طرح جنجالی موزه‌های آمریکا برای فروش آثار هنری

تهران – ایرنا – طرح موزه های آسیب دیده آمریکا از همه گیری، برای فروش آثار هنری به منظور جبران بخشی از کمبود درآمد، بحث و جدل هایی گسترده ای را برانگیخته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ برخی موزه ها حتی از این هم فراتر رفته و از این درآمد برای متنوع سازی مجموعه های هنری و تاریخی خود بهره می برند.

مخالفان و منتقدان می گویند که این طرح، خیانت به ماموریت این نهادها برای حفظ و نگهداری آثار هنری برای بهره برداری همگانی است.

موزه های آمریکا تا آوریل۲۰۲۰(اردیبهشت ۱۳۹۹) تنها مجاز به فروش آثار خارج شده از فهرست دارایی هایشان به منظور خرید آثار دیگری بوده اند، اما انجمن مدیران موزه های هنری این محدودیت را به مدت ۲ سال لغو کرد تا امکان جبران کمبود درآمدها در دوره همه گیری ویروس کرونا داده شود.

هر چند برخی موزه ها از این فرصت برای به روز و متنوع سازی مجموعه های هنری خود استفاده می کنند، اما برخی دیگر در پی مخالفت جوامع محلی، وادار به لغو این تصمیم شده اند.

موزه بروکلین که پیش از دوره همه گیری دچار مشکلات مالی بود، در ماه سپتامبر(خرداد) ۱۲ اثر هنری را برای به دست آوردن درآمد برای نگهداری بقیه مجموعه خود به فروش گذاشت.

مکس هولین مدیر موزه متروپلیتن نیویورک نیز در همین سال (۲۰۲۱) گفت که مبالغ به دست آمده از فروش آثار هنری برای تامین هزینه های مرتبط با نگهداری از مجموعه ها شامل پرداخت دستمزد کارکنان استفاده خواهد شد.

فروش آثار هنری پیش از دوره همه گیری گسترده نیز بحث برانگیز بوده، به گونه ای که نهادهای نگهداری آثار هنری در کشورهای دارای فرهنگ آنگلوساکسون با فروش محدود آنها موافق بوده اند اما موزه های کشورهای با فرهنگ لاتین، مخالف این برنامه بوده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان