نعمت‌الله گرجی؛ پیرمرد خاطره‌ساز سینما و تلویزیون

تهران_ ایرنا_ فروردین‌ یادآور درگذشت نعمت‌الله گرجی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است؛ هنرمندی که با بازی در ۹۵ فیلم سینمایی و بیش از ۵۰ سریال تلویزیونی یکی از خاطره‌سازان و البته رکوردداران نقش‌آفرینی در سینما و تلویزیون بود.

نعمت‌الله گرجی صفت فرزند حسین، نهم فروردین ۱۳۰۵ در تهران دیده به جهان گشود. او یکی از خاطره‌سازترین بازیگران سینما و تلویزیون محسوب می شود که نقش‌آفرینی‌های دلنشین او به ویژه در سریال‌های تلویزیونی دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ خورشیدی، همواره یادآور خاطرات شیرین برای مخاطبان تلویزیون است، حال‌وهوایی که زندگی در آنها رنگ‌وبوی دیگری داشت.

این بازیگر سینما و تلویزیون در ۹۵ فیلم سینمایی به نقش آفرینی پرداخته است و همچنین بازی در بیش از ۵۰ سریال تلویزیونی را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

تئاتر؛ آغاز زندگی هنری گرجی

نعمت‌الله گرجی در جوانی به دلیل علاقه‌ای که به تئاتر و نمایش‌های سیاه‌بازی داشت به گروه‌های سیار این نمایش‌ها پیوست و مدتی را به اجرای نمایش در شهرستان‌های مختلف گذراند. او پس از بازگشت به تهران در تئاترهای «جامعه باربد»، «نصر» و «دهقان» فعالیت کرد و در نمایش‌نامه‌های بیژن و منیژه، طبیب اجباری، آرشین مالالان، دختر گل‌فروش، خسیس، لیلی و مجنون، مشهدی عباد، حکیم عمرخیام و شمشیر حضرت سلیمان به نقش‌آفرینی پرداخت.

ورود به سینما

گرجی در سال ۱۳۴۷ خورشیدی با بازی در فیلم «گردباد زندگی» ساخته « نظام فاطمی» نخستین حضورش در سینما را تجربه کرد. او در دهه ۱۳۵۰ خورشیدی در فیلم‌های سینمایی پرمخاطبی چون «کاکو» و «تپلی» ساخته‌ رضا میرلوحی، «علی کنکوری» اثر مسعود اسداللهی، «ممل آمریکایی» ساخته شاپور قریب و «گوزن‌ها» به کارگردانی مسعود کیمیایی روی صحنه رفت. این بازیگر همچنین پس از انقلاب اسلامی نیز فعالیت سینمایی خود را ادامه داد و در ده‌ها فیلم سینمای به ایفای نقش‌ پرداخت؛ نقش‌هایی که برخی از آنها در ذهن و خاطره مخاطبان ماندگار شد.

بسیاری بازی وی در نقش باغبان در فیلم تاثیرگذار «درخت گلابی» را که در ۱۳۷۶ به کارگردانی «داریوش مهرجویی» ساخته شد، ماندگارترین نقش آفرینی گرجی در واپسین سال‌های عمرش می‌دانند. تهران روزگار نو، شراره، درخت گلابی، سرحد، فصل پنجم، روز دیدنی، روسری آبی، آخرین خون، تابع قانون، شهر در دست بچه ها، آوای دریا، بازی تمام شد، دخترم سحر، عبور از غبار، تفنگ های سحرگاه، ستاره و الماس، شکار، محکومین، تصویر آخر، حریم مهرورزی، شبح کژدم، طغیان، مدار بسته، مدرک جرم، مردی که موش شد، حادثه، راه دوم، ریشه در خون، شب شکن، مشت، یک روز گرم، ملخ زدگان، عصیانگران، قدیس، مسافر شب، بر فراز آسمان ها و تکیه بر باد از جمله فیلم هایی به شمار می روند که وی در کارنامه هنری خود دارد.

تلویزیون؛ نقطه عطف فعالیت هنریِ گرجی

نعمت‌الله گرجی را باید یکی از دوست‌داشتنی‌ترین پیرمردهای تاریخ سینما و تلویزیون ایران به شمار آورد، او که خیلی زود به جمع سالمندان سینما پیوست و با پذیرفتن نقش شخصیت های پا به سن گذاشته، ایفاگر نقش پدر و پدربزرگ های مهربان این سرزمین شد، او در طول سال‌های فعالیت هنری خود، همزمان با نقش آفرینی در تئاتر و سینما همواره نقش پررنگی در مجموعه‌های تلویزیونی داشت و بیشتر شهرت خود را مدیون بازی در چند مجموعه‌ تلویزیونی در اوایل دهه ۱۳۵۰ است، سریال‌های «قصه عشق» و «تلخ و شیرین» از جمله این مجموعه‌های تلویزیونی بودند که نقطه عطفی در فعالیت هنری او به شمار می‌رفتند. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز حضور چشمگیری در سریال‌های تلویزیونی داشت. او با بازی در مجموعه‌های تلویزیونی پرمخاطبی چون «هزاردستان»، «شاه دزد»، «این خانه دور است»، «همسران» و «امام علی»، «تولدی دیگر» ، « روزگار جوانی» ، « کوچک جنگلی» ، « ازدواج پر ماجرا»  و «قطار ابدی» در دل مخاطبان تلویزیون جا باز کرد.

در این میان برخی نقش‌های تلویزیونی گرجی همواره بیادماندنی هستند. او در اپیزودی از مجموعه مفرح قطار ابدی نقش پادشاهی را بازی می‌کرد که ننه شهرزاد برایش قصه می‌خواند! از جمله دیگر آثار خاطره‌انگیز مرحوم گرجی باید به سریال «این خانه دور است» اشاره کرد که وی در آن نقشی تلخ داشت. او نقش یک پیرمرد مستمند و فراموش شده را بازی می‌کرد که در ازای دریافت برخی امتیازات، اخبار آسایشگاه را به گوش مدیر زورگوی آن می‌رساند.

درگذشت
نعمت‌الله گرجی پیرمرد خاطره‌ساز سینما و تلویزیون ۲۵ سال پیش در ۷۴ سالگی به دلیل بیماری ریوی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =