وزارت کشاورزی برنامه مدون برای تولید نهاده‌های دامی در کشور تهیه کند

تهران- ایرنا-نماینده شوشتر در مورد وضعیت بازار مرغ کشور گفت:۸۰ درصد نهاده‌های دامی از خارج تامین می‌شود در صورتی که امکان تولید این محصولات در کشور وجود دارد چرا وزارت جهاد کشاورزی سیاست مدون و برنامه‌ریزی شده‌ای در این خصوص ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سهراب گیلانی در نشست جلسه علنی امروز- سه شنبه- در تذکر شفاهی خود در مورد وضعیت بازار مرغ در کشور گفت:۳ هزار  ۴۶۰ واحد تولید مرغ در کشور فعالیت می‌کنند که همگی آنها نهاده‌هایی با ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت کرده‌اند و این مهم در حالی است که مرغ تولیدی خود را یا به تنظیم بازار ارایه نکرده‌اند یا به صورت حداقلی این کار انجام شده است که ظلم آشکار به مردم است.

نماینده  مردم شوشتر بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید پیگیری کند چرا این مجموعه‌های تولیدی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند اما تولیدات خود را با قیمت دیگری توزیع کردند.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کننده در خصوص تهیه، تامین و توزیع، وظایف مشخصی دارند که باید پاسخگو باشند.

گیلانی تصریح کرد: ۸۰ درصد نهاده‌های دامی از خارج تامین می‌شود در صورتی که امکان تولید این محصولات در کشور وجود دارد؛ چرا وزارت جهاد کشاورزی سیاست مدون و برنامه‌ریزی شده‌ای در این خصوص ندارد.

وی خاطر نشان کرد: باید اذعان کرد نبود مدیریت و برنامه‌ریزی موجب گرانی محصولات مختلف شده است از این رو کمیسیون کشاورزی مجلس باید از بعد نظارتی مسائل مختلف در حوزه گرانی را بررسی کند.

نماینده شوشتر گفت: سامانه‌های گمرک، تجارت، بنادر هماهنگی‌ لازم را با یکدیگر ندارند و این عدم تعامل موجب ایجاد رانت، فساد و افزایش قیمت‌ها شده است لذا سازمان تعزیرات باید نقش‌آفرینی جدی در جلوگیری از فساد انجام دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: باید مشخص شود چرا مرغ توزیع شده در شب عید به صورت چند نرخی بود و این در حالی است که باید برای تامین مرغ مورد نیاز در ماه مبارک رمضان برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا قیمت مرغ پرواز نکند.

گیلانی گفت: مرغ با قیمت ۳۶ الی ۴۰ هزار تومان به راحتی در اختیار است اما متأسفانه مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی در دسترس نیست لذا باید به مردم آگاهی داده شود که وزارت صمت و جهاد مسئول این مهم هستند.

وی تصریح کرد: متاسفانه میلیون‌ها جوجه با بدترین رفتار در کشور اسلامی منهدم شدند و در این راستا واسطه‌ها هستند که در حوزه تامین و فروش نهاده‌ها و تولید کشاورزی بهره می‌برند.

نماینده شوشتر افزود: سامانه بازارگاه مشکل جدی دارد و این مهم در حالی است که ۵۵ درصد واردات به این سامانه و ۴۵ درصد به بازار آزاد اختصاص داده شده، ظلم آشکار محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: امروزه تولید دام در کشور به صورت سنتی است و این امر موجب شده دام‌های مولد به کشتارگاه‌ها فرستاده شوند که باید برای آن فکری شود.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی پاسخ دهد چه برنامه‌ریزی برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری زمین‌های خوزستان دارد زیرا عدم برنامه‌ریزی برای این موضوع سبب جلوگیری از رونق کشاورزی در خوزستان می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =