ارایه پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه استان تهران

تهران - ایرنا- فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران از ارایه پیشنهاد تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران به معاون اول رییس جمهوری، وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

دکتر علیرضا زالی در نشست اضطراری ستاد کرونای استان تهران افزود: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رییس جمهوری، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده ایم.

وی یادآور شد: در حال حاضر چهار هزار و ۴۰۰ مبتلا به کرونا در استان تهران بستری شده اند و ۲۵ درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.
رییس ستاد کرونای استان تهران اظهارداشت: میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده تا سرایت پذیری کووید ۱۹ در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد.
زالی با بیان این که هفته آینده، هفته ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، خاطرنشان کرد: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.
وی گفت:با جدی نگرفتن توصیه های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد.
فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران افزود: میزان بستری بیماران کرونایی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.
ثبت رکوردی بی سابقه در ۱۴ ماه گذشته
به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی ایران، زالی به میزان بستری یک هزار و ۱۰۰ بیمار در روز دوشنبه اشاره و تصریح کرد: در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روز های آینده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین گفت: اولین شاخص تغییر یافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت دار به بیمارستان ها است که به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده که البته با بازگشایی درمانگاه ها و مطب های خصوصی بعد از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.
وی ادامه داد: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که براساس گزارش های معاونت های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی  به ۴۷ درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش پی سی آر PCR یک نفر مثبت است که اگر جواب های منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود.
۷۵ درصد مرگ کرونایی در افراد بالای ۶۰ سال
رییس ستاد کرونای استان تهران یادآور شد: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ درصد بیماران بستری شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.
زالی خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان زیر ده سال به ۸ و دو دهم درصد رسیده که نشان می دهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه های سنی پایین تر نیز در حال تغییر است.
وی با بیان این که بیشترین میزان مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده، ادامه داد: در این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.
وی بادآور شد:  روز یکشنبه ۵۶ نفر از شهروندان تهرانی را به دلیل کرونا از دست دادیم و با بررسی پرونده آنها به این نتیجه رسیدیم که افراد فوت شده تقریبا به همه مناطق تهران تعلق دارند و به جغرافیای خاصی اختصاص ندارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در این فوت شدگان از کودک یک ساله تا پیرمرد ۸۵ ساله وجود دارد، این الگو در همه استان های کشور در حال شکل گیری است و تا اوایل هفته آینده همه استان ها به یک وضعیت همگن می رسند.
 زالی همچنین گفت: تقاضای ما واکسیناسیون سریع کادر درمان بوده و وزیر بهداشت موافقت کرد که ۵۳۰ هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاهترین زمان واکسینه شوند.
لغو عمل های الکتیو غیر ضروری در بیمارستان ها
دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران نیز در ابتدای این نشست اظهار داشت: در پنج روز اخیر آمار ابتلا به شدت بالاتر رفته و ۲ روز گذشته در هر ۲۴ ساعت بالغ بر هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تهران بستری شده اند.
وی با بیان این که میزان مراجعه و درمان سرپایی بیماران نیز روزانه به پنج هزار نفر رسیده است، افزود : در حال حاضر ۱۰۳ بیمارستان از مجموع ۱۷۵ بیمارستان استان تهران درگیر کرونا هستند و ناچاریم با لغو خدمات درمانی الکتیو در مراکز درمانی اصلی و جنرال ظرفیت بیشتری برای رسیدگی به بیماران کرونایی اختصاص دهیم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که در استان تهران تنها ۲۰ هزار تخت بستری وجود دارد، خاطرنشان کرد: سعی می کنیم در این مدت بیماران غیر کرونایی را به بیمارستان های تک تخصصی ارجاع دهیم.
دارو به اندازه کافی داریم
دکتر جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانهم در این نشست با اشاره به تجربه خیز سوم کرونا و به کارگیری حدود هفت هزار تحت بستری در آبان ماه سال گذشته، گفت: در وضعیت فعلی باید با وحدت رویه در مراکز درمانی استان تهران، مسیر را برای ارائه خدمات هموارتر کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای تامین دارو هم در درمان های سرپایی و هم بستری محدودیت نداریم.
همچنین دکتر حسن ابوالقاسمی رییس دانشگاه بقیه الله (عج) در این نشست اظهار داشت: مراجعه بیماران کرونایی در بیمارستان بقیه الله به سیصد نفر در روز رسیده و از این تعداد ۱۰ تا ۱۲ درصد بستری می شوند، بنابراین متناسب با افزایش بستری ها بخش های عادی را به بخش کرونا تبدیل می کنیم.
وی با بیان این که میزان سرایت بیماری در موج چهارم بسیار شدیدتر است، افزود: برای کنترل این موج انتظار می رفت، تهران تعطیل شود اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است.
دکتر ابوالقاسمی تاکید کرد: در این شرایط باید تصمیم بگیریم که چه کسانی در اولویت بستری قرار دارند و دراین مورد به یک رویه مشترک برسیم.
دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ارتباط وبیناری با ستاد کرونای استان تهران بر ارایه خدمات درمانی به صورت سرپایی در این وضعیت تاکید کرد و افزود: افزایش میزان مراجعه و تعداد مبتلایان در چند روز اخیر وضعیت نگران کننده ای در روزهای آینده را نشان می دهد.
راه اندازی و ابلاغ دستورالعمل کلنیک درمان سرپایی با رمدسیویر، افزایش تخت و اعلام میزان ظرفیت بستری، لغو اعمال الکتیو غیرضروری، راه اندازی کلینیک های عفونی تمام وقت، ایجاد تریاژ دولایه در ورودی بیمارستان ها، پیگیری واکسیناسیون تمامی کارکنان بیمارستان ها و بررسی وضعیت اکسیژن درمانی از مصوبات نشست ستاد کرونای استان تهران با حضور وبیناری بیش از ۳۰۰ شرکت کننده از دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های خصوصی و دولتی این استان بود.

این جلسه عصر دوشنبه پس از اعلام رنگ قرمز کرونای در پایتخت جلسه اضطراری ستاد کرونای استان تهران به منظور آمادگی بیمارستان برای پذیرش بیماران برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha