عادی انگاری‌هایی که شیوع ویروس کرونا را افزایش داد

بروجرد - ایرنا - در روزهایی که وزیر بهداشت هشدار می داد موج چهارم کرونا در راه است، مردم با عادی انگاری و برگزاری دورهمی‌ها و مسافرت شرابط را از آبی و زرد به نارنجی و قرمز تغییر دادند و امروز نیز باید منتظر روزهای سخت کرونایی باشیم.

 به گزارش ایرنا، در روزهای پایانی سال بیشتر مردم هشدارها را نادیده گرفته و با سهل انگاری که شاید یکی از دلایل آن عدم سختگیری لازم ستاد کرونا بود موجب شد تا مردم خطر موج چهارم کرونا را جدی نگیرند.
خریدهای نوروزی، شلوغی بازار و صف های طویل خرید مرغ و روغن همه و همه موجب شد تا کرونا بیش از گذشته در جامعه و سطح شهر و روستاها جولان دهد.
با امدن نوروز مردمی که در یک سال گذشته از قرنطینه خانگی و مرگ و میرهای ناشی از کرونا خسته شده بودند بی تفاوت به خطرات ناشی از کرونا بیخیال همه چیز و راهی مسافرت و دید و بازدیدهای نوروزی شدند.
امسال همین مردمی که از ترس کرونا نوروز سال ۹۹ را درخانه ماندند و هیچ‌گونه مهمانی و برنامه ای نداشتند حتی منزل فرزندان خود نیز نرفتند، بی توجه به خطر شدت انتقال ویروس کرونا متاسفانه همه برنامه های عادی را اجرا کردند و شهر بروجرد یکباره از وضعیت آبی کرونایی در دی و بهمن ماه سال ۹۹ به رنگ زردـ سپس نارنجی و اکنون قرمز پرخطر تغییر یافته است.
اگر چه عادی انگاری مردم نقش مهمی در شرایط قرمز کرونایی دارد اما بدون شک عدم تبلیغات و تاکید بر آگاهی بیشتر مردم در رعایت پروتکل‌ها از طریق تلویزیون در زمینه خطرات ناشی از کرونا بی تاثیر نبود زیرا در نوروز سال ۹۹ تلویزیون بیشترین نقش را در تشویق مردم به قرنطینه خانگی داشت.
بنابراین تاخیر در اعمال محدودیت‌های کرونا در بازار، تاخیر در ممنوعیت ورود پلاک های غیر بومی به ویژه خودروهای با پلاک استان خوزستان و دید و بازدیدهای عید و برپایی مراسم عزا و عروسی همه و همه موجب شد تا شاهد تغییررنگ کرونا در بروجرد از وضعیت آبی به قرمز باشیم.

اکنون با گذشت بیش از یک هفته از پایان تعطیلات نوروز و افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در بروجرد برغم تعطیلی بازار و اجرای طرح ممنوعیت تردد خودروهای غیر بومی در سطح شهر همچنان شاهد تردد این خودروها و تداوم برپایی میهمانی و دید و بازدید مردم هستیم.

اگر چه طرح واکسیناسیون گروهای پرخطر مانند کادر درمان و بیماران خاص در بروجرد از نیمه دوم اسفندماه سال ۹۹ شروع شده اما خطر کرونا و به ویژه کرونا انگلیسی در بروجرد همچنان جدی است و امروز لرستان با افزایش امار مبتلایان به کرونا و افزایش تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در هرشبانه روز در شرایط پرخطر قر ار گرفته است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تعداد مبتلایان کرونا در این استان را با شناسایی ۹۹۵ بیمار جدیددر مجموع  ۷۹ هزار ۴۸۱ نفر عنوان کرد و گفت: اکنون ۵۱۰ بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

مریم کوشکی افزود: فوت ۶نفر به دلیل کرونا در ۴۸ ساعت گذشته و یک هزار و ۴۰۷ شهروند لرستانی از ابتدای ورود کرونا تاکنون خطری است که ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر تاکید می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونای انگلیسی در استان، مراقبت جدی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است.

فرمانده انتظامی بروجرد نیز در این باره گفت: در راستای پیشگیری از انتشار ویروس و اجرای مصوبات ستاد کرونا از اولویت های پلیس بوده و ۱۱هزارو ۱۲۸خودرو متخلف در ایام نوروز اعمال قانون شدند.
سرهنگ عزت اله غلامی افزود: در راستای اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونا و در جهت پیشگیری از سرایت ویروس کرونا ، ۶۲ واحد صنفی متخلف پلمب، التزام به تعطیلی ۲ هزار و ۵۲۰ مغازه ،و ۶۵ واحد صنفی اخطاریه و اخذ تعهد از ۹۱ باب مغازه گرفته شده و در این خصوص ۶ فقره پرونده تشکیل و به مرجع قضایی ارجاع شد.  
 معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: اعمال محدودیت های لازم مطابق طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها و کنترل تردد و برخورد با رانندگان متخلف با توجه به وضعیت قرمز شهرستان باید به طور جدی دنبال شود.
احمد گودرزیان اظهار داشت: همه ادارات و ارگانهایی که با ستاد کرونا شهرستان بروجرد ارتباط دارند باید به صورت کامل در محل کار حضور داشته باشند و اوضاع را تحت کنترل داشته باشند، در غیر این صورت مدیرانی که مصوبات ستاد کرونای شهرستان را نادیده می گیرند برخورد قاطعانه صورت خواهد گرفت.
فرماندار بروجرد گفت: کلیه تالار های عروسی در شهرستان بروجرد حق هیچگونه فعالیت ندارند و  آرامستان‌های مناطق شهر و روستایی به دلیل جلوگیری از ازدحام جمعیت در مراسمات ختم تعطیل و ورودی آنان مسدود و تشکیل هرگونه تجمع در سطح شهر و روستاهای تابعه اعم از همایش، جلسه، مراسمات مختلف، کلنگ زنی، افتتاحیه و غیره ممنوع می باشد.
گودرزیان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد کرونا شهرستان بروجرد تا عادی شدن شرایط و خروج از وضعیت قرمز کرونا با هدف ارتقا سطح سلامت مردم تاکید کرد.

اکنون شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، الیگودرز، ازنا، دلفان و سلسله در وضعیت قرمز، دورود در وضعیت نارنجی و  پلدختر، کوهدشت، رومشگان و چگنی نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha