۱۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۳
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 84284715
۰ نفر

برچسب‌ها

فصل صید ماهیان استخوانی در گلستان تمدید شد

گرگان - ایرنا - معاون صید و بنادر ماهی‌گیری اداره کل شیلات گلستان از تمدید ۱۰ روزه فصل صید ماهی در دریای خزر خبر داد و گفت که از آغاز فصل صید تاکنون ۳۷۴ تن انواع ماهی از این پهنه آبی در استان برداشت شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی شیلات گلستان، محسن یحیایی اظهار داشت: از آغاز فصل صید در ۱۵ مهر پارسال تاکنون ۳۷۳ هزار و ۷۸۵ کیلوگرم انواع ماهی از جمله سفید، کفال، کپور و کلمه از آبهای استان صید شد که سهم هر شرکت تعاونی به طور متوسط ۲۲ تن بود.

فصل جاری صید ماهیان استخوانی دریای خزر در گلستان  از ۱۵ مهرماه شروع شده بود و طبق معمول همه ساله در صورت تمدید نشدن ۱۵ فروردین سال بعد به پایان می رسد اما امسال صیادان گلستانی به خاطر کاهش میزان صید خواستار تمدید زمان صید شدند که مورد موافقت شیلات قرار گرفت.

وی افزود : کاهش میزان صید نسبت به فصل گذشته، پایین بودن سرانه صید و تعداد دفعات پره کشی و بحران های ناشی از شیوع کرونا، از جمله عوامل تاثیر گذار در تمدید فصل صید امسال بود.

یحیایی  با اشاره به دلایل کاهش میزان صید در گلستان گفت: یکی از مهمترین دلایل تمدید زمان صید در سال جاری، کوچ دیرهنگام ماهی سفید به سواحل استان است که امیدواریم با این تمدید، شاهد رشد صید این گونه ارزشمند در استان باشیم.

ماهی‌گیری در سواحل خزر به روش"پره" انجام می شود به این صورت که تورهایی با ارتفاع هفت تا ۱۰ متر و به طول هزار و ۲۰۰ متر به کمک یک قایق به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل دریا ( ۱۴ متری عمق دریا ) گسترده و پس از انباشته شدن از ماهیان استخوانی شامل گونه های کفال، سفید و کپور به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود.

سر صیاد، فوکا پوش ( صیادان باچکمه های بلند)، تور ریز، چینت چی (مرمت کار تور)، قایقران و راننده تراکتور از نیروهای اصلی در انجام صید پره هستند.

نوربخش داداشی مدیرکل هواشناسی گلستان هم امروز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: تا آخر هفته پدیده جوی خاصی در استان رخ نخواهد داد و دریای خزر صاف و مهیای فعالیت صیادان است.

 به گزارش ایرنا بخشی از جمعیت حدود ۲۵۰هزار نفری ساکن شهرهای ساحلی بندرگز، گمیشان و بندرترکمن به شغل صیادی مشغول هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =