شدت افزایش کرونا در کاشان بیش از میانگین استانی است

کاشان - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان و سخنگوی ستاد استانی مبارزه با کرونا گفت: شدت افزایش ویروس کرونا در منطقه کاشان بیش از میانگین استانی است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الله غلامی عصر دوشنبه در حاشیه سفر به کاشان در جمع خبرنگاران افزود: تجمع‌های آخر سال به همراه سفرهای نوروزی و نبود نظارت و بازرس‌های مستمر از سوی دستگاه‌های مربوطه باعث شد که بسیاری از شهرستان‌های استان اصفهان تحت تاثیر موج دیگری از شیوع ویروس کرونا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه افزایش بیماری‌ها در برهه کنونی نسبت به اواخر اسفند سال گذشته در استان اصفهان سه برابر شده است، ادامه داد: شمار آزمایش‌های مثبت کرونا از مجموع تمامی آزمایش‌های گرفته‌شده از بیماران در اواخر سال گذشته ۱۰ درصد بود، در حالی که پس از گذشت ۲ هفته از سال جدید این میزان به ۴۵ درصد کل آزمایش‌ها رسیده است.

روند شیوع ویروس در تمامی استان در حال افزایش است

سخنگوی ستاد استانی مبارزه با کرونا با بیان اینکه اکنون هشت شهرستان استان اصفهان در وضعیت قرمز و هشت شهر در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد، تصریح کرد: روند شیوع ویروس در تمامی استان در حال افزایش است، اما با این وجود شدت افزایش بیماری نسبت به میانگین استان بالاتر است.

وی با تاکید بر اینکه برای کنترل وضعیت موجود اجرای دستورالعمل جامع محدودیت‌های هوشمند در استان ضروری است، گفت: ۱۷ شهرستان از جمله آران و بیدگل و کاشان که در وضعیت نارنجی و قرمز هستند باید این دستورالعمل را اجرا کنند.

غلامی با اشاره به اینکه این دستورالعمل شامل پنج بخش است، افزود: بخش نخست مربوط به حضور کارکنان و کارمندان در شهرهای قرمز از جمله کاشان است که باید یک سوم کارکنان مشاغل غیرضروری در محل کار حضور داشته باشند و دوم سوم آنان نیز با دورکاری فعالیت کنند.

وی با یادآوری اینکه برای مشاغل ضروری نیز باید ۵۰ درصد کارکنان در محل کار خود حضور داشته باشند، ادامه داد: این دستورالعمل از امروز اجرایی شده و تا زمانی که کاشان به وضعیت سابق بازنگردد، اجرا می شود.

سخنگوی ستاد استانی مبارزه با کرونا تصریح کرد: در شهرهای کاشان و آران و بیدگل با توجه به وضعیت کرونایی قرمز و نارنجی اقامه نماز جمعه و برگزاری مراسم مذهبی ممنوع است.

وی درباره مشاغل در شهرهای نارنجی مثل آران و بیدگل تعطیلی گروه‌های شغلی سه و چهار و در شهرهای قرمز مثل کاشان گروه‌های شغلی دو، سه و چهار و فعالیت بقیه باید با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی را تاکید کرد.

غلامی درخصوص تردد در شهرهای نارنجی و قرمز هم با بیان اینکه ورود خودروهای با پلاک غیر بومی به کاشان و آران و بیدگل ممنوع است، افزود: تمامی خودروهای با پلاک غیربومی متوقف و مشمول اعمال قانون می شود.

سخنگوی ستاد استانی مبارزه با کرونا درباره کنترل خودروهای ورودی به شهرهای نارنجی و قرمز مثل آران و بیدگل و کاشان افزود: با هماهنگی‌های انجام ‌شده با نیروی انتظامی، شهرداری، راهداری و فرمانداری مقرر شد ایست‌های بازرسی در محورهای ورودی به کاشان برای کنترل خودروهای در حال تردد ایجاد شود.

وی با بیان اینکه این دستورالعمل ابلاغ و اجرای آن باید از سوی ستادهای شهرستانی انجام شود، تاکید کرد: خودروهای بومی که قصد خروج از شهرهای نارنجی و قرمز دارند باید مستندات خود را به فرمانداری ارایه کنند تا مجوز تردد برای آنها صادر شود.

مدیر روابط ‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان امروز گفت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۱۵۷ مورد جدید به ۱۶ هزار و ۳۲۴ نفر رسید.

مریم امیدی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: شمار مراجعان به مرکزهای بستری، تشخیص سرپایی و درمانی شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان از ابتدای شیوع کرونا در اسفند ۱۳۹۸ تاکنون به ۱۵۰ هزار و ۳۶ نفر رسیده و در این مدت، ۹ هزار و ۱۸۵ بیمار حاد تنفسی نیز تاکنون از بیمارستان‌های کاشان و آران و بیدگل ترخیص شده اند.

معاون بهداشتی و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز گفت: این شهرستان با بدتر شدن وضعیت رعایت شیوه‌نامه‌های اجتماعی و فاصله‌گذاری اجتماعی در وضعیت کرونایی قرمز قرار گرفت.

مهدی دلاوری افزود: همراه با موج چهارم شیوع کرونا در کشور وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل چند روز پیش از زرد به نارنجی تغییر یافت و وضعیت کاشان امروز ۱۶ فروردین قرمز شد.

ویروس کرونا اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =