء کیفیت روشنایی حدود ۳۹ درصد در مصرف برق نیز صرفه جویی شد.
به گفته وی علاوه بر آن  سهم مصرف انرژی برق معابر عمومی این استان از ۴.۱۵ درصد به ۲.۵ درصد کاهش نشان می دهد.
وی مزیت های این طرح را علاوه بر صرفه جویی ، ارتقاء کیفیت روشنایی بیان کرد.
صبوری  اجرای این طرح را برابر با ساخت یک نیروگاه  با مقیاس کوچک  دانست و اظهارداشت: برای خداحافظی با حدود ۶۸ هزار لامپ جیوه ای و سدیمی فعال در خیابان های عمومی  خراسان شمالی حدود ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار جدید مورد نیاز است .
وی ابراز امیدواری کرد تا  وزارتخانه متبوعش برای تخصیص این میزان اعتبار برای حذف تمام چراغ های پرمصرف موافقت کند.
از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان خراسان شمالی ۳۵۳ هزار و ۶۹۸ خانوار مشترک شرکت توزیع برق هستند که ۸۴ درصد مشترک بخش خانگی و مابقی نیز در بخش خدمات، صنعت، کشاورزی و سایر مصارف هستند و طبق آمار رسمی حدود  ۹۹.۹ از خانوارهای شهری و روستایی این استان از نعمت روشنایی برق برخوردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =