۱۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۱
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84285352
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشگاه عکس «اولین فضا نورد جهان» در روسیه

مسکو - ایرنا - خبرگزاری تاس نمایشگاه عکسی با عنوان   «پیام آور صلح» که به شصتمین سالگرد اولین پرواز یک سفینه سرنشین دار به فضا اختصاص یافته است، در ساختمان مرکزی وزارت خارجه روسیه افتتاح کرد.  

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مسکو در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «یوری گاگارین» سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و سرگئی میخائیلوف مدیرعامل خبرگزاری تاس روسیه حضور داشتند.

۲۰ عکس ارائه شده در این نمایشگاه  از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ را شامل می شود که بازدیدهای گاگارین از کشورهای مختلف را نشان می دهد.  

عکس ها قسمت کوچکی از تور خارج از کشور یوری گاگارین را پس از پرواز تاریخی در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ نشان می دهد. گاکارین به مناسبت سفر خود به فضا از سوی ۴۰ کشور دعوت شد و مورد تجلیل قرار گرفت.  

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مرسم افتتاح گفت: هر قاب، عکس بخشی از تاریخ بزرگ کشور بزرگ ما است. در این تصاویر گاگارین، لبخند زیبایش، نگاهش به آینده و به ستارگان را می بینیم. این در واقع زمانی است که کشور دستیابی به تمدن بزرگ انجام داد و تمام بشریت را هدایت کرد.

سرگئی میخائیلوف مدیرعامل خبرگزاری تاس روسیه نیز گفت:  عکسهای این نمایشگاه توسط عکاسان تاس گرفته شده است که در "سفرهای گاکارین به کشورهای مختلف پس از پرواز تاریخی اش او را همراهی می کردند.  

میخائیلوف خاطرنشان کرد که نمایشگاه «پیام آور صلح»  نه فقط در وزارت خارجه بلکه یک روز قبل در یکی از بلوارهای شهر مسکو نیز دایر شده است.

وی اظهار داشت: تاس در حال برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه بزرگی به همین مناسبت در دومای دولتی است که به اولین پرواز سرنشین دار به فضا اختصاص یافته است.

 ۱۲ آوریل ۱۹۶۱میلادی برابر با ۲۳ فروردین ۱۳۴۰ خورشیدی، یوری گاگارین از پایگاه فضایی بایکونور سوار بر موشک فضاپیمای «وستوک۱» شد و به عنوان نخستین انسان مرز فضا را گشود و قدم به دنیایی اسرارآمیز گذاشت.یوری الکسی‌یویچ گاگارین  (زاده ۹ مارس ۱۹۳۴ - فوت ۲۷ مارس ۱۹۶۸) فضانورد روسی و نخستین فضانورد جهان بود.  

یوری گاگارین در روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی توسط فضاپیمای وُستوک-۱ به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور به‌طور کامل پیمود.

 عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز شد.

در حالی که گاگارین سرنوشت و زندگی خود را به آن سپرده بود. اطلاعات دریافتی نشان داد، سفینه به مدار بلندتر با اوج ۳۲۷ (بجای مدار پیش بینی شده ۲۳۰ کیلومتر) قرار گرفت. اگر به هر دلیلی دستگاه ترمز کارش را به درستی انجام نمی‌داد، سفینه برای ۱۵-۲۰ شبانه روز در مدار می‌ماند و طبیعتاً فضانورد نمی‌توانست تا این مدت دوام بیاورد. تنها یک خوش اقبالی توانست گاگارین را به زمین برگرداند. به این صورت که بعد از قرار گرفتن در مدار، سفینه با حرکتی پیش بینی نشده به دور خود می‌چرخید زیرا عکس العمل ناشی از جدا شدن از طبقه نهایی موشک در نظر گرفته نشده بود. گاگارین باید نمودارهای دستگاه را ثبت می‌کرد در نوار ضبط و در دفترچه سفینه می‌نوشت. مداد در بی وزنی گم شد. نوار دستگاه ضبط صوت سفینه هم مدت‌ها قبل از بازگشت تمام شد و گاگارین با دست خود نوار آن را جابجا کرد و ضبط را ادامه داد. به این دلیل اطلاعات درباره بخشی از پرواز در نوار نیست.

سفینه وستک -۱، یک دور زمین را چرخید و ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه در فضا بود. در زمان بازگشت سفینه دچار مشکل شد و نزدیک بود، گاگارین جانش را از دست بدهد. عملیات برای جدا شدن دستگاه فرودی و بخش موتوری موفقیت آمیز نبود. این کار با تأخیر ۱۰ دقیقه‌ای و به شکل غیرطبیعی صورت گرفت. پس از خاموشی موشک، ترمز دستگاه فرودی و مداری از هم جدا نشدند. کابل برق اتصالی بین ۲ بخش، قسمت مداری را به دنبال بخش فرودی می‌کشید. سرانجام حرارت بالای مرحله فرود، کابل را سوزاند و دستگاه فرودی را آزاد کرد. صندلی پرتابی در ارتفاع تقریباً هفت کیلومتر عمل کرد و سرانجام فرود در ناحیه روستای اسملوفکا در منطقه ساراتف در نزدیک ساحل ولگا بطور عادی انجام شد.

تبدیل شدن به چهره جهانی

گاگارین پس از این سفر تاریخی به چهره سرشناس جهان تبدیل شد و از اینجا بود که عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز شد. ضمن اینکه شوروی از این چهره استفاده‌های سیاسی بسیاری کرد. گاگارین به کشورهای گوناگون از جمله ایتالیا، چکسلواکی، انگلیس،  آلمان، مجارستان، فرانسه، بلغارستان، غنا، کوبا، مکزیک، برزیل، نروژ، هند، مصر، لیبریا، کانادا و ژاپن سفر کرد و مورد استقبال رسمی مقامات و هوادارانش قرار گرفت.او در بسیاری از کشورها نشان‌های افتخار دریافت و از پیکره‌هایی که به افتخارش برپا شده بود، پرده‌برداری کرد. در انگلیس میهمان نخستین اتحادیه کارگری جهان بود و در پاریس خیابانی به نام وی نامگذاری شد.


اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha