صندوق توسعه ملی ۱۴ میلیارد ریال برای آبخیزداری تربت‌ حیدریه هزینه کرد

تربت‌ حیدریه- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تربت‌حیدریه گفت: ۱۴ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، پارسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری این شهرستان هزینه شد.

به گزارش ایرنا سعیدرضا فلاح روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از عرصه های منابع طبیعی جلگه رخ تربت حیدریه در جمع خبرنگاران افزود: اعتبار یاد شده برای جلوگیری از فرسایش خاک، کنترل سیل و رسوب، تغذیه قنوات و چاه‌های پایین دست اعم از سازه های مکانیکی و عملیات بیولوژیک صرف شده است.

وی سهم بخش رخ از این اعتبار را چهار میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: برای ساماندهی حوضه‌های آبخیز تربت حیدریه، بیش از ۳۰ سال زمان نیاز است که می طلبد مردم، خیران، سمن‌ها، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها به عنوان جایگزین منابع دولتی، در این خصوص پیشقدم شوند.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تربت ‌حیدریه گفت: مجموع ظرفیت مخازن سازه‌های آبخیزداری در منطقه جلگه رخ، افزون بر ۵۰۰ هزار مترمکعب است که با توجه به میزان بارندگی در سال زراعی ۹۹-۹۸ به همین میزان آب توسط سازه‌های ساخته شده این اداره مهار و جذب آبخوان‌های منطقه شده‌ است.
فلاح افزود: اثربخشی اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش فرسایش خاک اهمیت بسزایی دارد، لذا بر توسعه این فعالیت‌ها برای احیای قنوات در بخش رخ تاکید داریم.
وی اظهار کرد: توسعه کشاورزی باید در منطقه وسیع رخ آب‌محور باشد و پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری برای احیای قنوات منطقه گسترش یابد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تربت ‌حیدریه گفت: در شرایط کنونی، توسعه گیاهان دارویی با توجه به شرایط اقلیمی و نیز ارزش اقتصادی این محصولات باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و تقویت شود.
فلاح افزود: نهضت اجرای پروژه‌های آبخیزداری باعث مهاجرت معکوس روستاییان می‌شود.
وی با بیان این‌که این اقدامات باعث ادامه حیات و زندگی در روستاها می‌شود، خواستار استمرار هزینه‌کرد اعتبارات در حوضه آبخیزداری و آبخوانداری بخش رخ شد.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =