افزایش ۹۸ درصدی مراکز جامع سلامت شهری قزوین در دولت یازدهم و دوازدهم

قزوین- ایرنا-راه اندازی بیمارستان شهدای آبیک و تجهیز مراکز درمانیگاهی، رادیوتراپی، پیوند کلیه، ناباروری و کلنگ زنی ساخت ۲ بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی قزوین و ۱۵۰ تختخوابی الوند همراه با رشد ۳۰ و ۹۸ درصدی مراکز جامع سلامت روستایی و شهری از جمله خدمات دولت تدبیرو امید در بخش درمان استان قزوین بوده است.

به گزارش ایرنا، بررسی آمار و اطلاعات حاکی از آن است که از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم و دوازدهم، اقدامات قابل توجهی در خصوص ارتقای سطح بهداشت و سلامت استان چه در حوزه ساخت و تجهیزات مراکز درمانی و چه در حوزه پرورش کادر درمان صورت گرفته است.

توسعه خدمات درمانی و بهداشتی یکی از مطالبات جدی مردم در شهرها و روستاها بوده که این مهم در دولت تدبیر و امید با همه تنگناها و مشکلات مالی به خوبی جامه عمل پوشانده شده است و از نمونه های آن می توان به رشد 30 و 98 درصدی ایجاد مراکز جامع خدمات سلامت اشاره کرد.

گزارش پیش رو نمایان گر بخشی از عملکرد هشت ساله دولت تدبیر و امید در حوزه نظام سلامت استان قزوین است.

آغاز به کار ساخت بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی قزوین

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه با توجه به فرسودگی بیمارستان های دولتی قزوین ایجاد بیمارستان جدید از مطالبات و نیازهای مهم شهروندان قزوینی بود که در این دولت استارت آن خورده شد، اظهار داشت: ساخت بیمارستان ۷۰۰ تخت خوابی قزوین که در سال ۹۷ کلنگ زنی شد، در حال پیگیری و انجام است و در حال حاضر فیزیک بنا در سه بلوک تا سقف چهارم پیشروی داشته است.

وی با شاره به اینکه بر اساس رایزنی های صورت گرفته به منظور تسریع در ساخت این بیمارستان، کار ادامه احداث آن به قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سپرده شده است، تصریح کرد: تسریع در ساخت این بیمارستان یکی از مطالبات جدی دانشگاه علوم پزشکی قزوین است و قرارگاه خاتم الانبیا در صورت تامین اعتبار، وعده ساخت ۲ و نیم ساله این بیمارستان را داده است.

نامدار ادامه داد: بر اساس برآوردها، مبلغی بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ساخت فیزیکی این بیمارستان نیاز است که بر حسب توافقات صورت گرفته، بخشی از این اعتبار از منابع ملکی و بخش دیگر آن از منابع نقدی داخل استان تامین خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص بخش الحاقی بیمارستان شهید رجایی عنوان کرد: ساختمانی با مساحت ۱۳هزار متر مربع در نظر گرفته شده است که مرحله اسکلت بندی آن به اتمام رسیده و  فرآیند انتخاب پیمانکار آن نیز انجام شده و به زودی شاهد آغاز احداث آن خواهیم بود.

راه اندازی مرکز رادیوتراپی قزوین

وی افزود: افتتاح مرکز رادیوتراپی بیمارستان ولایت، به عنوان یکی از مجهزترین مراکز رادیوتراپی کشور از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در بخش بهداشت و درمان استان قزوین بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین همچنین با اشاره به افزایش دسترسی شهروندان به خانه های بهداشت در دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: سطح دسترسی به خدمات خانه های بهداشت، ۹ درصد در این مدت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین میزان افزایش ۴۰ درصدی سطح دسترسی به خدمات پایگاه های سلامت، افزایش ۳۰ درصدی مراکز جامع خدمات سلامت روستایی و افزایش ۹۸ درصدی مراکز جامع خدمات سلامت شهری از خدمات قابل توجه دانشگاه علوم پزشکی قزوین طی ۸ سال اخیر بوده است.

احداث و بهسازی ۸۸ واحد بهداشتی و درمانی در قزوین

نامدار بیان کرد: تخریب، بازسازی و احداث ۸۸ واحد بهداشتی درمانی اعم از خانه بهداشت، پایگاه سلامت، مرکز خدمات جامع سلامت، محل زیست کارکنان، هماهنگی و هم سویی مدیران ارشد و نمایندگان استان با برنامه های نظام سلامت، نگرش مثبت آحاد مردم و مسئولین نسبت به کادر حوزه سلامت در زمان شیوع کرونا، راه اندازی آزمایشگاه مولکولی حوزه بهداشت در آزمایشگاه مرجع سلامت به منظور افزایش کمی آزمایشاتpcr  نیز برخی از اقدامات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید بسیاری از پروژه های نیمه تمام بخش درمان تعیین و تکلیف شدند که تخصیص اعتبارات جهت تکمیل پروژه های نیمه تمام و تخصیص بهنگام اعتبارات جهت اجرای برنامه های حوزه سلامت از برنامه های پیش روی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این مدت بوده است.

وی همچنین افزود: اجرای برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت در استان به منظور ارتقای سطح سواد سلامت خانوارها، تخریب، بازسازی و احداث ۸۸ واحد بهداشتی درمانی اعم از خانه بهداشت، پایگاه سلامت، مرکز خدمات جامع سلامت و محل زیست کارکنان از دیگر دستاوردهای ماندگار حوزه درمان استان قزوین بوده است.

نامدار با اشاره به ایجاد زیر ساخت های لازم جهت الکترونیکی نمودن خدمات، پرونده الکترونیک سلامت، نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیکی افزود: در سال ۱۴۰۰ شاهد بهره برداری از اپلیکیشن سلامت خواهیم بود.

وی ادامه داد: این اپلیکیشن امکان درخواست و ویزیت پزشک به منزل شهروندان را با تعرفه های دولتی مهیا می کند و دغدغه بسیاری از شهروندانی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به بیمارستان ها و مراکز درمانی ندارند را رفع می کند.

کاهش هزینه های بستری، هدیه دولت تدبیر و امید به مردم

علی اکبر کرمی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز به خبر نگار ایرنا گفت: کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های وزارت بهداشت، ‌ درمان و آموزش پزشکی از اقدامات درمانی مهم صورت گرفته در هشت سال اخیر بوده است به طوری که درصد سهم بیماران از هزینه های بستری به ۶ و ۳ درصد کاهش یافته است.

این مسوول بیان کرد:  توسعه، بازسازی و بهسازی فضاهای فیزیکی بخش های بیمارستان های تابعه دانشگاهی هم چون مرکز آموزشی درمانی بوعلی و گسترش بخش اعصاب، بهسازی بخش قلب و اکوگرافی، بخش سایکوسوماتیک و مسمومیت، بهسازی ساختمان اداری آشپزخانه و مهدکودک، و  اضافه نمودن بخش تنفسی، بهسازی گسترش اورژانس و تحت نظر این بیمارستان یکی از چندین اقدامات بخش درمانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بوده است.

وی با اشاره به توسعه مرکز آموزشی درمانی کودکان قدس، تصریح کرد: ایجاد واحداث NICU و PICU، احداث واحد پاراکلینیکی آندوسکوپی اطفال، احداث و ایجاد بخش آموزشی اختلالات خواب این بیمارستان نیز از تلاش های دانشگاه علوم پزشکی قزوین در دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

کرمی، ساخت و راه اندازی بخشICU، احداث واحد الحاقی اورژانس، بازسازی و بهسازی بخش جراحی مردان، بازسازی و بهسازی بخش جراحی زنان، ICU  دوم را از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان شهید رجایی عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر و امید، نظام سلامت استان قزوین را دچار تحول بزرگی کرد و اقدامات این دولت، قطعا ماندگار خواهد ماند.

وی افزود: تحویل و راه اندازی بیمارستان رحیمیان البرز، توسعه داروخانه شیمی درمانی، بازسازی بخش آندوسکوپی، گسترش بخش اورولوژی، گسترش بخش هماتولوژی، ساخت ICUکرونا، بهسازی و توسعه شیمی درمانی، بخش رادیوتراپی در بیمارستان آموزشی درمانی ولایت و بهسازی بخش مردان، بهسازی بخش زنان، بهسازی بخش اورژانس، بهسازی محیط بیمارستان و همزمان واحد ECTو MMTبیمارستان ۲۲ بهمن از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در بخش بهداشت و درمان در استان قزوین بوده است.

کرمی بیان کرد: توسعه خدمات اورژانس هوایی، ارتقای خدمات آزمایشگاهی پزشکی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و افزایش تعداد کلینیک های ویژه، حمایت از ماندگاری پزشکان در بیمارستان‌های مناطق محروم بخشی دیگر از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی قزوین است.

این  مسوول از تلاش دانشگاه علوم پزشکی برای ترویج زایمان طبیعی نیز گفت و اظهار داشت: با برنامه هایی نظیر رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی، حمایت‌طلبی و فرهنگ سازی ترویج زایمان طبیعی در استان قزوین، کاهش شاخص سزارین نسبت به قبل از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، دستیابی به اهداف تعیین شده در زمینه کاهش شاخص سزارین و  شاخصهای دوستدار مادر و سزارینهای الکتیو سعی شده تا در این زمینه نیز دچار دستاوردهای خوبی باشیم.

کرمی ادامه داد: افزایش تخت های بخش مراقبت های ویژه در زمان شیوع کرونا در بیمارستان بوعلی سینا و خرید چندین دستگاه کمک تنفسی از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین طی سال های اخیر بوده است.

ارایه خدمات درمانی به ۱۸ هزار بیمار بستری شده کرونایی در قزوین

کرمی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون ۳۷ هزار و ۱۹۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان شناسایی و مراقبت شده اند و بیش از ۱۸ هزار نفر نیز در بیمارستان ها بستری و خدمات درمانی دریافت کرده اند، افزود: از ۲۱ بهمن ماه سال گذشته در حال تزریق واکسن به کادر درمان، سالمندان و بیماران دارای بیماری های خاص هستیم و چهار هزار و ۶۲ نفر را واکسینه کرده ایم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین، تصریح کرد: تاکنون ۷۲ مورد کرونای جهش یافته از شهرستان های قزوین، آبیک، تاکستان، بویین زهرا و البرز شناسایی و تحت مراقبت و پیگیری قرار گرفته ­اند و اقدامات کنترلی لازم از قبیل رهگیری اطرافیان ، قرنطینه برخی روستاها و شهرهای کوچک انجام شده است.

وی همچنین بیان کرد: انجام واکسیناسیون ۲۲۷ سالمند علیه بیماری کرونا در هشت  مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان استان قزوین از دیگر اقدامات خوبی بوده است که در راستای کاهش شیوع این بیماری صورت گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =