دومین روز دادگاه نتانیاهو، شاهدان مدارک خود را به دادگاه ارایه می‌کنند

تهران-ایرنا- دادگاه رسیدگی به اتهامات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیوینیستی در حالی امروز (سه شنبه) از سر گرفته می‌شود که قرار است شاهدان، مدارک خود را علیه او به دادگاه ارایه دهند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روزنامه صهیونیستی «معاریو» گزارش داد که ایلان یشواه مدیر کل سابق وبگاه «والا» قصد دارد مدارک و مستندات خود درباره انتشار محتوایی که جایگاه نتانیاهو و خانواده او را تقویت و به مخالفان خود حمله می‌کند، تقدیم ریاست دادگاه کند.

مدیرکل سابق والا دیروز نیز بخش اول شهادت خود را به دادگاه ارائه داده و در آن تأکید کرد که نتانیاهو و خانواده‌اش از سال ۲۰۱۲ درخواست‌های زیادی را به سردبیر مربوطه ارسال کرده‌اند تا محتوا و مطالب منتشر شده در سایت را تحت تأثیر قرار دهند. ایلان یشواه گفت که بیشتر این درخوست‌ها مربوط به حذف گزارش‌هایی مربوط به نتانیاهو و همسرش سارا بوده است.

جلسه محاکمه بنیامین نتانیاهو دیروز (دوشنبه) پس از تعویق چندباره به بهانه ویروس کرونا از سر گرفته شد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی از یک سو و شاهدان از سوی دیگر در این جلسه حضور پیدا کردند.

منابع رسانه‌ای فلسطین گزارش دادند که نتانیاهو بارها از حضور در جلسات محاکمه فرار کرده است و هر بار به بهانه شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از حضور در دادگاه خودداری کرده است.

نخست وزیر ۷۱ ساله رژیم صهیونیستی ماه گذشته توانست به بهانه برگزاری انتخابات پارلمانی، رسیدگی به پرونده‌اش را عقب بیندازد. رقبای نتانیاهو ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت تداوم حضور او در قدرت، قوانین تغییر خواهند یافت و ممکن است به او مصونیت قضایی داده می‌شود.

اتهامات نتانیاهو

دادستان ها علیه نتانیاهو سه کیفرخواست صادر کرده اند که به پرونده های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ معروف شده اند.

در کیفرخواست نخست، بنیامین نتانیاهو به دریافت هدایا، در ازای کمک به تجار بزرگ متهم شده است.

در کیفرخواست دوم که همانند کیفرخواست نخست شامل اتهام کلاه برداری و خیانت در امانت است، نتانیاهو متهم است که به مدیران روزنامه یدیوت آحرونوت کمک کرده است تا در ازای پوشش خبری مناسب از او، فروش خود را افزایش دهند.

 پرونده سوم شامل اتهام های کلاه برداری، خیانت در امانت و دریافت رشوه است.

«زد و بند» با اصحاب رسانه از جمله «یدیعوت آحرونوت» روزنامه پرفروش اسرائیل به منظور ارائه چهره خوشآیندی از وی و خانواده‌اش و همچنین سایت خبری صهیونیستی « والا» وابسته به گروه «بیزیک» متعلق به «شائول الویچ» در ازای دریافت خدمات و تسهیلات دولتی از دیگر اتهامات نتانیاهو مطرح شده است.

از جمله اتهامات مطرح شده علیه نتانیاهو، دریافت رشوه به ارزش ۷۰۰ هزار شیکل (واحد پول رژیم صهیونیستی ) معادل ۲۱۳ هزار دلار  از «  آرنون میلچان» فیلمساز اسرائیلی هالیودی و ۲۵۰ هزار شیکل معادل ۷۲ هزار دلار از «جیمز باکر» میلیاردر استرالیایی است.

سه قاضی دادگاه قرار است در ابتدا به کیفرخواست سوم که حاوی اتهامات جدی تری است، رسیدگی کنند.

یه همین علت، نخستین گروه از شاهدان شامل مدیرعامل پیشین سایت والا و سردبیر آن و یکی از مدیران ارشد وزارت ارتباطات در زمان وزارت  نتانیاهو است.

قوانین رژیم اسرائیل به هیچ وجه به نخست وزیر مصونیت قضایی اعطا نمی‌کند اما در صورت محکومیت، وی تا زمانی که تمام فرآیند قضایی تمام نشده باشد، مجبور به استعفا نخواهد شد.

نتانیاهو از سال ۲۰۰۹ به‌عنوان نخست وزیر اسرائیل در قدرت است و در دو سال گذشته با برگزاری سه انتخابات پر سر و صدا همچنان قدرت را در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha