۱۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۰۶
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84285144
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش دما و باد گرم پدیده غالب در اردبیل

اردبیل - ایرنا - ساکنان اردبیل و پهنه گسترده‌ای از این استان از امشب تا پایان هفته جاری به شکل کم‌سابقه‌ای با افزایش دمای ناشی از وزش متناوب تندباد گرم مواجه خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، نقشه‌های تراز میانی جو نشان دهنده استقرار مرکز کم فشار بر فراز پهنه آبی خزر و حرکت جریان‌های جنوبی به عرض‌های بالاتر است که برآیند شکل‌گیری این الگو تندباد گرمیج بویژه در پهنه مرکزی استان اردبیل است.

از امشب تا قبل از ظهر جمعه بیشینه سرعت تندباد در بعضی ساعات و در نقاطی می‌تواند به ۱۰۵ کیلومتر در ساعت برسد و با توجه به خشکی زمین منطقه سبب ایجاد گرد و غبار شود.

از عصر جمعه نفوذ یک ناوه از فراز دریای سیاه و آناتولی هوای شمال‌غرب و استان اردبیل را به شکل چشمگیر سرد و در مناطقی مه‌آلود می‌کند. از حوالی همین روز بارش متناوب باران در دشت‌ها و جلگه‌های استان اردبیل و در بلندی‌های بالای ۱۸۰۰ متر برف آغاز می‌شود.

دهه سوم فروردین در پهنه گسترده‌ای از استان اردبیل هوای سرد و گاهی مه‌آلود و با ریزش متناوب باران و در ارتفاعات برف انتظار می‌رود و طی این بازه سرما و برفی که در زندگی ساکنان منطقه تاثیرگذار باشد درالگوهای کنونی دیده نمی‌شود.

مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر وقوع تندباد و نیز احتمال رگبار موقت عصرگاهی در بعضی نقاط این استان خواستار رعایت موارد احتیاط و ایمنی از سوی ساکنان منطقه شد.

فرهاد عبدالعلی‌پور افزود: توصیه می‌شود مردم از هرگونه کوهنوردی و بیابان‌نوردی و نیز اتراق در حواشی و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و نیز از ایستادن و گذر از مقابل ساختمان‌های نیمه‌کاره خودداری کنند.

وی همچنین خواستار بازبینی استحکام تابلوها ، بیلیوردها و سازه‌های دیگر برای محافظت در برابر تشدید احتمالی تندباد شد.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. تندباد گرمیج اغلب از جانب جنوب غرب در پهنه مرکزی این استان می وزد و در بعضی از سال‌ها تشدید آن سبب خسارات و تلفاتی در منطقه می‌شود.      

  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =