هفدهم فروردین‌ماه و خبرهای مهم کرونا در استان‌ها

استانها- ایرنا- تداوم افزایش شمار مبتلایان و بیماران بستری، آژیر خطر کرونا را در بسیاری از نقاط کشور به صدا در آورده بطوریکه ستاد کرونا در راستای حفظ سلامت شهروندان محدودیت‌هایی را برای شهرهای مختلف در نظر گرفته است، ادامه روند عادی‌انگاری‌ها به طور قطع این محدودیت‌ها را تشدید خواهد کرد.

به گزارش ایرنا ، شیب صعودی مبتلایان و افزایش میزان بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها را می‌توان در کنار کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بی‌توجهی به فاصله‌گذاری اجتماعی از نتایج دورهمی‌ها و دیدو بازدیدهای نوروزی و مسافرت‌ها در این ایام دانست.

با رسیدن آمار مبتلایان جدید به بیش از ۱۷ هزار نفر و در پی کم‌توجهی به رعایت نکات بهداشتی شعله‌های ویروس کرونا در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور یکبار دیگر زبانه کشیده و هشدار داده می‌شود که باید موج چهارم این بیماری را  جدی گرفت.

آخرین خبرها از ستاد ملی کرونا حکایت از قرمز شدن وضعیت کرونایی شهرها یکی پس از دیگری دارد، هم اکنون ۸۸ شهرستان قرمز و ۱۳۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۱۹۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

استان تهران هم به رنگ قرمز در آمده بطوریکه انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در آماری اعلام کرده که هم اکنون ۱۰ شهرستان این استان در وضعیت نارنجی و قرمز قرار دارند.

وی  با تاکید بر کاهش تردد شهروندان هم گفته که دورکاری ادارات در شهرهای نارنجی و قرمز بسیار لازم و ضروری است و در شهر تهران نیز حضور کارمندان باید به نصف کاهش پیدا کند.

طرح پیشنهاد تعطیلی ۱۰ روزه تهران در جلسه ستاد مدیریت کرونای استان تهران هم روز گذشته در رسانه های و شبکه های اجتماعی بازتاب فراوانی داشت و در صورت تصویب این پیشنهاد همه مشاغل استان تهران به جز مشاغل گروه یک (مشاغل ضروری) به مدت ۱۰ روز تعطیل می شود.

 مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا هم وضعیت را نگران کننده دانست و گفت: شاهد طغیان کرونا در اکثر مناطق کشور هستیم، تخت‌های بستری و «آی سی یو» بیمارستان ها پر شده و عمده موارد ابتلای جدید در کشور از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی است.

از اهواز و به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز آمده است که هم اکنون یک هزار و ۸۳۸ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند گفت: کنترل شهرستان اهواز بسیار سخت است و امیدواریم شهرستان اهواز دوباره قرمز نشود .

دکتر فرهاد ابول نژادیان اضافه کرد که در حال حاضر ۷۷ درصد از تخت‌های عادی در نظر گرفته شده برای بیماران کرونایی اشغال شده است همچنین ۹۶ درصد تخت های ویژه اختصاص یافته به بیماران کرونایی اشتغال هستند.

در نیشابور هم  ۶۷ نفر به کرونای انگلیسی مبتلا شدند ، رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور اعلام کرد که ‌ یک فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در این شهرستان ۶۷ نفر از کارکنان یک شرکت صنعتی را گرفتار این بیماری کرد.

دکتر محسن عظیمی‌نژاد با اشاره به سرعت بالای سرایت ویروس کرونای انگلیسی، افزود:‌ یکی از فرزندان این فرد در شرکتی صنعتی مشغول به کار بود که متاسفانه ۶۷ نفر از افرادی را که در آن مجموعه با وی ارتباط مستقیم داشتند، به این ویروس مبتلا کرده است. با مثبت شدن پاسخ آزمایش این افراد، ‌درخواست تعطیلی این کارخانه را داده ایم تا از ۵۰۰ نفر کارکنان این مجموعه صنعتی آزمایش گرفته شود.
شهرستان‌های با وضع قرمز و نارنجی کرونایی در آذربایجان غربی نیز به ۱۲ رسیده است ، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت، ۱۲ شهر استان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی قرار دارد که شامل سه شهر با وضعیت قرمز و ۹ شهر با وضع نارنجی است.

علی مصطفوی افزود: ارومیه، خوی و نقده شهرهای با وضعیت قرمز آذربایجان غربی بوده و شهرهای میاندوآّب، پیرانشهر، ماکو، سردشت، پلدشت، اشنویه، شوط، بوکان و چالدران در شمال و جنوب استان در وضع نارنجی قرار دارند.

 دکتر حبیب زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم ضمن اعلام وضعیت نامطلوب و شرایط موجود در مراکز درمانی و بار مراجعات گفت؛ حدود ۳۰۰ بیمار بستری در مراکز درمانی استان وجود دارد که حاصل بی‌توجهی  و انجام سفرها، دورهمی ها، دید و بازدیدهای عید، خریدها است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم به روند انفجاری گسترش ویروس در این استان اشاره کرد و گفت : تخت‌های بخش اورژانس کرونایی پر شده و تخت خالی در این بخش‌ها وجود ندارد به همین دلیل مهمترین کاری که در این اپیدمی باید انجام داد پیشگیری است .

دکتر سعید کشمیری افزود : هرچند در زمان حاضر سه شهرستان این استان در وضعیت قرمز کرونایی و چهار شهرستان نیز نارنجی است اما با کاهش تجمع و حلقه تماس و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی باز هم می‌توان مانع شیوع هرچه بیشتر این ویروس شد.

اخبار رسیده از زاهدان هم حکایت از سیر صعودی ابتلا به کرونا دارد بطوریکه با افزوده شدن ۹۲ مورد جدید شمار مبتلایان به این بیماری در استان به ۲۸ هزار و ۹۹۲ نفر رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه  هم اینک از نظر رنگ بندی سیستان و بلوچستان در وضعیت زرد قرار دارد افزود:  باتوجه به روند افزایشی بیماران کرونایی ممکن است ظرف چند روز دیگر به حالت نارنجی تغییر پیدا کند بر همین اساس بیمارستان های استان و بخش هایی که پیش از این نیز به بیماران کرونایی خدمات ارائه می کردند باید آمادگی کامل برای آغاز موج جدید ویروس کرونا در استان را داشته باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اعلام رسمی ورود این استان به موج چهارم کرونا  خبر داد و افزود :‌اگر مردم شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند، چند هفته سخت در انتظار آنان خواهد بود.

عبدالرضا فاضل  اظهار داشت: علاوه بر رشد ۱۰۰ درصدی مبتلایان کرونایی بستری در مراکز درمانی گلستان نسبت به اول فروردین امسال، شیب آمار مبتلایان سرپایی این بیماری که اکنون نوع جهش یافته انگلیسی آن نیز شیوع پیدا کرده در استان بسیار تند است.

وی با بیان اینکه اکنون پنج شهرستان گرگان، بندرگز، کردکوی، آزادشهر و مینودشت در وضعیت نارنجی شیوع ویروس کرونا قرار دارند، اضافه کرد: شهرستان مراوه تپه در وضعیت آبی و هشت شهرستان دیگر گلستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

خبر رسیده دیگر حکایت از ورود موج چهارم کرونا به استان کردستان دارد ، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با افزایش تصاعدی تعداد بیماران جدید و بستری‌های کووید ۱۹، استان وارد موج چهارم کرونا شد و در روزهای آینده شاهد افزایش تعداد جانباختگان ناشی از آن خواهیم بود.

اعمال محدودیت ها و تعطیلی اماکن فرهنگی و باشگاه های ورزشی

به دنبال اعلام وضعیت قرمز کرونا در تهران ،فعالیت تمامی باشگاه های ورزشی هم از روز دوشنبه تا اطلاع ثانی تعطیل  شده که این را  رییس گروه نظارت بر فعالیت باشگاه‌های اداره‌کل ورزش و جوانان استان تهران اعلام کرده ا ست .

رضا خرم افزود: با قرمز شدن تهران هم اینک سه هزار باشگاه و مکان های ورزشی آبی و چند منظوره در حوزه های چهارگانه تهران (شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب و جنوب شرق) و شهرستانهای ری و شمیرانات تعطیل شدند که این تعطیلی ها تا رسیدن به شرایط زرد و آبی ادامه خواهد داشت.

 فعالیت ورزشی سایر شهرستان های استان نیز طبق نظر ستاد ملی کرونا و فرمانداری ها انجام خواهد شد.

به گفته  معاون کل وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی با توجه به روند افزایشی ابتلا به ویروس کرونا در کشور ،در شهرهای قرمز تمامی فعالیت های آموزشی و اجتماعی اعم از ملی و مذهبی تعطیل کامل خواهند بود.

 ایرج حریرچی  افزود: یک دوم کارکنان در مشاغل ضروری می توانند سر کار حضور داشته باشند و در مشاغل غیر اساسی نیز تنها دوسوم مجاز به حضور فیزیکی خواهند بود.

در اردبیل هم با  نارنجی شدن وضعیت فعالیت رستوران‌ها، بستنی‌فروشی‌ها و اغذیه فروشی‌ها از این پس به صورت بیرون‌بر خواهد بود و فعالیت باشگاه‌های ورزشی نیز متوقف می‌شود که این موضوع را فرماندار اردبیل اعلام کرد .ورود به شهر اردبیل با پلاک غیربومی و خروج از اردبیل با پلاک بومی تا اطلاع بعدی ممنوع است.

شیوع کرونا تالارهای پذیرایی طرقبه شاندیز در مشهد را نیز تعطیل کرد و رستوران‌ها نیز فقط با ۵۰ درصد ظرفیت اجازه فعالیت دارند. 

در بروجن و با توجه به وضعیت قرمز این شهر فعالیت تمامی اصناف گروه‌های ۲، سه و چهار این شهرستان تا پایان هفته جاری تعطیل شد و در صورت لزوم تا ۲ هفته ادامه می‌یابد.

 فرماندار اسفراین هم با قرارگیری این شهرستان دروضعیت نارنجی کرونا به  محدودیت ها این رنگ بندی اشاره کرد و گفت :برقراری ممنوعیت تردد شبانه و ورود خودروهای غیر بومی در شهرستان اسفراین به دلیل قرارگیری در الگوی رنگ بندی نارنجی و پرخطر اجرایی می شود.

از زنجان هم خبر رسیده که مراکز تعویض پلاک خودرو در شهرستان های زنجان و ابهر از امروز به دلیل اعلام وضعیت قرمز و به منظور مقابله و پیشگیری از احتمال ابتلای مراجعان به این بیماری به حالت تعطیل درآمدند.

 رییس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان زنجان افزود :مرکز تعویض پلاک خودرو در شهرستان خرمدره از توابع این استان نیز از روز یکشنبه به علت وضعیت قرمز کرونایی، تعطیل اعلام شده بود.

 بازار تاریخی اراک نیز  پیرو مصوبه ستاد مدیریت کرونا استان با هدف جلوگیری از تشکیل اجتماع مردمی و قطع زنجیره انتقال کرونا برای سومین بار پس از شیوع کووید ۱۹ تا اطلاع بعدی تعطیل شد.

در ملایر هم محدودیت‌های جدید پیک چهارم کرونا آغاز شده است ، معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر در ا ین خصوص با اشاره به خروج ملایر از وضعیت زرد و قرار گرفتن در شرایط نارنجی کرونا گفت: از امروز محدودیت‌های جدید متناسب با شرایط نارنجی طبق مصوبات ستاد ملی کرونا در این شهرستان اعمال و تا ۲ هفته قابل اجرا است.

​با توجه با وضعیت نارنجی مهریز یزد و برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا، برگزاری هرگونه مراسم‌های تجمعی و عزاداری در آرامستان‌ها و دیگر اماکن منطقه تا اطلاع ثانوی ممنوع است.همچنین تفرجگاه غربالبیز مهریز و کوهریگ بسته و همه پارک‌ها و بوستان‌های شهرتا پایان ماه مبارک رمضان تعطیل است.

 در ایلام نیز تمامی باشگاه‌ها، سالن‌ها و استخرهای ورزشی اعم از خصوصی و دولتی با توجه به قرمز و نارنجی شدن وضعیت در استان به مدت ۲ هفته و اکران فیلم و تئاتر و سایر فعالیت های هنری و تمامی موزه ها و مراکز تفریحی استان تا اطلاع بعدی تعطیل شد. 

 رییس اتاق اصناف البرز هم  اعلام کرد که با توجه به شرایط قرمز کرونایی ، واحدهای صنفی غیرضرور استان طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا تعطیل شدند واجازه فعالیت به آن ها داده نمی شود.

بازار کهگیلویه نیز به دلیل قرمز شدن وضعیت کرونایی این شهرستان ۲ هفته تعطیل می شود ، همچنین با برنامه ریزی های انجام شده همه مبادی ورودی به مرکز شهر دهدشت از ساعت ۱۴ امروز بسته شود.

 ورودی شهر از پل پادوک گچساران - بهبهان برای جلوگیری از ورود مسافر نیز مسدود خواهد شد.همچنین  برگزاری مراسم تدفین با جمعیت بالای ۲۰ نفر ممنوع است.

پرداخت تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب دیده 

شیوع ویروس کرونا باعث آسیب‌دیدن بخشی‌های از اقتصاد از جمله اقتصاد خُرد شد به همین علت دولت تصمیم گرفت برای جبران این خسارت ناخواسته تسهیلاتی را در اختیار فعالان تولیدی و اقتصادی و بخشهای دیگر که آسیب‌دیده‌اند قرار دهد در طی این مدت برخی مشاغل از این تسهیلات استفاده کرده و برخی هم چشم انتظار دریافت این تسهیلات هستند که تسریع در روند پرداخت، همه تسهیلات اختصاص یافته به طور قطع در کاهش آسیب های ناشی از کرونا به صنوف مختلف موثر واقع خواهد شد .

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: پرداخت بموقع تسهیلات کرونایی طی سال ۹۹ باعث شد تا از بیش از ۴۵ هزار شغل در بخش‌های مختلف اقتصادی استان ثبات یافته و از بیکاری شاغلان جلوگیری شود.

کامران اصغری طرح پرداخت تسهیلات کرونایی برای بنگاه های آسیب دیده را برای تداوم حیات اقتصاد و اشتغال مازندران نجابت بخش توصیف کرد و افزود : تا به امروز ۲۲ هزارو ۶۹۱ پرونده درخواست تسهیلات کرونایی برای انواع بنگاه های آسیب دیده از کرونا در استان تشکیل شد که شامل تعداد ۴۸ هزار و ۱۴۸ مورد شغل می شود و از این تعداد به ۲۱ هزار و ۷۴ پرونده تسهیلات پرداخت شد که جلوی بیکاری ۴۵ هزار و ۲۶۹ نفر را گرفت.

اصغری با اعلام این که ۸۸ درصد از درخواست های تسهیلات کرونایی در استان محقق شده است ، میزان تسهیلات پرداخت شده را ۵۴۵ میلیارد تومان اعلام کرد.

 معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی هم گفت: تاکنون باشگاه‌های ورزشی استان با نام نویسی در سامانه کارا، ۲۲ میلیارد ریال تسهیلات حمایتی دولت برای کاهش زیان‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا دریافت کرده‌اند.

محمد بروحی  با بیان اینکه میزان درخواست تسهیلات کرونایی مجموعه های ورزشی استان به ۴۹ میلیارد ریال رسیده است، گفت: طبق دستورالعمل ستاد ملی کرونا میزان این وام ها به ازای هر فرد ۱۶۰میلیون ریال و برای مجموعه بزرگ این میزان تا چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال متغیر است.

خبرهای خوش از توزیع نخستین واکسن ایرانی در ۴۰ روز آینده 

در میان اخبار نگران کننده از سیر صعودی مبتلایان ، بستری شدگان و فوتی های کرونا معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از ساخت ۹ واکسن کرونا در کشور خبر داد و گفت : چهار واکسن در ماه‌های آینده برای استفاده وسیع به بهره‌برداری می‌رسد و نخستین واکسن ایرانی کرونا ۴۰ روز دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 ایرج حریرچی افزود:  واکسن دوم که برمبنای ویروس ضعیف و کشته شده است با تیراژ ماهانه ۸ تا ۱۰ میلیون دوز از حدود ۷۰ روز دیگر در دسترس مردم قرار می گیرد.

وی ادامه داد: همچنین دو واکسن دیگر که با تکنولوژی متفاوتی ارائه خواهد شد ۱۲۰ روز دیگر در دسترس قرار می گیرد. در همه این واکسن ها و انواع دیگری که تولید می کنیم می توانیم با کشور دوست مالزی همکاری داشته باشیم.

در استان سمنان هم  ۸۸ دز سهمیه در مرحله اول واکسیناسیون علیه ویروس کرونا، با اولویت والدین ۲ شهید و بیشتر و جانبازان دارای درصد بالای جانبازی به استان اختصاص یافت و تزریق شد.

 در مرحله دوم واکسیناسیون علیه ویروس کرونا، ۴۰۰ دز واکسن برای خانواده شهدا و جانبازان در استان سمنان درخواست داده شده است.

گزارش هایی با محوریت کرونا

حصار تنگ کرونا حاصل دید و بازدیدهای نوروزی در لرستان

رویارویی زنجانی‌ها با طوفان سهمگین کرونا

زبانه کشیدن شعله‌های کرونا در قزوین زیر سایه عادی انگاری شهروندان

تعطیلات داغ نوروز کرونای تهران را سرخ کرد

ایرانگردی با اتوبوس های کرونایی در خراسان شمالی

تازه ترین آمار وزارت بهداشت/ ۱۷۴ بیمار جان باختند 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۷ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و با فوت ۱۷۴ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیما سادات لاری روز سه شنبه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۷ هزار و ۴۳۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۳۶۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۶۳ هزار و ۳۹۴ نفر رسید.

وی گفت : تاکنون یک میلیون و ۶۶۷ هزار و  ۷۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۱۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۳ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۸۲۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود: شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور بسیار گسترده و نگران کننده است، موج چهارم این بیماری با سرعت در حال پیشرفت است و از نیمه غربی به نیمه شرقی گسترش می یابد. استفاده مداوم از ماسک و خودداری از هر گونه برگزاری دورهمی، مهمانی و مراسم عروسی و عزا در این شرایط ضروری و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی پر ازدحام، غذا خوردن در رستوران و حضور در اماکن پر جمعیت از عوامل مهم گسترش بیشتر این بیماری در کشور است.

 به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۳۲ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۸۷۵ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =