خیران خراسان شمالی ۲۰۰ میلیارد ریال برای ساخت مدرسه اوتیسم تقبل کردند

بجنورد- ایرنا- رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی گفت: خیران برای ساخت نخستین مدرسه خیرساز اوتیسم ۲۰۰ میلیارد ریال تقبل کرده اند که عملیات اجرایی آن اکنون در بجنورد مرکز استان آغاز شده است.

علی متقیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مدرسه در دوره های پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه و متوسطه ی حرفه ای، دارای کلاس های آموزشی، اتاق های درمان‌های توانبخشی، بازی درمانی و حرکتی، آب درمانی و موسیقی درمانی، آموزش مهارت های زندگی و خانواده است.

وی با بیان اینکه این فضای آموزشی در گستره هفت هزار مترمربع در یک طبقه و ۲۵ کلاس درس ساخته می شود افزود: علاوه بر ۲۰۰ میلیارد ریال اعتباری که خیران برای ساخت و ساز تقبل کردند نیکوکاران در صورت نیاز کمک بیشتری را خواهند کرد.

وی افزود: با بهره برداری از این مدرسه تا پایان سال ۱۴۰۱بیش از ۱۵۰ دانش آموز طیف اوتیسم از فضای آموزشی مناسب بهره مند می‌شوند.

وی همچنین از اهدای ۲۴۴ تبلت به دانش آموزان با نیازهای ویژه خبر داد و گفت: این وسیله آموزشی از آغاز سال تحصیلی تا کنون در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.

رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی گفت: ۴۲ دانش آموز اوتیسمی از مجموع ۵۶ نفر در آموزشگاه استثنایی بجنورد مشغول به تحصیل هستند.

وی گفت: از مجموع تعداد دانش آموزان اوتیسم ۶ نفر دختر و مابقی پسر هستند.

وی از جمله علائم کودک مبتلا به اختلال اوتیسم را ناتوانی در ارتباط با کودکان و بزرگسالان، آسیب در گفتار و زبان، مشکل در بازی نمادین، حساسیت بیش از حد یا خیلی کم نسبت به محیط، بیش فعالی و مشکلات رفتاری،  مشکل در تماس چشمی، دلبستگی عجیب به اشیا و حساسیت خیلی زیاد یا عدم حساسیت به لمس عنوان کرد.

وی تاکید کرد: خصوصیات اصلی اختلال طیف اوتیسم شامل نقص در ارتباط و تعامل اجتماعی، علایق محدود ، رفتارها یا فعالیت های کمتر ، مشهود بودن علائم اختلال از حدود ۱۸ ماهگی و دایمی بودن آن است.

متقیان اضافه کرد: امکان بهبود نسبی‌ در صورت غربالگری، تشخیص و توانبخشی به موقع و زودهنگام برای افراد اوتیسم وجود دارد.

علائم این اختلال معمولا در سه سال اول زندگی بروز می‌کند و برخی از کودکان از بدو تولد این علائم را نشان می‌دهند. برخی دیگر ابتدا نرمال به نظر می‌رسند، اما از ۱۸ تا ۳۶ ماهگی به یکباره علائم این بیماری را نشان می‌دهند. به هر حال اکنون مشخص شده است که در برخی افراد علائم ناهنجاری‌های ارتباطی تا وقتی در جامعه حضور نیابند نشان داده نمی‌شود.

اوتیسم معمولا در پسران چهار و نیم برابر بیش از دختران مشاهده می‌شود. این اختلال هیچ محدودیت نژادی، قومی یا اجتماعی ندارد. این اختلال روند رو به رشدی دارد و هنوز کاملا مشخص نشده، رشد اختلال مرتبط با تشخیص آن است یا به دلیل بروز بیماری‌های دیگری رخ می‌دهد.

اکنون سه هزار و ۲۰۰ دانش آموز استثنایی، هزار و ۵۰۰ دانش آموز با مشکلات ویژه یادگیری و هزار و ۷۰۰ دانش آموز به روش تلفیقی فراگیر در خراسان شمالی مشغول به تحصیل هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =